Snieguotos Velykos Kalėdas pralenkė šalčiu

 sniegas Velyku_1„Gamta ištaisė savo kalėdinę klaidą ir Kalėdas šilutiškiams sugrąžino Velykų rytą“, – taip šmaikštavo šilutiškiai, šv. Velykų rytą pamatę apsnigtą miestą.

Kad tai – ne tik pašmaikštavimai, patvirtino ir Šilutės hidrometeorologijos stoties darbuotojai – praėjusios Kalėdos tikrai buvo žymiai šiltesnės nei šiųmetės velykos.

Tačiau netikėtai iškritęs sniegas ir staiga nuo rekordinės balandžio pradžios šilumos iki minusinės nukritusi temperatūra atnešė ne vien džiugius įspūdžius. Daugelyje rajonų dėl gausaus sniego virtę medžiai gadino automobilius ir be elektros šventėms paliko tūkstančius vartotojų. Ir nors Šilutės rajone tokius elektrikai skaičiavo tik šimtais, vis dėlto jiems tai tapo iššūkiu, stengiantis kuo greičiau pašalinti gedimus.

Sutriko net vištosSNIEGAS VELYKU_VISTOS_2

Baltos Velykos – nedažnas reiškinys, tad renkame nuolatinės „Šilutės naujienų“ talkininkės, Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresniosios stebėtojos Onos Bubulienės telefono numerį ir prašome tai patvirtinančių faktų.

Specialistė primena, jog šiemet balandžio pradžia nustebino įspūdinga šiluma: 10-ąją dieną termometrų stulpeliai buvo pakilę net iki plius 19,6 laipsnių Celcijaus.

Vėliau oras taip pat staiga atvėso, o Velykas meteorologai prognozavo šaltesnes, nei buvo Kalėdos.

„Tikrai taip ir buvo“, – sako O.Bubulienė. Ir primena, kad Kalėdų naktį Šilutėje buvo 1,2 laipsniai šilumos. Nei minusinės temperatūros, nei sniego šilutiškiai nesulaukė ir Kūčių bei Kalėdų dienomis.

Užtat viso to dribtelėjo balandis. Šaltos naktys prasidėjo nuo 14 dienos, o Velykų rytą pro langus pažvelgę šilutiškiai aiktelėjo – mietas buvo baltutėlis, koks turėtų būti Kalėdų rytą. Tą rytą Šilutėje buvo iškritę 9 cm sniego. Tiesa, jis gana greit tirpo, ir jau popietę jo beveik nebesimatė.

Rusnės gyventojai užfiksavo, kaip iš ūkinio pastato išleidžiamos jų raibosios, pamačiusios sniegą sustojo ir… nežengė nė žingsnio į lauką. „Vištos buvo akivaizdžiai sutrikusios“, – komentavo rusniškis ūkininkas.

Balandis staigmenų negaili

Balandį šalčiausia mūsų krašte buvo naktis į antradienį, balandžio 11-ąją. Tuomet termometrų stulpeliai ore krito iki minus 3,2 laipsnių, o dirvos paviršiuje užfiksuotas 5 laipsnių šaltis. Dirvos įšalas fiksuotas ir antradienio rytą.

Tačiau balandis, anot O.Bubulienės, toks jau yra – staigmenų ir permainų negaili, ir tai įrodo daugiamečiai stebėjimo duomenys. Štai ypač šaltas šis mėnuo mūsų krašte buvo 1955-aisiais, kuomet buvo užfiksuotas net 12,9 laipsnių šaltis.

Šaltuko balandis negailėjo ir 2003-aisiais: balandžio 1-osios naktį buvo minus 6,2, 8-osios naktį – 4,6, o 14-osios dienos naktį – 2,4 laipsniai žemiau nulio.

Tačiau užregistruota ir nemažai priešingų atvejų. Pavyzdžiui, 1952 metų balandį Šilutėje buvo net 25,3 laipsniai šilumos. Iki 22,7 laipsnių oras sušilo ir 2000-ųjų balandžio 18 dieną.

Bet tų pačių 2000-ųjų balandžio pradžia buvo visai nemaloni: 7-osios dienos naktį šalo iki minus 3, o 8-osios dienos naktį – iki minus 1,8 laipsnių.

Elektros neturėjo rusniškiai ir juknaitiškiai

Mažiausiai baltomis šiųmetėmis Velykomis, žinoma, džiaugėsi elektros tiekėjai. Jiems šventinėmis dienomis teko gerokai paplušėti, nes dėl gamtos išdaigų be elektros buvo likę tūkstančiai vartotojų.

ESO atstovas spaudai Martynas Burba „Šilutės naujienoms“ sakė, jog Vakarų Lietuvos regiono vartotojams pasisekė labiau nei centrinei Lietuvai, nes mūsų krašte sniegas pridarė mažiau bėdų. Bet Šilutės rajone naktį į sekmadienį elektros buvo netekę apie 650 vartotojų: apie 500 – Juknaičių seniūnijoje ir apie 150 – Rusnėje. Tiesa, pastariesiems elektros tiekimas atstatytas iš karto, o juknaitiškiams – sekmadienio pavakary.

Dar 4 vartotojai – Kintų seniūnijos Ventės kaimo abonentai – elektros neteko dėl gandralizdžio. Gandralizdžio šakos prisilietė prie elektros oro linijų ir tai sukėlė trumpą jungimąsi. Ventiškiams elektros tiekimas atstatytas per valandą.

Pasak M.Burbos, ant elektros atramų iškelti gandralizdžiai gana dažnai tampa elektros tiekimo sutrikimų priežastimi. Iš viso šalyje dėl šios priežasties elektros tiekimas kasmet sutrinka apie 2000 kartų. „Dėl to nepatogumų patiria žmonės, nemenkų išlaidų turi bendrovė, o kartais ir patys paukščiai žūva“, – sakė M.Burba.

Lietuvos ornitologų draugijos duomenimis, ant elektros atramų yra sukrauta apie 60 proc. Lietuvos gandrų lizdų.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albumuose:

Šilutėje

Švėkšnoje.