Socialinės srities ir darbo įstatymus tobulinantys politikai aplankė Šilutę

SOC TOMILINAS_3Trečiadienį Šilutės savivaldybės posėdžių salę užtvindė rajono socialiniai darbuotojai. Į susitikimą su jais LR Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda atvežė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikus Tomą Tomiliną ir Liutaurą Vičkačką, tobulinančius Seime ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje socialinės apsaugos įstatymus. Svečiai pasidžiaugė kelerių metų pasiekimais, o susirinkusieji ir Savivaldybės vadovai dėstė savo pasiekimus ir rūpesčius.
Tikisi pasiūlymų naujiems įstatymams

LR Seimo narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas, išvydęs kelias dešimtis socialinių darbuotojų bei socialinių įstaigų vadovų, seniūnų ir seniūnijų atstovų sakė, kad dar niekur taip šiltai nebuvo priimtas. Jis kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėju Liutauru Vičkačka pasakojo apie per kelerius metus įvykusias permainas šalies socialinėje politikoje bei socialinės apsaugos darbuotojų gyvenime.

Pasak T. Tomilino, tik prieš kelerius metus į LR Seimą ir Vyriausybę buvo priimta daug nepartinių žmonių. Tai sudarė sąlygas keisti įstatymus ir priimti , ypač socialinėje politikoje, palankesnius Lietuvos žmonėms. Todėl šiuo metu ir stebimi pokyčiai socialinėje politikoje, pensijų augimo proveržis. Kai kas net pastebi, kad pensijos Lietuvoje auga daugiau nei atlyginimai.

T. Tomilino nuomone, šių metų Valstybės biudžeto priėmimas buvo nušviečiamas ypač skandalingai, bet jis buvo sudarytas sąžiningai. Diskusijos vyko su visomis socialinėmis grupėmis, kurioms sparčiausiai augo atlyginimai: su socialiniais darbuotojais, medikais, pedagogais. Keista buvo girdėti aršias diskusijas dėl mokesčių didėjimo, nors jie realiai buvo padidinti tik bankams. Didinamiems atlyginimams lėšų irgi buvo surasta pakankamai.SOC TOMILINAS_4

Šiemet pavyko dar kartą padidinti išmokas vaikams. Dabar jos sieks 60 Eur vienam vaikui, o daugiavaikės šeimos vaikui net 100 Eur.

T. Tomilinas mano, kad tokias išmokas, kurios buvo pradėtos mokėti tik prieš kelis metus, reikėtų vertinti, kaip valstybės investiciją į šeimą. Gal todėl dabar Lietuvoje jau sparčiai mažėja skurde gyvenančių vaikų.

T. Tomilinas ragino susirinkusiuosius teikti klausimus bei pasiūlymus, kaip tobulinti Lietuvos socialinę politiką. Jis sakė, kad iš tokių susitikimų jam kyla idėjos, kurios vėliau virsta įstatymais. Jis pateikė ir paprastą pavyzdį. Tik dabar pradėti spausdinti darbo skelbimai, kuriuose nurodomas ir būsimas atlyginimas. Verslui reikėjo trijų mėnesių priprasti prie tokio reikalavimo, o dabar jau kitokių skelbimų ir visai nėra. O žmogui tai patogu, jis negaišta laiko, jeigu pasiūlymas nėra jam priimtinas.

Naujienos Savivaldybės socialinėje politikoje

Nesulaukęs klausimų T. Tomilinas paragino Savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį papasakoti apie Šilutės rajone vykdomas permainas.

V. Laurinaitis pasakojo, kad Savivaldybėje yra sukurta socialinės pagalbos tarnyba, dirbanti su rizikos šeimomis. Tokiai tarnybai finansuoti dalis lėšų yra paimama ir iš nepanaudotų socialinių pašalpų.

Meras taip pat pastebėjo, kad Savivaldybė jau baigia uždaryti Saugų vaikų globos namus, o vietoj jų steigiamos vaikų globos šeimynos. Įsteigtos trys, dar vienai įsteigti savivaldybei trūksta apie 90 tūkst. Eur.
Saugų vaikų globos namų pastate bus įkurtas naujas Šilutės senelių globos namų padalinys.

V. Laurinaitis pateikė T. Tomilinui raštą, kuriame surašyti visi pasiūlymai ir visos sumos, kurių trūksta, kad būtų įgyvendintos visos pradėtos pertvarkos.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis informavo, kad Šilutės savivaldybėje socialinės politikos sistema keičiasi, ir pateikė tai liudijančius skaičius. Socialinėms pašalpoms Šilutės savivaldybėje panaudojama jau mažiau nei 1 mln. Eur, tačiau vaikų paramai valstybė skyrė net 5 mln. Eur.

A. Šimelionis pateikė ir informaciją apie keistiną tvarką. Pasak jo, visi asmenys turintys sunkią negalią, kasmet turi būti pristatomi Neveiksnių asmenų peržiūrėjimo komisijai. Jo nuomone, tai sukelia didelių nepatogumų tiems žmonėms ir jų šeimoms, taip pat nuostolių apmokant minėtos komisijos darbą.
Šilutei tai aktualu, nes čia, Macikų gyvenvietėje, yra didžiausi Lietuvoje socialinės globos namai. Pasak A. Šimelionio, pakaktų komisijai tirti tik tuos asmenis, kuriems medikai nustatė sveikatos pagerėjimą.

Yra nesklandumų įstatymuose ir tvarkose

Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Audronė Barauskienė pateikė savo nuomonę, kad yra daug neatitikimų tarp Socialinių paslaugų įstatymo ir kitų socialinės politikos tvarkų. Ji kalbėjo, kad galimai Socialinės politikos įstatymus kuria teoretikai, o jais naudojasi praktikai. Specialistė stebėjosi, kad atsiranda teisės aktų, kuriuose yra rekomenduojamos sąlygos, nurodytos paramos sumos. Jos nuomone reikėtų, kad Valstybės tarnautojams būtų nurodytos konkretesnės tvarkos ir visiems vienodesnės sąlygos.

T. Tomilinas tik dalinai sutiko su išsakyta nuomone. Jis patikino, kad socialinės paramos ir paslaugų įstatymus rengia didelę praktinę patirtį turintys specialistai. Jis nesutiko ir su nuomone, kad turi būti įstatymai be jokių rekomendacinių nuostatų. Jo nuomone, kiekviena konkreti Savivaldybė turi teisę pasirinkti savo socialinės paramos kryptį.
Susitikime dalyvavo ir evangelikų liuteronų kunigas Liudvikas Fetingis, kuris yra vienas iš Katyčių globos namų steigėjų bei buvęs direktorius. Jis sakė, kad parapijai priklausančiame name, pirmame aukšte yra senelių globos namams pritaikytos patalpos, jose gyvena 15 senelių. Globos namai dabar turi įsirengę dar 22 vietas seneliams gyventi pastato antrame aukšte, tačiau jau pusė metų negauna tam reikalingos licencijos. Licencija neišduodama tik todėl, kad nėra įrengtas šachtinis liftas. Pasak kunigo, Vokietijoje jis matė panašių statinių, kuriuose senelių namai veikia, nors yra įrengti vadinamieji turėkliniai liftai. Kodėl čia, Lietuvoje pasirinkta tokia liftų rūšis, kurią sunku įrengti senoviniame name, dvasiškis nesupranta.

T. Tomilinas sakė, kad jau yra girdėjęs apie šią problemą iš Seimo nario A. S. Nausėdos. Jis pažadėjo šį klausimą aptarti su Socialinės apsaugos ministru ir padėti išspręsti problemą.
Atsisveikinant su svečiais buvo norinčių dar pabendrauti, nusifotografuoti. Meras V. Laurinaitis svečiams įteikė dovanas, sakydamas, kad pavartę padovanotas knygas jie tikrai panorės į Pamario kraštą atvažiuoti ir vasaros metu.