Spalio pabaigoje moteris – gulbė atskris į Ventę

gulbiu skrydis_3Leho ir Daisy Clarke – tai dvi mažosios gulbės – nykstančios rūšies atstovės. Kasmet iš savo perimviečių arktinėje Rusijoje į žiemojimo vietas Šiaurės Vakarų Europoje jos, kaip ir kitos gentainės, nuplasnoja išbandymų kupiną 4000 km kelią.
Deja, mažosios gulbės sparčiai nyksta – per pastaruosius 20 metų jų populiacija sumažėjo 40 proc.

Siekdama išsaugoti mažųjų gulbių rūšį, garsi Didžiosios Britanijos gamtininkė ir sportininkė Sacha Dench šiemet ryžosi prisijungti prie šių paukščių kelionės ir rugsėjo 19 dieną parasparniu Rusijos tundroje ji pakilo į dangų keliauti paskui gulbes.

Spalio pabaigoje, jeigu oro sąlygos leis, ji nusileis Nemuno deltoje – Ventėje. Apie tikslų laiką bus žinoma likus savaitei iki nusileidimo. Naujausią informaciją nuolat pateiks „Šilutės naujienos“ ir ekspedicijos partneriai Lietuvoje.

Stebimos gulbės turi vardusGulbiu skrydis

Misija, kuri sujungia laukinę gamtą, pelkes ir žmones – nuo laukinės arktinės tundros iki Slimbridge kelio Didžiojoje Britanijoje – taip trumpai būtų galima apibūdinti tarptautinę ekspediciją „Gulbių skrydis“.

Interneto svetainėje flightoftheswans.or esančiame žemėlapyje galima sekti ekspedicijos judėjimą bei dvi mažąsias gulbes Leho ir Daisy Clarke, kurios turi GPS radarus.

Praėjusią žiemą Leho, pirmasis iš pažymėtų gulbių, sugrįžo į Didžiąją Britaniją. Gamtininkai džiaugėsi jį matydami, bet staiga jis padarė keistą dalyką. Šiek tiek apsižvalgęs pietryčių Anglijoje, jis nuskrido atgal prie Šiaurės jūros, o žiemą praleido Nyderlanduose. Gamtininkams belieka spėlioti, ar šiemet Leho nuspręs žiemoti Didžiojoje Britanijoje.

Pernai Daisy Clarke buvo sustojusi ant Baltosios jūros krantų – čia ji ilsėjosi prieš paskutinį pakilimą į perėjimo vietas arktinėje Rusijoje.
Baltojoje jūroje ji prikaupė maisto atsargų ir sustiprėjo prieš perėjimo sezoną. Ką tai sako apie Baltąją jūrą, kuri tampa tokia svetinga stotele? Akivaizdu, kad joje gausu paukščius išmaitinančių vandens augalų.

Įdomu, kaip šioms mažosioms gulbėms sekasi šiemet – sekite jų kelionę! Paskutiniais duomenimis Leho jau nusileido Latvijos-Lietuvos pasienyje.

Beje, Leho ir Daisy Clarke yra ne vienintelės mažosios gulbės, turinčios GPS radarus ir vardus. Tyrinėtojai seka dar septynias gulbes: Butters, Charlotte, Eileen, Hope, Maisie, Pola, Zolotitsa.

Tiria nykimo priežastis

Gulbiu skrydis_4Skelbiama, kad per pastaruosius 20 metų mažųjų gulbių populiacija sumažėjo 40 proc. – nuo 29 000 1995 metais iki 18 100 2010-aisiais.

Kasmetinė jų migracija iš arktinės Rusijos į Šiaurės vakarų Europą yra ne tik fizinis išbandymas, bet ir kova su mirtimi.

Mokslininkai aiškinasi, kas lemia tokį dramatišką jų skaičiaus mažėjimą. Pagrindinės priežastys gali būti vertingų pelkių arealo mažėjimas, nelegali medžioklė, susidūrimas su elektros laidais.

Mažosios gulbės tyrinėjamos jau daugiau kaip 50 metų. Nuo 1960 m. sužieduota daugiau nei milijonas šių paukščių. Neseniai tyrinėtojai pradėjo dėti GPS sekimo prietaisus ant mažųjų gulbių. Tai suteikia suteikia daug naudingos informacijos apie jų migraciją ir ištinkančius pavojus.

Beveik ketvirtis visų stebimų paukščių į Didžiosios Britanijos centrus atskrenda su šratinių šautuvų kulkomis kūnuose. Nelegali medžioklė – vienas didžiausių pavojų, su kuriais migracijos laikotarpiu susiduria mažosios gulbės.

Kitas pavojus – elektros laidai. Dėl savo dydžio gulbės nėra manevringos, todėl dažnai atsitrenkia į elektros laidus: kildamos prieblandoje arba sutemose, jų nepamato.

Per migracijos laikotarpį mažosios gulbės sustoja daugelyje pelkių, kuriose gali pasimaitinti ir pailsėti. Bet per paskutiniuosius 100 metų šiaurės Vakarų Europos kraštovaizdis nepaprastai pasikeitė: pelkės buvo išdžiovintos, išartos ir apsėtos įvairiomis kultūromis. Šlapynių mažėjimas yra didelė grėsmė mažųjų gulbių populiacijai.

Lankysis Vydūno gimnazijoje ir bibliotekoje

Rugsėjo pabaigoje parasparnininkė Sacha perskrido mažiausiai ištirtą arktinės Rusijos tundrą ir pasiekė miškingąją taigą. Kaip ir mažosios gulbės, sportininkė susidūrė su iššūkiu rasti atvirą vietą nusileisti.Gulbiu skrydis_5

Ji susitiko su Archangelsko visuomene, mokiniais. Šio miesto moksleiviai parašė laiškus kitai mokyklai, į kurią Sacha vyks po to.

Šilutės moksleiviai ketina prie šios akcijos taip pat prisijungti. Spalio pabaigoje Sacha lankysis Šilutės „Vydūno“ gimnazijoje ir F. Bajoraičio bibliotekoje. Ar jau sugalvojote, ko norėtumėte paklausti šios sportininkės – gamtosaugininkės?

Savo dienoraštyje ekspedicijos dalyviai rašo, kad skrydžio metu jiems labai padeda vietiniai žmonės – be jų pagalbos kelionė būtų kur kas sunkesnė. Štai spalio 2 dieną taigos darbininkai Sachai ir jos komandai padėjo rasti kelią iš miško.

„Šilutės naujienos“ nuolat seka informaciją apie „Gulbių skrydžio“ ekspediciją, o naujausia informacija dalinasi savo „Facebook“ paskyroje.

Kviečiame stebėti šį skrydį kartu ir dalyvauti ekspedicijos sutikime kartu.