Sportuojantys senjorai sėkmingai metą iššūkį amžiui ir ligoms

Senjorai sportuojaAktyvus gyvenimo būdas, judėjimas, sportas leidžia išvengti daugelio ligų. Tuo įsitikinę sporto ir sveikatingumo centrą „Atėnai“ jau ne vienerius metus lankantys Šilutės senjorai. Anot jų, aktyvus sportavimas tapo jų gyvenimo norma, poreikiu ir maloniu laiko praleidimu. Tai – galimybė ne tik sustiprinti raumenis, bet ir proga užmegzti naujus ryšius, surasti bendraminčių, prasmingai praleisti laiką. Beje – visa tai nemokamai, ir tai irgi labai svarbu senjorams, gaunantiems nedideles pensijas, kurie dažnu atveju sau negalėtų leisti pirkti abonementą į sporto klubą.

Treniruotės – atgaiva

Jauni žmonės sporto klubuose dažnai lankosi tik norėdami palaikyti gerą fizinę kūno formą, o vyresniesiems tai – sveikatinimo būtinybė. Tą patvirtina ir sporto ir sveikatingumo centre „Atėnai“ sutiktos, treniruotės laukiančios senjorės, kurių – beveik pusšimtis. Lyg susitarusios moterys sako, jog dėl to, kaip puikiai dabar jaučiasi, neranda net tinkamų žodžių išsakyti savo padėkas trenerėms Jūratei Gricevičienei ir Simonai Venckienei. Trenerės, anot pašnekovių, padeda ne tik atsikratyti sunkių ligos požymių, bet ir nuoširdžiai atiduoda visas savo žinias, teikdamos asmeninius patarimus, treniruotes darydamos kas kartą vis įdomesnes, mokydamos stiprinti ne tik raumenis, sąnarius, bet ir akis, protą.

Treniruotės Šilutės senjorams sporto centre vyksta antradieniais ir ketvirtadieniais, nuo 12 val. Čia lankytojai atlieka ne tik atsipalaidavimo pratimus, bet ir tempimo, mankštinasi su kamuoliais, išklauso mitybos patarimų.

Valandą trunkantis užsiėmimas ne tik emociškai pakylėja sportuojančius žmones, bet ir yra tarsi sielos atgaiva. Senjorai pripažįsta, kad jaučiasi žymiai geriau nei anksčiau, fizinis aktyvumas mažina jiems kraujospūdį, tikimybę susirgti širdies kraujagyslių ligomis, insultu bei depresija, taip pat didina ištvermę, jėgą, pusiausvyrą ir judrumą. Svarbiausia, kad judėjimas daugeliui padėjo įveikti gausybę sunkių ligų, atsiradusių sulaukus garbaus amžiaus.

Pakalbinta senjorė Stasė Mockuvienė prisipažino, kad treniruotes „Atėnuose“ ji aktyviai lanko jau antrus metus. Moters kasdieninė veikla labai aktyvi – ji ne tik sportuoja, bet ir lanko mokytojų senjorų klubą „Liepa“. Pašnekovė atvirauja, kad anksčiau, prieš pradėdama sportuoti, nebeištvėrė skausmo nugaros ir pečių srityse, o dabar jį lyg ranka nuėmė. „Džiaugiuosi, kad galiu laisvai vaikščioti, net pasidariau greita“, – šypsodamasi sako Stasė.

Sportas ir reguliarios treniruotės padėjo išvengti net operacijos, – tai su džiaugsmu patvirtino Valė Pupšienė. Moteris pasakoja, kad po ilgų darbo metų pieninėje jai atsakė sąnariai, sunkiai sekėsi vaikščioti, o gydytojai vieningai siūlė operuotis. Šiandien 75-erių moteris jaučiasi itin gerai be jokių operacijų. Pradėjusi lankytis „Atėnuose“ Valė tapo energinga, jai prašviesėjo ir nuotaika. Po treniruočių senjorė greitu tempu žygiuoja pėsčiomis namo, ir jaučiasi ne tik žvalesnė, bet ir gerokai jaunesnė.

Kartu ir švenčia

Apie tai, kad prieš 5 metus save laikė neįgalia, o šiuo metu – jaunatviška, pasakojo ir 77-erių Marytė Čepulienė. Senjorė neslepia trykštančios energijos ir pagerėjusios sveikatos. Būtent reguliarus lankymasis sporto centre ir trenerių patarimai sugrąžino jai gyvenimo džiaugsmą.

„Prieš penkis metus aš negalėjau nulipti laiptais“, – sako pašnekovė, gyvenanti daugiabučio ketvirtame aukšte. Moteriai dėl sutrikusios sveikatos tuomet grėsė įkalinimas bute, nes sąnariai visai neklausė, o maudžiantis skausmas grasino, kad atėjo skaudi senatvė ir vienatvės dienos. Tačiau Marytė nepasidavė. 

Sužinojusi apie sportinius užsiėmimus „Atėnuose“ juos pradėjo lankyti. Šiandien sveikatos problemos – jau praeityje kaip slogus sapnas.

„Šiuo metu jaučiuosi nuostabiai, net išbandžiau šiaurietišką ėjimą, vasarą žygiuoju du kilometrus į sodą. Po dienos darbų sode, kiek atsikvėpusi, vėl pėsčiomis grįžtu“, – sako Marytė. Apie tokią puikią fizinę savijautą ji anksčiau tik pasvajoti galėjo, tai, kas įvyko treniruočių pagalba – tarsi stebuklas.

Viena iš ištikimiausių klubo narių – 75-erių Genovaitė Pocienė. Moteris prisipažįsta, kad treniruotes su pertraukomis lanko beveik 20 metų. Pirmieji užsiėmimai buvo susiję su joga, vėliau kuriam laikui ji turėjo padaryti pertrauką, nes patyrė traumą. Dar vėliau visą laisvalaikį buvo atėmęs rūpinimasis sunkiai sergančiu vyru. Tačiau, vos tik gyvenimo situacija pagerėja, Genovaitė nedvejodama grįžta į sporto centrą. Šiuo metu ji – viena iš ištikimiausių sportinių užsiėmimų senjorams dalyvių. „Nuo jaunystės mėgau sportą, todėl ir dabar, galėdama tuo pasimėgauti, išnaudoju visas galimybes“, – sako ji.

Moteris paatviravo, kad jai, kaip ir daugeliui bendraamžių, pradėjo šlubuoti sveikata dėl jaunystėje darbo metu patirtų žalingų sąlygų. Viena jų – bet kokiomis oro sąlygomis, net prie 30 laipsnių šalčio, važiavimas nedengtoje mašinos priekaboje. Tuomet moteris net iki žaizdų buvo nušalusi kojas. Tokie dalykai nepraėjo be pasekmių – po keliolikos metų Genovaitei sušlubavo sąnarių funkcija, atsirado nepakeliami skausmai.

„Lengva ištverti gyvenimo negandas taip pasimankštinus“, – sako pašnekovė, šiandien džiaugdamasi puikia savijauta. Ir visa tai, kaip ir daugelis senjorų tvirtina, dėka nuostabių trenerių, kurios dirba profesionaliai.

Sporto užsiėmimai – tik dalis produktyvaus laiko sveikatos gerinimui. Anot „Atėnuose“ besilankančių senjorų, čia miela ir gera ne tik aktyviai sportuoti, „mesti iššūkį“ amžiaus ligoms, bet ir paminėti įvairias šventes: valstybines, metų palydėtuves, garbingas sukaktis. O joms, kaip ir sporto užsiėmimams, entuziastingos trenerės negaili nei asmeninio laiko, nei organizacinių pastangų bei idėjų.