„Sofos ūkininkai“ privalės nebeskandinti šieno rulonų

sofos ukininkai polderiai apsemti 2Šilutės ir Pagėgių savivaldybės patiria nemažai problemų per „sofos ūkininkus“. Jie, norėdami gauti tiesiogines išmokas, nušienauja pievas ir ganyklas, šieną suvynioja į ritinius ir juos palieka. Potvynio metu ritiniai kartu su ledais keliauja per užliejamas teritorijas.

Šilutės ir Pagėgių savivaldybių merai palaiko mūsų krašto žemdirbius, siekiančius pažaboti „sofos ūkininkus“. Ūkininkų iškeltą problemą merai perdavė Žemės ūkio ministerijai. Jie prašė pakeisti Geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės reikalavimus.

Į prašymą atsižvelgta: iki spalio 1 d. iš pievų šieno neišgabenusiems ūkininkams kitais metais jau bus taikomos sankcijos ir mažinamos išmokos.

„Kai kas mano, kad tai – vietos problema, tačiau ritiniai užkemša vandens kanalus, kėlimo stotis, pralaidas, užplaukia ant kelių, užteršia kitų žemės naudotojų sklypus. Mes labai džiaugiamės ir sveikiname ministerijos siekį, kad išmokos būtų mokamos tik realiai dirbantiems ūkininkams, todėl ir nusprendėme kreiptis pagalbos“, – sakė Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Alfredas Stasys Nausėda.

Šilutės ir Pagėgių savivaldybių merai kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, prašydami tarpininkauti, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pakeistų Geros agrarinės būklės (GAAB) reikalavimus ir įrašytų, kad užliejamoje teritorijoje šienas ritiniuose ir kiti pagaminti pašarai iš pievų ir ganyklų būtų išgabenti iki spalio 1 d.

„Ritiniai neturi gulėti bet kur laukuose, todėl pritariu, kad būtų pakeisti GAAB reikalavimai“, – reikalavimams pritarė ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Karolis Anužis sako, kad ministerija preliminariai apsvarstė galimybę pakeisti GAAB reikalavimus, konsultavosi su Europos Komisija, kad nebūtų prieštaravimų ir pasiryžę patenkinti Šilutės ir Pagėgių savivaldybių prašymą.

„Pakeisime GAAB reikalavimus, 2013 m. deklaracijoms naujasis punktas jau galios. Ūkininkai, kurių deklaruoti plotai pateks į užliejamų pievų teritoriją, privalės iki spalio 1 d. išgabenti ritinius. Tai šioks toks suvaržymas, tačiau padės išvengti nuostolių, kurie atsiranda laiku iš pievų ir ganyklų neišvežus supresuoto šieno“, – teigė K.Anužis.

Pasak Išmokų už plotus skyriaus vedėjo, reikalavimas galios ne tik Šilutės rajono bei Pagėgių savivaldybių teritorijoms, bei ir daliai Klaipėdos rajono seniūnijų. Iki spalio 1 d. neišgabenusiems ritinių, bus taikomos tokios pat sankcijos, kaip ir už iki rugpjūčio 1 d. nenušienautas pievas.

„Metodika tokia, kad žiūrima, koks plotas liko nenušienautas, lyginama su bendru deklaruotu plotu, tikrinama, ar tas plotas buvo nešienaujamas ir ankstesniais metais. Atvejai gali būti skirtingi, bet kiekviena sankcija veda prie to paties – išmokų sumažinimo“, – tvirtina Išmokų už plotus skyriaus vedėjas.