Sparčiai daugėja gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Ką reikėtų žinoti?

 gripas copyUžkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai skelbia gripo pavojų – ši liga sparčiai guldo Lietuvos gyventojus į ligos patalą. Gripo virusas neaplenkė ir Šilutės.

Ir Šilutę puola gripas

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus duomenimis, gripas pradėjo pulti prieš 3 savaites: 3-iąją metų savaitę (sausio 12-18 d.) gripo atvejų rajone nebuvo užfiksuota, o 4-ąją (sausio 19-25 d.) jau užregistruoti 7 gripo atvejai – gripu užsikrėtė tik suaugusieji.

5-ąją savaitę (sausio 26 – vasario 1 d.) gripu jau sirgo 12 žmonių: 10 suaugusiųjų ir 2 vaikai. Be to, ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) rajone buvo 173 atvejai (iš jų sirgo 106 vaikai).

Praėjusią savaitę gripu rajone susirgo 11 vaikų ir 7 suaugusieji (iš viso – 18 atv.), ŪVKTI – 128 vaikai ir 81 suaugęs žmogus (iš viso 209 atv.). Bendras sergamumas pasiekė 54,27 atvejo 100-ui tūkst. gyventojų.

Primename, kad kai sergamumo rodiklis pasiekia 100 atvejų 100-ui tūkst. gyventojų, skelbiama epideminė situacija.

Beje, pernai metų pradžioje gripas dar nebuvo taip įsilingavęs kaip šiemet. 5-ąją ir 6-ąją metų savaitę Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyrius buvo užregistravęs atitinkamai 4 ir 6 gripo atvejus.

Sunkiau serga vaikai

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena peršalimo ir gripo būdingiausius požymius ir virusinių ligų prevenciją.

Peršalimas – prasideda lėtai, praėjus dviem ar trims dienoms po to, kai žmogus užsikrečia virusu.

Dažniausi simptomai – gerklės skausmas, sloga (užgulta nosis), čiaudulys. Reti simptomai – šaltkrėtis, galvos skausmas, nedidelis krūtinės diskomfortas.

Temperatūra paprastai nepakyla arba pakyla tik truputį. Gali prasidėti lengvas kosulys.

Užsikrečiama nuo sergančiųjų, kurie kalba, kosėja ir čiaudo.

Peršalimui temperatūros kilimas nebūdingas. Ryškesnius ir sunkesnius ligos simptomus patiria kūdikiai ir vaikai. Jiems temperatūra gali pakilti iki 39 laipsnių.

Ligos trunkmė 3-4 dienos.

Gripo pradžia – staigi (per 12 val.). Dažniausi simptomai: bendras silpnumas ir nuovargis, galvos skausmas, šaltkrėtis, stiprus raumenų skausmas. Kosulys pasireiškia dažnai ir anksti, gali būti sausas ir sunkus, pikas būna antrą – trečią ligos dieną.

Būdingas didelis gerklės skausmas, krūtinės diskomfortas. Simptomai greit tampa sunkesni nei peršalimo atveju.
Dažnai užsikrečiama nuo sergančiųjų, kurie kalba, kosėja ir čiaudo.

Temperatūra įprastai pakyla daugiau nei 38 laipsnių Celcijaus ir laikosi 3-4 dienas.
Ligos trukmė 6-7 dienos.

Mieguistumas ir aukšta temperatūra rodo, kad žmogaus organizmas stengiasi nugalėti infekciją.

Reikia vengti kontakto su sergančiaisiais

Svarbu atminti, kad jokiu būdu nepatariama gripo ar peršalimo gydytis antibiotikais. Peršalimas ir gripas – tai virusų sukeltos kvėpavimo takų infekcijos. Antibiotikai neįveikia virusų ir gali būti vartojami tik bakterijų sukeltoms komplikacijoms, pavyzdžiui, sinusitui ar ausies uždegimui gydyti. Yra kitų priemonių, kurios sušvelnina ligos simptomus, padeda pasijusti geriau, komfortiškiau.

Virusai perduodami vienu iš dviejų kelių: liečiant asmenį ar aplinkos paviršius – durų rankenas ir pan., o po to palietus akis, nosį ar burną. Arba įkvėpus virusą, kurį su savo išskyromis iškosėja ar iščiaudėja sergantis žmogus.
Svarbu dažnai plauti rankas su muilu ir stengtis neliesti nosies, akių ir burnos.

Norint sumažinti viruso plitimą, patartina vengti artimų ir ilgų kontaktų su persišaldžiusiais žmonėmis (sveikindamiesi venkite apsikabinimų, bučinių, rankų paspaudimų), kosėti ir valyti nosį tik į vienkartines nosinaites, kurias panaudojus reikėtų tuoj pat išmesti. Valyti paviršius dezinfekuojamomis medžiagomis.

Nuo gripo galima apsisaugoti skiepijantis.

Ūmias virusines kvėpavimo takų infekcijas sukelia daugiau nei 200 skirtingų virusų. Todėl neįmanoma sukurti nuo šių ligų saugančios vakcinos.

Norėdami sumažinti galimybę susirgti peršalimo liga žmonės turėtų stiprinti savo imuninę sistemą. Jeigu Jūsų būklė negerėja arba pablogėja, praneškite apie tai gydytojui, neužsiimkite savigyda.

Informaciją parengė Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro metodinę medžiagą.