Sparnuočių migracijos pike – paukščių ralio varžybos ir sužieduotas 80 000-asis paukštis

pauksciu ralis_II_vieta_eigirdasSpalis – paukščių stebėjimo metas: spalio pirmąjį savaitgalį organizuotos paukščių išlydėtuvės, kurių metu iš Lietuvos išlydėta daugiau nei milijonas sparnuočių, o prieš savaitę įvyko paukščių stebėtojų ralio varžybos „Kuršių marios – 2016“. Jų metu profesionalūs ornitologai ir mėgėjai stengėsi užfiksuoti kuo daugiau paukščių rūšių.

Ralyje užregistruotos 148 paukščių rūšys

Pasak gamtininkų, pirmoji spalio pusė ornitologams pati darbingiausia, nes šiuo metu rudeninė paukščių migracija pati intesyviausia. Visur matyti žiemaviečių link traukiančių gervių, žąsų ir kitų sparnuočių pulkai. Prieš savaitę Pamaryje užfiksuotas itin retas paukštis – kilnusis erelis, jau kelios savaitės čia svečiuojasi ir tarptautinės ekspedicijos stebima mažoji gulbė Daisy Clarke, turinti GPS radarą.

lututeSpalio 14 dieną, penktadienį, 111 paukščių stebėtojų ralio dalyvių susirinko Kintuose. Jau 17-ąjį kartą vykstančiose kasmetinėse varžybose dalyvavo ne tik lietuvių, bet ir latvių, estų, lenkų, suomių komandos bei mišrios lietuvių ir užsienio stebėtojų komandos. Iš viso užsiregistravo 26 komandos.

Varžybų dieną, ankstyvą šeštadienio rytą, visi iš anksto suplanuotais maršrutais išskubėjo registruoti paukščių. Daugiausia komandų rinkosi Ventės rage, daugelis dalyvių aplankė ne tik Nemuno deltą bei rytinę Kuršių marių pakrantę, bet ir Klaipėdos pajūrį bei uosto akvatoriją, Palangos tiltą bei kitas vietas.

Paukščių buvo ieškoma gyvenvietėse, miškuose, parkuose, pievose, karjeruose, vandens telkiniuose. Nors vėjas buvo stiprus ir oras vėsus, bet per varžybas pavyko užregistruoti net 148 paukščių rūšis (iš viso Lietuvoje registruotos 385 paukščių rūšys, bet daugelis jų žiemoti traukia į svečius kraštus).

pauksciu ralis_slankaDaugiausiai paukščių rūšių – 112 – šiemet užregistravo estų komanda „Estbirding“. Lietuvių komanda „Birding Lithuania“, pamačiusi 111 paukščių rūšių, užėmė antrąją vietą. Trečiosios vietos laimėtoja, kuriai pavyko užregistruoti 105 rūšis, buvo komanda iš Latvijos „Saldus&Co“.

„Paukščių ralio dalyviai pamatė ir retesnių paukščių: kilnųjį erelį, paprastąjį fazaną, margasnapę žuvėdrą, urvinę kregždę, geltonąją kielę, sibirinį erškėtžvirblį, paprastąją kiauliukę, sodinę devynbalsę, juodagalvę devynbalsę, baltabruvį nykštuką, mažąją musinukę, pentinuotąją startą.

Sužieduota daugiau kaip 80 000 paukščių

Į Ventės rago ornitologinės stoties tinklus nuo metų pradžios iki spalio pakliuvo daugiau kaip 70 tūkst. paukščių. O nuo spalio 1-osios iki spalio 19-osios sužieduota dar 24 220 paukščių. Visi jie buvo sužieduoti ir iškeliavo toliau. Didžiajame tinkle, kuris yra Ventės rago iškyšulyje, ir pamaryje iškeltuose tinkluose kasdien plazda keli šimtai, o neretai ir keli tūkstančiai sparnuočių.
Šio rudens rekordas buvo pasiektas spalio 1 dieną – sugauti ir paženklinti 5747 paukščiai.

Spalio 18 d. Ventės rago ornitologinėje stotyje sužieduotas 80 000-asis paukštis.

ilgauodege zyle_jusio_fotoVentės rage pastaruoju metu gausiai žieduojami retieji baltabruviai nykštukai, geltonbruvės pečialindos. Šiemet čia sužieduotų šikšnosparnių skaičius – irgi rekordinis – per 2000. Jau žinoma, kad kai kurie iš šių šikšnosparnių pasiekė Didžiąją Britaniją. Apie tai pranešė juos pagal žiedus identifikavę šios šalies mokslininkai.

Ventgės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys tikisi, kad iki lapkričio pavyks sužieduoti dar ne vieną dešimtį tūkstančių paukščių. Gamtininkams talkina ornitologai mėgėjai, pažįstantys paukščius ir galintys juos ženklinti.

Parengta pagal Lietuvos ornitologų draugijos ir LR Aplinkos ministerijos informaciją.