Nors upės neištvinusios, bet po vandeniu jau antras mėnuo mirksta apie 8000 hektarų rajono teritorijos, daugiau ar mažiau neišvažiuojami yra apie 10 kilometrų kelių.
Praėjusios savaitės viduryje vandens lygis upėse vėl kilo – Nemune per parą nuo trečiadienio iki ketvirtadienio jis kilstelėjo apie 14 cm, Šyšoje – maždaug 4 cm.
Praėjusią savaitę Ekstremalių situacijų valdymo centro posėdyje aptartas visų žinybų pasiruošimas potvyniui. Kaip ir kasmet, konstatuota, kad visi kasmetiniam išbandymui yra pasiruošę, tad netikėtumų jis neturėtų atnešti.
Apsemiamoje zonoje – 92 pensininkai ir tiek pat vaikų
Savivaldybės civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vadovas Romualdas Renčeliauskas priminė, kad į potvynio zoną įeina 6 seniūnijų teritorija, joje yra 160 sodybų, gyvena keli šimtai žmonių. Tarp jų yra 14 sunkiai sergančių žmonių, 92 pensininkai, dar tiek pat vaikų. Anot R.Renčeliausko, gerai, kad bent nėščiųjų šiemet apsemiamoje zonoje negyvena.
Dėl galimo darbo krūvio padidėjimo, matyt, nelabai jaudinasi Šilutės kelių tarnybos vadovas Algirdas Jakubauskas. Savo kalbą direktorius pradėjo konstatavimu, kad potvynis jau seniai yra mūsų gyvenimo kasdienybė. Šiemet bus bene dešimti metai, kai kelininkai kilnos į Rusnę ir atgal važiuojančius automobilius, mat prieš tiek laiko tai daryti juos įpareigojo Vyriausybė. Tačiau spūsčių čia išvengti nepavyksta, mat kraštas sulaukia begalės potvynio vaizdų ištroškusių smalsuolių, čia nuolat plūsta žvejai mėgėjai. Šiemet jų galimybes patekti į salą ketinama riboti.
Šiemet per apsemtą kelio ruožą nemokamai bus keliami tik mūsų rajono gyventojų automobiliai. Pirmenybę, žinoma, turės rusniškiai ir Šyšos kaimo gyventojai, turintys seniūnijų leidimus.
A.Jakubauskas prašė šiemet atsakingiau išdavinėti leidimus keltis automobiliais per apsemtą kelią, nes pernai per parą tekdavo perkelti apie 700-800 transporto priemonių. Tai yra didelis krūvis, eikvojamos didelės valstybės lėšos.
Mokykliniai autobusiukai priskiriami lengviesiems automobiliams, tad ir bus kilnojami tokia pat tvarka kaip automobiliai. Jei vandens lygis ant kelio viršys 80 cm, kėlimas bus nutraukiamas ir skelbiama ekstremali situacija.
MAN-ui trūksta brangios detalės
Šiemet ne tik perkelti automobilius, bet ir vykdyti keleivių pervežimo paslaugą perduoda kelininkams. Šiam darbui jie samdys Šilutės autobusų parką, turintį specialų automobilį MAN, pritaikytą važiuoti per vandenį.
Naujajai Rusnės seniūnei Daliai Drobnienei nerimą sukėlė informacija, kad kasmet žmones per vandenį keliantis MAN-as vis dar laukia brangios detalės – net 6000 litų kainuojančios spyruoklės. Taigi darbui jis kol kas yra neparuoštas.
Autobusų parko direktorius Artūras Stonkus nuramino, kad detalė jau užsakyta ir per porą savaičių turėtų pasiekti Šilutę.
A.Stonkus siūlė pasvarstyti, ar tokią brangią mašiną verta siųsti per ledus (jei jų bus). Dėl ledo lyčių pernai MAN-as smarkiai nukentėjo.
Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas tikino, kad ir PGT kasmetiniam potvyniui visai pasiruošusi. Paruošti motosiurbliai, aerovaltys, cisternos, visureigiai. Aplankyti ir užliejamoje zonoje gyvenantys žmonės, jiems patarta, kaip elgtis apsėmus vandeniui.
Jei turimų pajėgų pritrūktų, Šilutės PGT prašytų Klaipėdos apskrities PGT pagalbos.
Pontoninis tiltas – sena idėja
Mero pavaduotojas Vaidas Pavilonis piktinosi, kad „esame vieninteliai tokie ekstremalūs Lietuvoje“, turime kariuomenę, bet iki šiol daugybę metų laužome techniką į ledus. „Kodėl niekas nebando išsiaiškinti, ar nėra galimybių Pamaryje pastatyti pontoninį tiltą?“ – klausė jis.
D.Drobnienė jam priminė, kad šiuo klausimu diskutuota ir aiškintasi jau seniai – prieš 4 ar 5 metus. Tuomet paaiškėjo, kad pastatyti pontoninį tiltą užliejamoje kelio Šilutė – Rusnė vietoje yra techniškai neįmanoma – neužtenka vandens gylio. Beje, apie tai jau plačiai buvo rašyta spaudoje.
Šilutės policininkų vadovas Stasys Mickevičius kalbėjo ilgai, bet reziumė buvo viena – ir komisariatas pasiruošęs potvyniui: visi apylinkių inspektoriai aprūpinti didesnio pravažumo technika.
Kaip važinėjimą potvynio zoną aptraukusiu ledu vertina aplinkosaugininkai?“ – toks klausimas pateiktas Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Šilutės r. agentūros atstovui Valentinui Ščerveninui. „Neigiamai“, – trumpai atsakė šis. Anot V.Ščervenino, tokių pasivažinėjimų metu dažnai tepalais teršiama gamta, dėl to jau yra nemažai administracine tvarka nubaustų pasivažinėtojų.
Techniką, maišus ir reikiamą kiekį smėlio yra paruošę ir „Šilutės polderiai“, nors pernai tokių maišų ir neprireikė. Lėšų pylimų remontui pernai nebuvo likę visai: visos panaudotos siurblinių eksploatacijai.
Pakankamai negendančių maisto produktų yra nupirkusi UAB „Šilutės prekyba“, pasirengusios ir kitos tarnybos.
Rašyti atsakymą