Startuoja pajamų ir turto deklaravimas

pajamu deklaravimasTrečiadienio rytą Valstybinei mokesčių inspekcijai paskelbus, jog  Elektroninio deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) jau paskelbtos preliminariosios gyventojų pajamų deklaracijos (toliau – preliminariosios deklaracijos) bei pajamoms deklaruoti skirtos pažymos, Klaipėdos apskrities VMI Šilutės poskyryje per kelias valandas pajamas ir turtą deklaravo apie 100 gyventojų.

Pajamų ir turto deklaracijas gyventojai turi pateikti iki š.m. gegužės 2 d.

VMI atstovai teigia, kad jau 10 metų tai patogiausia padaryti prisijungus prie EDS, adresu https://deklaravimas.vmi.lt.
„Kaip ir kasmet preliminarių deklaracijų laukia gyventojai, norintys pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis bei susigrąžinti dalį praėjusiais metais patirtų išlaidų, individualią veiklą vykdantys, turtą ir pajamas dėl įvairių kitų priežasčių deklaruojantys mokesčių mokėtojai. Iš viso per dešimtmetį EDS vartotojų skaičius išaugo iki 1,6 mln. Praėjusiais metais e. būdu pajamas deklaravo 97 proc. mokesčių mokėtojų, o 2004 metais tik 8 proc. deklaracijų buvo elektroninės“, – deklaravimo elekroniniu būdu progresą apibūdina VMI Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė, pažymėdama, kad EDS kasmet padeda sutaupyti virš 40 mln. litų mokesčių mokėtojų lėšų, o gyventojai, užpildydami elektroninę deklaracijos versiją, užtrunka triskart trumpiau.

Deklaravimo pradžią rajono žiniasklaidai pristačiusios Klaipėdos AVMI Šilutės poskyrio vedėja Rasa Banaitienė ir vyriausioji specialistė Dalia Tribičienė priminė, kad deklaruoti pajamas ir sumokėti GPM privalo gyventojai, praėjusiais metais vykdę individualią veiklą, o politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai bei kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatyme, ir jų šeimos nariai privalo pateikti pajamų ir turto deklaracijas.

Mažinant administracinę naštą, individualią veiklą vykdantiems gyventojams praėjusių metų pajamų atskirai deklaruoti ir VMI, ir „Sodrai“ nebereikia – VMI elektroninės deklaracijos formą papildė naujomis eilutėmis, tad informaciją, kurią anksčiau mokesčių mokėtojai teikė „Sodrai“ individualiai, nuo šiol VMI pateiks už juos.

R.Banaitienė priminė, kad prieš dešimtmetį (2003 m.) Šilutėje gautos 4205 pajamų deklaracijos, iš jų 289 (6,87 proc.) – elektroniniu būdu, o pernai iš gautų 14007 deklaracijų net 13073 (93,33 proc.) buvo pateikta internetu. Pirmaisiais pajamų deklaravimo metais deklaracijos (jų buvo 4 blankai) dažniausiai buvo pildomos padedant specialistams ir vieno žmogaus aptarnavimas kartais užtrukdavo ir 2 valandas. Dabar vidutiniškai deklaracija užpildoma per 30-39 minutes. Kadangi kasmet parengiamos vis tobulesnės preliminarios deklaracijos, jas elektroninėje erdvėje nesunkiai gali užpildyti dauguma gyventojų.

O tie, kurie nepasitiki savo jėgomis, gali prašyti pagalbos – Šilutėje, Kęstučio g. 2, yra įrengtos 6 viešojo interneto prieigos, kuriose gyventojams deklaruoti turtą ir pajamas padės VMI specialistai.

Pernai Lietuvos gyventojams, deklaravusiems pajamas, buvo grąžinta 220 mln. Lt praėjusių ir ankstesnių mokestinių laikotarpių GPM permokų. Šiais metais gyventojai gali susigrąžinti apie 228 mln. Lt.

Pernai 8283-ims Šilutės rajono gyventojams buvo grąžinta beveik 2 mln. 686 tūkst. Lt šio mokesčio permokų.

VMI vadovai teigia, kad gyventojams, deklaravusiems GPM permoką, VMI sieks GPM permokas pervesti kuo anksčiau.

Gyventojams, kurie elektroniniu būdu pateiks teisingas pajamų deklaracijas, permokos bus pradėtos grąžinti jau balandžio mėnesį, o tiems, kurie teiks popierines deklaracijas, įstatymo numatyta tvarka – iki liepos 31 d.

Pernai 6646 šilutiškiai prašė pervesti 2 proc. GPM labdaros gavėjams (mokykloms, ugdymo kolektyvams, medicinos, sporto, labdaros įstaigoms, bažnyčioms ir kt.). Įvykdyti 6434 prašymai ir paaukota suma siekia 412,5 tūkst. litų.

1071 rajono gyventojas pageidavo paremti politines partijas. Įgyvendinti 1004 prašymai, ir partijos praturtėjo 35,2 tūkst. litų.
Mokesčių mokėtojai, paskambinę VMI Mokesčių informacijos telefonu 1882, gali autentifikuotis ir sužinoti asmeninę informaciją apie mokesčius.