Spaudžiant šalčiams šilumos ieško ir benamiai

 benamiaiAtėję šalčiai atvėrė vasarą mažiau pastebimą miesto skaudulį – parodė, kiek Šilutės mieste yra niekam nereikalingų žmonių, liaudies neretai dar ir „bomžais“ pavadinamų. Dienos metu, ieškodami šiltesnio prieglobsčio, jie eina į Šilutės ligoninę, lankosi įstaigose, parduotuvėse. O apsilankę ten neretai palieka apdergtus tualetus, „prikvepintus“ kabinetus ir sukelia šurmulį.

„Matydamas juos poliklinikos koridoriuje, neišskirtum iš kitų žmonių, tačiau dažniausiai juos išduoda kvapas, kurio nesumaišytum su jokiu kitu. Tai nešvaros, alkoholio, o kartais ir pūvančių galūnių tvaikas“, – „Šilutes naujienoms“ pasakojo su benamiais Šilutes ligonineje susidūrusi moteris.

Baisiausia, kad tokie, namų neturintys žmonės žiemos metu rizikuoja mirtinai sušalti. Praėjusią savaitę lrytas.lt praneše, kad prieš metus Lietuvoje daugiau žmonių mirė nuo šalčio, negu žuvo automobilių avarijose. Tiesa, mirtinai sušąla nebūtinai benamiai, bet ir vieniši senoliai, vėjo perpučiamose trobelėse gyvenantys senoliai, kurie taupo malkas ar pamiršta pasikūrenti namus.

Neleidžia sušalti nė vienam

Šilutės benamius priglaudžia Šilutės socialinių paslaugų centras, teikiantis laikino apnakvindinimo ir nakvynės namų paslaugas. Laikino apnakvindinimo paslaugą gaunantys žmonės į centrą gali ateiti vakare po 20 val. ir turi išeiti ryte 8 val. Čia jie gali saugiai pernakvoti, nusiprausti. Šios paslaugos negauna girti asmenys. Jeigu benamiai gerai elgiasi ir nepažeidžia drausmės, vėliau gauna kambarį nakvynės namuose.

Tačiau ne visi benamiai yra drausmingi. Šilutės rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis pasakojo, kad būna tokių atvejų, kai jie pradeda daužyti daiktus, gainioti darbuotojus. Tuomet jie kas tris dienas ateina į Socialinės paramos skyrių prasitęsti laikinojo apnakvindinimo paslaugos. Dažnai juos čia gali pamatyti rytais.

„Neleidžiame gatvėje sušalti nė vienam“, – sakė šio centro direktorė Reda Urbaitytė.

Ji pastebi, kad benamių šiuo metu yra padaugėję ir Socialinių paslaugų centras nelabai pajėgus patenkinti visų poreikius.
„Vietų tiek neturime, bet suteikiame galimybę pernakvoti visiems, priglaudžiame visus, kas ateina. Turime čiužinių, duodamę patalynę ir migdome“, – pasakojo ji.

Kai yra šalta, centro darbuotojai benamių neišvaro ir dienos metu, jeigu jie patys neišeina. Dažniausiai į centrą pernakvoti ateina vyriškiai, tačiau pasitaiko ir viena kita moteris.

Dažni svečiai ligoninėje

Neretai benamiai tampa Socialinių paslaugų centro kaimynystėje esančios Šilutės ligoninės lankytojais. „Šilutės naujienoms“ yra tekę girdėti ne vieną atvejį, kai į ligoninę prasmukę benamiai naudojasi šios įstaigos tualetais, susirango koridoriuose. Dažniausiai jie būna „nepiktybiniai“, o čia ateina tik ieškodami šiltesnės vietelės.

Šilutės ligoninės vadovas Darius Steponkus pripažino, kad ši problema tęsiasi jau ne vienerius metus. Tiesa, dabar benamių gerokai mažiau, nei prieš dešimt metų.

„Jaučiasi socialinių struktūrų rūpestis – gerai savo darbą atlieka Socialinių paslaugų centras, religinės bendruomenės. Gatvėse beveik nebeliko žmonių, kurie atėjus šalčiams, nebeturi kur dėtis“, – komentavo ligoninės vadovas.

Jis taip pat pastebi, kad anksčiau žiemomis Traumų skyriuje gulėdavo daugybė žmonių su nušalusiomis galūnėmis, dabar tokių – vienetai.

Anot D.Steponkaus, ligoninė – atvira vieta, į ją įeiti ir išeiti gali bet kas. Tačiau vakarais benamiai yra išprašomi, o jeigu nenori išeiti geranoriškai, ligoninės personalui tenka kviesti apsaugą arba  policininkus. Benamiai šią tvarką puikiai žino ir vakaras ligoninėje juos retai pamatysi. Visgi, atėjus tamsiajam paros metui, medikai yra įpratę užsirakinti duris.

Kartais benamiai ligoninės darbuotojų klausia, kur jiems pasidėti. Tuomet jie yra nukreipiami į Socialinių paslaugų centrą. Šią žiemą buvo jau keli tokie atvejai.

Pas policininkus patenka tik prasižengę benamiai

Kad benamių problema Šilutės rajono savivaldybėje neįšspręsta, pripažįsta ir Šilutės rajono policijos komisariato vadovas Artūras Mikalauskas.

Į policijos akiratį patenka tik pažeidimą padarę benamiai. Tuomet pareigūnai juos vežasi į komisariatą, kuriame yra laikinojo sulaikymo patalpos. Benamiai ten pabūna kol pareigūnai surašo protokolą. Dažnai ten jie ir išsiblaivo.

„Jie kaip taisyklė visada būna girti viešoje vietoje, kita dalis kelia triukšmą, erzelį“, – apie dažniausius benamių prasižengimus pasakojo A.Mikalauskas.

Pasak jo, tokių iškvietimų žiemos metu padaugėja nežymiai, o ir pareigūnai, patruliuodami gatvėse visada atkreipia dėmesį į tokius žmones.

Gatvėje pamačius gulintį žmogų, reikia skambinti bendruoju pagalbos centro numeriu 112. Pasak A.Mikalausko, nebūtinai toks žmogus gali būti girtas ar benamis – vien gulėjimas nereiškia, kad yra daromas pažeidimas.

„Jeigu jis guli, yra girtas ir nesiorientuoja, tada jis padaro pažeidimą. Bet būna, kad žmogus nugriūva ir dėl ligos, kitų aplinkybių. Visada įvertiname situaciją ir perduodame medikams“, – sako Šilutės komisariato vadovas.

Nuo šalčio mirė daugiau nei keliuose

Mirties registras rodo, kad kasmet Lietuvoje nuo šalčio miršta keli šimtai žmonių. 2010-aisiais mirė beveik 400 žmonių, kitais metais – vidutiniškai apie du su puse šimto – skelbia lrytas.lt.

Dažniausiai sušala 40-60 metų vyrai. Karą mirtims keliuose paskelbusioje Lietuvoje 2016 metais keliuose žuvo 189 žmonės, tačiau šaltis Lietuvoje nusineša kur kas daugiau gyvybių. Tais pačiais 2016 metais nuo šalčio mirė 232 žmonės, tai yra pusšimčiu daugiau nei žuvo keliuose.

Higienos institutas skelbia, kad 2016 metais Klaipėdos apskrityje nuo intensyvaus šalčio poveikio mirė 28 žmonės.
Tačiau šalčio aukomis tampa nebūtinai benamiai.

„75-erių metų moteris, spėjame, iškrito iš lovos. Kaime gyveno, gal nepasikūreno, gal susižeidė, sušalo ir viskas. Tai nebūtinai per 200 žmonių yra asocialūs. Galbūt žmonės prasčiau apsirūpinę kaimuose. Bet žinome, kad ir benamiai, kurie netelpa prieglaudose, jie žinoma ir sušala lauke. Yra daug paaiškinimų, bet tie skaičiai tikrai nėra iš piršto laužti“, – lrytas.lt sakė Mirties atvejų valstybės registro vadovė Sandra Mekšriūnaitė.

Kalbėdamas apie Šilutės rajono vienišus senolius, Socialinės paramos skyriaus vedėjas A.Šimelionis sakė, kad socialiniai darbuotojai visada atkreipia dėmesį į tokius žmones, bet visų nesužiūrėsi. Vyresnio amžiaus žmonės turi savo įsitikinimus ir juos dažnai sunku pakeisti. Štai neseniai socialiniai darbuotojai sunkiai sergantį Žalgirių miško gyventoją išvežė medikų globai. Tai teko daryti kone priverstinai, nes senolis nė už ką nesutiko važiuoti gydytis.

Pas tuos žmones, kuriems reikia pagalbos namuose, ateina lankomosios priežiūros darbuotojai. Senoliams jie prineša malkų ir pakuria krosnį.