Slovakijos reabilitacijos centre dukrą gydę tėvai: „Namo parsivežėme visai kitą vaiką“

Meda Plungyte_su_Adeli_kostiumuKovo mėnesį rašėme apie mažąją Medutę ir didžiausią jos tėvų – Gintarės ir Tomo Plungių svajonę nuvežti dukrelę į reabilitacijos centrą „Adeli“ Slovakijoje. Priminsime, kad Medutė gimė lydima įvairių raidos sutrikimų, ji nevaikšo, pati negali atsisėsti, nekalba.

Didžiulio mergaitės tėvų atkaklumo ir visų neabejingų žmonių dėka rugpjūčio pabaigoje šeima išvažiavo į pasaulyje garsų „Adeli“ centrą, kuriame ypatingais metodais gydomi neįgalieji.

„Namo grįžome rugsėjo pradžioje, ir netrukus pamatėme Medutės pasiekimus. Jie tikrai stebina: Meda ėmė išsilaikyti ropojimo padėtyje, nes labai sustiprėjo rankos, atsirado kojų atrama ir pasikeitė sėdėsena. Ji sėdi tiesia nugara ir kur kas tvirčiau, ilgiau. Pasikeitė reakcijos į aplinką“, – savo mažosios dukrytės pasiekimais džiaugiasi tėvai.

Nors mažoji Meda pasiekė labai daug, bet kol ji galės žengti pirmuosius žingsius, dar laukia ilgas kelias.

Į procedūras – kaip į darbą

Sausio pabaigoje Meda Plungytė švęs trečiąjį gimtadienį. Nuo pirmųjų gyvenimo savaičių mergaitei konstatuotos įvairiausios ligos, o šiuo metu jai pripažintas sunkus neįgalumas. Plungių šeimos, kuri dar augina ir vyresnėlę 4 metų dukrytę Elzę, gyvenimas apvirto aukštyn kojomis.

Tačiau Gintarė ir Tomas nepasiduoda ir daro viską, kad jų mažoji dukrytė žengtų pirmuosius žingsnius. Mama jau nesuskaičiuoja, kiek kartų su Medute lankėsi įvairiose ligoninėse, reabilitacijos centruose, sanatorijose.

„Iki Naujųjų metų reikės į ligoninę gultis tyrimams, ir galbūt pavyks dar kartą į sanatoriją Kaune išvažiuoti. Po truputį planuojame vėl pradėti osteopatines procedūras ir vėl lankytis ankstyvosios reabilitacijos tarnyboje“, – apie dabartinį savo gyvenimo tempą kalba moteris.

Ji kartu su Medute tris kartus per savaitę važiuoja į Klaipėdą pas  kineziterapeutę (šeima gyvena Priekulėje). Gintarė sako, kad ši moteris tarsi likimo siųsta, nes jos dėka dukrytė stiprėja. Pas kineziterapeutę vyksta nuolatinis ir nenutrūkstamas mergaitės kūno stiprinimo darbas. Mama Medutę masažuoja, lavina ir namuose, bet namuose mergytė stengiasi išsisukti nuo fizinių pratimų.

Kartą per savaitę Meda lanko muzikos terapijos užsiėmimus Klaipėdoje.

Kol mama su Medute lanko procedūras, vyresnėlė Elzė būna darželyje. Kai Gintarė su Medute išvažiuoja į ligonines ar sanatorijas, Elzyte rūpinasi tėtis Tomas.

Reabilitacija – su specialiu kostiumuMeda Plungyte_su_seima

Gintarė sako, kad gydyti ir ugdyti neįgalų vaiką valstybės skiriamos pagalbos nepakanka, nes viskas kainuoja labai brangiai.

Šeima sužinojo apie Slovakijoje įsikūrusį fizinės reabilitacijos centrą „Adeli“, kur neįgaliems vaikams suteikiama kitokio pobūdžio pagalba.

Medutės smegenys neperduoda signalo į raumenis ir „nepasako“, kaip reikia vaikščioti. Tačiau žmogaus smegenys – unikalios, galima išmokyti raumenis nusiųsti signalą į smegenis, ir kartojimo būdu sukuriamas ryšys. Sukurti tą ryšį padeda „Adeli“ centro medikai. Vaikui užmaunamas pripučiamas, visą kūną apspaudžiantis kostiumas (panašius kosmose naudoja astronautai, kad nesiatrofuotų raumenys) ir trys specialistai kasdien net 2 valandas dirba su vaiku: pastato ant kojų ir padėdami imituoja ėjimą. Tokiu būdu raumenys perduoda signalą į smegenis, kurios fiksuoja naują veiklą, ir ilgainiui vaikas išmoksta pats stovėti, judėti.

Tokių reabilitacijos ciklų Medutei reikia porą kartų per metus.

Dirbo rūpestingi specialistai

Rugpjūčio pabaigoje šeima išpildė didžiausią savo svajonę – nuvežė dukrą pirmam reabilitacijos kursui į Slovakiją. Kad ši kelionė virstų realybe, didelę dalį sumos paaukojo „Bėdų turgus“.

Gintarė pasakojo, kad „Adeli“ centre visi specialistai buvo labai rūpestingi.

„Kineziterapeutai labai gyrė Medutę, nes ji pati stengėsi. Pirmą dieną, kai atvykome, Medutę apžiūrėjęs gydytojas iš karto pasakė, kad jie stiprins pečių juostos, nugaros ir liemens raumenis. O antrą reabilitacijos savaitę mokys ją ropoti, kitaip judėti“, – pasakojo mama.

Be mankštos su specialiuoju kostiumu, Medutė dar gavo logopedo terapiją, deguonies terapiją, šalčio – karščio procedūras, mankštą, masažą (kurio metu kas antrą dieną dar uždėdavo ir purvo ar molio), bioptrono procedūras, manualinę terapiją. Mergaitė taip pat lankydavosi 3D stimuliaciniame kambaryje.

„Daugiausiai su visais susikalbėdavome rusiškai, o per mankštas kineziterapeutai su Medute stengėsi kalbėti lietuviškai. Labai juokingai skambėdavo. Pavyzdžiui, Medos vardą jie tardavo „Meduš“, – įspūdžiais dalinosi Gintarė.

Rugsėjo 2-ąją Medutė baigė intensyviosios reabilitacijos kursą „Adeli“ centre. Už pastangas ir sunkų darbą mažylei buvo įteiktas medalis ir diplomas. Su mergaite dirbusi komanda didžiavosi jos pasiekimais.

Mergaitės būklė akivaizdžiai pagerėjo

Mergaitę prižiūrėjęs gydytojas tėvams sakė, kad fiziškai ji gali viską padaryti pati, turi raumenukų ir jėgos, tik galvelės „kompiuteris“ kažkur stringa. „Adeli“ kostiumas kaip tik ir padeda kurti atgalinį ryšį – raumenų impulsus į smegenis. Gydytojas parodė nemažai rodiklių ir matavimų, kuriuos atliko terapijos pradžioje ir pabaigoje – visi šoktelėjo į viršų.

Tėvai Medutės pasiekimus pastebėjo jau grįžę į Lietuvą. Mergaitė pradėjo remtis rankomis ir išlaikyti save ropojimo padėtyje. Ji ilgiau išsėdi tiesesne nugara. Taip pat pradėjo remtis kojomis –  kojytės nebesuglemba, pastatyta ji sugeba nenugriūti. Jei sėdėdama mergaitė nusvyra, ištiesusi rankytes pati atsiremia ir atsisėda.

Pagerėjo ir Medutės suvokimas, todėl greitai išmoko išlaikyti rankytėse puodelį ir pati atsigerti. O keliais mėnesiais anksčiau, po reabilitacijos sanatorijoje Kaune, išmoko pati rankomis įsidėti maisto į burną. Ji ėmė tarti daugiau naujų garsų.

„Mes be galo laimingi! Ačiū visiems visiems, kad išpildėte mūsų svajonę“, – sako mama.

Gintarė sako, kad už šią laimę nori padėkoti visiems ir kiekvienam atskirai, kurie palaikė moraliai geru žodžiu ir padrąsinimais, kurie aukojo į Medos paramos fondą (kiekvienas centas tenka Medai), kas paskyrė 2 procentus gyventojų pajamų mokesčio. Ji be galo dėkinga „Bėdų turgaus“ komandai ir jų surastiems geradariams, „Vilties aitvarų“ organizacijai.

Daug gerų žodžių Gintarė pasakė apie „Vilties spindulėlio“ grupę, kuri susibūrusi feisbuke. Grupės įkūrėja Rūta ir kitos administratorės susisiekė su „Bėdų turgaus“ komanda, ragino žmones aukoti ir visada palaikė moraliai.
„Kai būna sunku, jos išklauso ir pataria, visada randa gerą žodį ir įkvepia toliau siekti, kad mūsų dukrytė pakiltų“, – sakė moteris.

Galima paaukoti

Tam, kad Medutė galėtų atsistoti ir eiti, reikia dar daug dirbti. Be kasdienių procedūrų, gydytojai rekomenduoja du reabilitacijos „Adeli“ centre kursus per metus. Vienos išvykos į „Adeli“ centrą kaina – 5000 eurų. Tokių sumų Plungių šeima neturi, tad nuolat galvoja, kaip surinkti lėšų dukrelės gydymui.

Jeigu norite jiems padėti, galite paaukoti Medos Plungytės paramos fondui:
Medos Plungytės paramos fondas,
įmonės kodas 304477176,
SEB bankas, sąsk. LT74 7044 0600 0814 8221,
mokėjimo paskirtis: parama Medai Plungytei.

Fondas yra įtrauktas į paramos gavėjų sąrašą, todėl suteiktai paramai galioja pelno mokesčio lengvata, apibrėžta LR Pelno mokesčio įstatymo 28 straipsnyje.

Šeimos istoriją galima rasti ir feisbuko puslapyje „Medos Plungytės paramos fondas“.