„Šokoladiniai“ Rusnės gandrai plunksnas išsitepė riebalais

GANDRAI 2„Lrytas.lt“ portale š.m. spalio  23 d. rašyta apie rudai išsitepusius gandrus, o korespondentas, šilutiškis Edvardas Lukošius šį reiškinį sieja su paukščių parazitais ir siūlo naikinti senus gandrų lizdus.

Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) narių, turinčių veterinarinį išsilavinimą, nuomone tai ne parazitų veiklos rezultatas, todėl negali būti nei kalbos apie gandralizdžių naikinimą. Seni lizdai patrauklesni paukščiams, todėl vietoje jų iškeltos dirbtinės platformos gali likti neužimtos.
 
Minėti paukščiai, ornitologų nuomone, yra riebalais išsitepę plunksnas. Rusnės bendruomenės seniūnė Dalia Drobnienė tai sieja su rūkymui skrodžiamų žuvų atliekų išmetimu, kurias gandrai naudoja maistui. Kai tėvai jas atneša į lizdą, jaunikliai plunksnas išsitepa žuvų riebalais.

LOD tarybos narys Julius Morkūnas neatmeta galimybės, kad gandrai gali išsitepti ir kitokiais riebalais (tame tarpe techniniais), o jo kolega Modestas Ružauskas mano, kad gerai būtų pagauti bent vieną tokį paukštį ir praktiškai pasižiūrėti ar pavyksta nuplauti gandrų plunksnas bei kokias priemones tam naudoti. Rusnės seniūnė džiaugiasi pasiektais rezultatais, nes po šviečiamojo darbo, dauguma žuvų rūkytojų nustojo žuvies atliekas mesti į aplinką.

„Šiuo metu liko tik dvi šeimos, kurios nepaiso mūsų iniciatyvos, tačiau su jais dar kalbėsimės“, – paaiškino Rusnės seniūnė D.Drobnienė.

Šią problemą Rusnės bendruomenė ėmės spręsti savarankiškai. Vietos gyventojai buvo raginami neišmesti žuvų atliekų, o kartą per savaitę Rusnės seniūnija suorganizavo jų išvežimą. Tai sąlygojo neblogus rezultatus.

Praeitais metais į žiemavietes neišskrido net 20 “išsitepusių” gandrų, todėl šiemet likę tik du gandriukai teikia vilčių, jog šią problemą pavyks išspręsti.Tačiau ir šiems jauniems paukščiams reikalinga pagalba, nes žiemos mėnesiais Lietuvoje šie paukščiai be žmogaus pagalbos neišgyventų.

Neišskridusių (dažniausiai jaunų ar susižeidusių) paukščių globa dažniausiai rūpinasi atskiri šalies gyventojai. Todėl  LOD kviečia neatsisakyti šios gražios iniciatyvos ir nepamiršti į žiemavietes neišskridusių gandrų. Jei paukščius pavyktų sugauti, LOD nariai norėtų dalyvauti valant pastarųjų plunksnas.