Speigas kausto potvynio vandenis

ZAL 8938Dar tik penkios dienos žiemiškai balto vaizdo ir tik trys – stipresnio šalčio, o Pagėgių, Šilutės ir Klaipėdos rajonų lankos jau blizga kiek akys užmato iki pat horizonto ledo laukais. Potvynio užlietos lankos virto čiuožyklomis, kurias sutvėrė pagaliau įsikirtusi į savo vaidmenį Žiema.

Bet potvynio vandenys dar kyla, vargina rusniškius ir į salą susiruošusius važiuoti svečius. Ypač kenčia Šyšos kaimo gyventojai (nuotraukoje) – iš kaimo išvykti ar prisikviesti transportą, galintį atvežti maisto produktų, nebėra galimybių.

Čiuožyklas rengia tik gamta

Savaitgalį vėjas buvo stiprus, jis nestorą sniego sluoksnį nupustė, sunešė į natūralias sąvartas, ir atviri pliko ledo plotai kaip mat sulaukė pramogautojų. Iš Šilutės prie potvyniu užlietų ir šalčio sustingdytų ledo laukų važiavo jauni žmonės, pasiilgę žiemiškų  pramogų po atviru dangumi.Rusnss kely perkelos neprireike

Dauguma čiuožinėjo pačiūžomis, palikę automobilius apsauginio pylimo papėdėje. Tuo tarpu ledo tyrais ties Pagrynių priemiesčiu ledu pasivažinėti sumanė ir keturračių vairuotojai. Vienas jų ant galinės sėdynės vežėsi ir mažą vaiką. Bet įsibėgėjus ledo platybėse kiaurai košianti žvarba ir nuo galvos kepurę plėšiantis vėjas privertė motorizuotą ekstremalą sustoti, geriau apmuturiuoti mažylį ir vėl truktelti į priekį ledu. Žinoma, ne į lankų gilumą, kur dar žioji siauros properšos, graužiamos srovių. Po kelių manevrų pasuko namo.

Dar atsargesnių čiuožėjų pora sekmadienį su pačiūžomis raižė nedidelius ledo plotelius tarp Žalgirių miško medžių, potvyniu užlietų ir šalčio sukaustytų.

Visos šios natūralios čiuožyklos nepretenduoja lygintis į Kaune ar Panevėžyje savaitgalį atidarytas. Nes žmogaus ranka prie jų įrengimo nebuvo pridėta. Valdžia neva tam vis neturi resursų, tad tik perspėjo visus atsargiai elgtis potvynio apsupty. Nes įžūliausieji kasmet  lūžta, skęsta, sušąla.

Vanduo dar kils

Dar gruodžio mėnesį nuo liūčių ir Kuršių marių štormų į žemumas išsilieję Nemuno intakai Gėgė, Leitė, Minija, Šyša, Tenenys, Veiviržas paskandino beveik 10 000 hektarų teritorijas ir užliejo 16 vietinių kelių, einančių per tris Savivaldybes, atkarpas.
ciuozykla ant potvynio
Leitė du kartus šią žiemą pasiekė stichinę ribą ir liejosi per tilto viršų kelyje Užliekniai- Paleičiai. Krašto kelio Šilutė – Rusnė septintajame kilometre skersai plentą trejetą pastarųjų dienų sruvo kelių centimetrų gylio Leitės potvynio srautas, bet automobiliai jį nesudėtingai įveikdavo.

Bet pirmadienį ant kelio Šilutė – Rusnė jo jau buvo dvigubai daugiau nei praėjusios savaitės viduryje. Per parą, iki pirmadienio ryto, vanduo Atmatoje ties Rusne pakilo 30 cm. Rusnės kelią semiantis vanduo irgi kilstelėjo 5 cm ir pasiekė 10-ies cm gylį. Apsemto ruožo ilgis vakar ryte jau buvo apie 400 m.

Panemunėje Nemuno vanduo per tą pačią parą nukrito 43 cm, Šilininkuose – 1 cm, Uostadvaryje – 12 cm.
23 cm pakilo Šyšos Šilutėje ir 12 cm – Leitės Kulynuose vandens lygis.

Rajone yra apsemta jau apie 10 kilometrų kelių, vandens gylis apsemtuose ruožuose svyruoja apie 40-50 cm. Po vandeniu atsidūrė ir apie 7000 hektarų mūsų rajono laukų.

„Eina ižas, upės šąla, todėl vanduo kyla“, – sakė Savivaldybės Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas Romualdas Renčeliauskas.
ZAL 8942
Jo nuomone, vanduo gali kilti dar kelias dienas, gal net iki savaitės vidurio. Kai Nemunas ir kitos upės užšals, vandens kilimas stabilizuosis.

Į sausumą – ledo keliu

Dviejų sodybų, kurios yra atsidūrę potvynio apsupty, žmonės į sausumą dabar jau eina ledo keliu.
Šimtmečiais taip buvo ir, kol kaimai visai neišmirė, taip ir liks.

Labiausiai kenčia Šyšos kaimo gyventojai – jie negali ištrūkti iš savo kaimo, nes ledas neišlaiko nei sunkesnio keliautojo, nei, juo labiau, automobilio.

Pirmadienio popietę giminaičių bandymas Šyšos kaimo gyventojams nuvežti maisto produktų nepavyko – lengvasis automobilis įstrigo leduose.