„Stabdyk nusikalstamumą“ nariams rūpi ne tik savas kiemas

stabdyk nusikaltamuma serlinskas lauzikasŠilutės policijos komisariato salė pirmadienio pavakarę buvo artipilnė, tik policijos pareigūnų čia beveik nebuvo – susirinko visuomeninio judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ nariai.

Savo pačių ir visų šilutiškių saugumui neabejingi žmonės norėjo susipažinti su naujuoju komisariato vadovu Sigitu Mikutavičiumi, sužinoti šiandieninę kriminogeninę situaciją, išgirsti, kuo jie galėtų prisidėti mažinant nusikalstamumą rajone.

Judėjimo nariai komisariato viršininkui išsakė savo pastabas, teiravosi apie „karštuosius“ miesto taškus, dėkojo policijai už operatyvų reagavimą į skambučius. O S.Mikutavičius pasidžiaugė, kad Šilutėje yra tokia bendruomenė, kurios nariams rūpi daugiau nei tik nuosavas kiemas.

Nori prisidėti prie saugumo

Nuo 1999 metų rajone gyvuojantis judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ Šilutės skyrius lapkričio 29-ąją švęs 12 metų sukaktį. Skyriaus veikla per tą laiką ir geso, ir vėl iš naujo įsiplieksdavo. Buvo laikai, kai organizacija vienijo apie 60 narių, šiandien jų bėra gal pusė tiek. Tai – buvę policijos pareigūnai, jų šeimų nariai, kai kurie seniūnai, nemažai prisideda ir prie Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos prijungtos buvusios Šilutės pradinės mokyklos pedagogės.

Iki šiol skyriui vadovavęs pedadogas Pranas Avižinis pareigų atsisakė, todėl visas veiklos koordinavimas gula ant jo pavaduotojo, teisininko Vaclovo Šerlinsko pečių. Jis sakė, jog lengviau buvo dirbti, kol veikė respublikinė taryba, o nelikus šio koordinatoriaus prislopo ir šilutiškių darbas.

Vis dėlto „Stabdyk nusikalstamumą“ nariai veiklos randa. Tiesa, jie nepatruliuoja gatvėse kartu su pareigūnais – anot V.Šerlinsko, ne toks jų statusas. Bet jie dirba prevencinį darbą su rizikos grupės šeimų vaikais, jaunimu, ruošia projektus ir juos įgyvendina, prisideda prie kitų įstaigų ir organizacijų prevencinių programų.

Jie aplankė ir keletą kitų rajonų, kur susipažino su tenykščių analogiškų judėjimų veikla, parsivežė naujų idėjų.
„Mums tiesiog ne vis viena saugiai ar nesaugiai gyvename patys, mūsų kaimynai ir kiti miestelėnai“, – taip trumpai savo pasiryžimą aukoti laisvalaikį kilniam tikslui apibūdina judėjimo nariai.

Judėjimas turi savo būstinę buvusios Šilutės blaivyklos patalpose, o išgyvena iš lėšų, kurias surenka iš 2 proc. narių pajamų mokesčio. Etatinių darbuotojų jis neturi.

„Negailėkime jėgų, padėkime policijai spręsti teisėsaugos problemas rajone“, – kvietė saviškius V.Šerlinskas.
Judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ nariai susirinkime apžiūrėjo savo kolegos, teisininko Sigito Lebecko paveikslų parodėlę, taip pat išsirinko naują skyriaus pirmininką. Juo tapo šio skyriaus įkūrimo Šilutėje iniciatorius ir pirmasis vadovas, dabartinis mero pavaduotojas Šarūnas Laužikas.

Mieste nesaugu

Kriminogeninę situaciją rajone apžvelgęs komisariato viršininkas S.Mikutavičius atvirai sakė, jog ji kelia nerimą. Ypač daug įvykdoma vagysčių. Be to, Šilutė pastaruoju metu pasižymėjo tokiais stabdyk nusikalstamumanusikaltimais, kokių kitur Lietuvoje nebuvo – plėšimais, panaudojant elektros šoką.

Kita ne mažesnė šilutiškių bėda – viešoji tvarka. Muštynės gatvėse savaitgaliais ir vakarais, plėšimai tampa kasdienybe ir, anot S.Mikutavičiaus, negali suprasti, iš kur tarp jaunimo toks smurto protrūkis.

Rajone didelis ir avaringumas. Dėl to kalti ir patys nesaugiai važinėjantys vairuotojai, nesaugūs ir mūsų rajono keliai – siauri, vingiuoti, šalikelėse daug medžių. O mūsų pėstieji, anot S.Mikutavičiaus, matyt įsivaizduoja, kad ir tamsoje  puikiai matomi, todėl atšvaitų tiesiog „bijo“.

Šilutės neslegia bent viena problema – automobilių vagystės.

„Mieste nesaugu“, – apibendrindamas konstatavo S.Mikutavičius ir pripažino, kad pagalba pareigūnams labai reikalinga.

Žmonės turi ramiai miegoti

Neseniai S.Mikutavičius susitiko su savivaldybės vadovais ir aptarė vaizdo kamerų įrengimą mieste. Policijos vadovas pasidžiaugė, kad jau daromi realūs žingsniai šia linkme, tad artimiausiu metu šią nusikalstamumo prevencijai svarbią priemonę turėsime. Galbūt vaizdo kameros bus įrengtos ir didesniuose miesteliuose.

Nors tokių kamerų aptarnavimas kainuoja labai nepigiai, S.Mikutavičiaus nuomone, gyventojų saugumas yra brangesnis.
Tačiau finansinės paramos policijai rajono Savivaldybė neteiks – nėra lėšų.

Smarkiai daugėja pranešimų apie kaimynų keliamą triukšmą, pernelyg garsią muziką naktimis. Pernai per 10 mėnesių tokių užregistruota 40, per tą patį laiką šiemet – 240. Šioje srityje nuolaidų nebus ir ateityje, žmonės, S.Mikutavičiaus žodžiais tariant, turi ramiai miegoti.

Vaikų neprižiūrintiems tėvams pernai per 10 mėnesių buvo surašyta 30 ATP protokolų, o šiemet – jau 70.

Policijos vadovas pasidžiaugė, kad visuomenė tampa vis aktyvesnė. Štai ir praėjusį savaitgalį gauta nemažai pranešimų apie negeroves, tarp jų – ir du apie girtus vairuotojus. Abu pranešimai pasitvirtino, vairuotojai sulaikyti.

S.Mikutavičius sakė esąs nustebęs, jog tiek žmonių savo laisvą vakarą aukojo tam, kad susitiktų su policijos vadovu, sužinotų policijos problemas. „Jūs – stipri jėga ir man galite pasakyti daug pastabų“, – sakė jis.

Susirinkusieji ir išsakė. Jie priminė šalia M.Jankaus mokyklos esantį jaunimo kasvakarinio susibūrimo „tašką“, kitus panašius „lizdus“ mieste, kur jaunimas vakarais ir naktimis girtauja ir triukšmauja. Visuomenininkus domino, kodėl vyksta Šilutės komisariato „kilnojimai“ iš vienos apskrities į kitą, kodėl nebeliko draudimo jaunimui iki 16 metų gatvėse vakarais būti tik iki nustatytų valandų ir kiti klausimai.