Taip siekta atkreipti dėmesį, kad rugsėjo 9-oji pasaulyje minima kaip Vaisiaus alkoholinio sindromo diena. Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis. Tądien biuro darbuotojai prisidėjo prie „Raudonų batelių“ akcijos ir visuomenę švietė apie blaivią motinystę. Šią dieną buvo raginama avėti raudonus batelius ir taip išreikšti paramą vaikams, turintiems sveikatos sutrikimų bei nukentėjusiems nuo alkoholį nėštumo metu vartojusių motinų.
Suvaidino geriančią nėščiąją
Praėjusią savaitę Šilutės visuomenės sveikatos biuro darbuotoja suvaidino nėščiąją, kuri prisėdusi ant suoliuko miesto centre gurkšnojo brendį (žinoma, gėrimas buvo netikras). Moteris, paglostydama savo pilvuką, gėrė iš vienkartinės stiklinės, pasidėjusi brendžio butelį šalia.
Visa tai slapta kamera filmavo Šilutės televizija. Dauguma praeivių pastebėjo, kad moteris vartoja alkoholį, vieni jų net atsisuko, bet nesustojo, nesudrausmino, tiesiog abejingai ėjo pro šalį.
Maždaug už 15 minučių sustojo dvi moterys, kurios negalėjo patikėti tuo, ką mato. Nors įraše garso nebuvo, akivaizdu, kad moterys iš pradžių su „nėščiąja“ kalbėjosi. Matyt, nepavykus įtikinti nustoti gerti, jos tiesiog išpylė butelio turinį.
Socialinės provokacijos įrašu pasidalinome ir mes „Šilutės naujienų“ feisbuke. Kaip ir įprasta, dauguma komentarų buvo pikti. Žmonės aiškino, kad be reikalo kabinėjamasi prie praeivių, kad labiau turėtų būti šviečiamos socialinės rizikos šeimos apie besaikį alkoholio vartojimą bei saugius lytinius santykius ir t.t.
Ir visgi, nors tai sukėlė daug diskusijų, įrašą peržiūrėjo kur kas daugiau žmonių, negu įprastai. Tikimės, kad toks būdas atkreipti visuomenės dėmesį į skaudžias problemas – pavyko.
Gimę vaikai turi daug problemų
Vaisiaus alkoholinis sindromas (arba alkoholinė embriopatija) yra vaikų sveikatos sutrikimas, sukeltas dėl pernelyg didelio ar ilgalaikio alkoholio vartojimo nėštumo metu. Turintys šį sutrikimą vaikai auga lėčiau, turi mažą svorį. Jie dažnai susiduria su mokymosi sunkumais, turi kalbos sutrikimų, jiems sunkiau sukaupti dėmesį.
Tiksliai nėra žinoma, kiek moterų Lietuvoje nėštumo metu vartoja alkoholį ir kiek gimsta naujagimių su vaisiaus alkoholiniu sindromu. 2017 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkų vykdyto tyrimo duomenimis, 0,15 proc. moterų vartojo alkoholį dideliais kiekiais, 3 proc. moterų – paskutinėmis nėštumo savaitėmis.
Alkoholio vartojimo pasekmės nėščiosioms ir jų vaikams yra susijusios tiek su vyrų, tiek ir su ne nėščių moterų alkoholio vartojimu bendrojoje populiacijoje. Alkoholio kontrolės politika, kuri riboja alkoholio prieinamumą, veiksmingai sumažina gausų alkoholio vartojimą (taip pat ir nėščių moterų) ir jo sukeliamas neigiamas pasekmes visuomenei. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento tyrimų duomenys rodo, kad šeimos vaidmens klausimu situacija gerėja, didėja tėvų sąmoningumas ir atsakomybė nerodyti vaikams neigiamo pavyzdžio.
Avėjo raudonais bateliais
Rugsėjo 9-ąją Šilutės visuomenės sveikatos biuras kartu su švietimo įstaigomis prisidėjo prie „Raudonų batelių“ akcijos. Prie iniciatyvos prisijungė Pamario, M. Jankaus, Usėnų pagrindinių mokyklų mokiniai.
Visuomenės sveikatos specialistės Jovita Naujokienė, Rasa Bertašienė ir Rūta Plačienė mokiniams papasakojo, kas tai yra „Vaisiaus alkoholinis sindromas“ (VAS), koks akcijos tikslas. Mokiniai ant atsineštų akmenėlių piešė ir spalvino raudonus batelius, kaip simbolį kūdikiams, gimusiems su VAS.
Parengta pagal Šilutės TV ir Visuomenės sveikatos biuro informaciją
Rašyti atsakymą