Stintmečio naktigones Rusnė nutryps šokiais po klevu

14Stintautojai prie SkirvytsNida po viduržiemio stintas viliojo bildindama kuokomis į lentas, įmerktas į eketes Kuršių mariose. Palanga žiemos vidury iš Baltijos jūroje sužvejotų stintų kulinarinius šedevrus kūrė ir žmones iš visos Lietuvos paragauti į Basanavičiaus gatvę viliojo. O Nemuno žemupys, Rusnės sala, šiemet pirmą kartą kvies į tradicinio stintmečio naktigones – paminės jas šokiais paupy.

Prie Pakalnės upės klevo, kur Nemunas šakojasi į Atmatą, Skirvytę ir Pakalnę, kitą savaitgalį, kovo 21-osios vakarą, 21 val. visi pamario krašto tradicijų gerbėjai turės progos pasilinksminti Salos etnokultūros ir informacijos centro organizuojamoje Stintų naktyje Rusnėje. Taip pat – graibštais žuvis nuo krantinių pamėginti pagauti, pasivaržyti, žuvis pirkti, kepti ir ragauti.11Skirvyt stintos

Koncertuos šokių kolektyvai, folkloro ansambliai, o tarp šventės rėmėjų yra vietos seniūnija, bendruomenė „Rusnės šeima” ir žuvininkystės verslo įmonių asociacija „Lampetra”.

Tai jos įmonėms dabar, artėjant stintų nerštui, yra įtempto darbymečio naktigonės su šviesomis ant krantų ir tinklų su pagauta žuvimi vilkimas į krantą. Stintų sankaupos po dienos poilsio paprastai tik naktimis sparčiai juda prieš srovę, ir gaudyti jas tinklais, užtveriant srautus, reikia sparčiai. O ryte būtina kuo greičiau laimikius išvežti ir parduoti, nes žuvys – greitai gendantis produktas.

Sekmadienį, reprezentacinėje Rusnės miestelio vietoje, prie informacinių stendų lauko, iki vėlyvos popietės jauni Rusnės vyrai prekiavo stintomis po atviru dangumi, pasistatę svarstykles tiesiog ant žemės. Dėžes su žuvimis laikė mikroautobuse, pirkėjų nepritrūko – vietinių ir atvykusių iš svetur. Daugelį sekmadienį į Rusnę atviliojo žinia, jog šviežių stintų saloje ir žvejybos verslo užimtose upių pakrantėse galima nuspirkti pigiau, nei prekybos centruose.

Žvejybos įmonių asociacija „Lampetra” paskelbė parduodanti šviežias stintas tiesiai iš pakrantės. Kaina už kilogramą – 1,60-2,00 euro, ji priklauso nuo perkamo kiekio. Minimalus – 20 kg.

Tiesa, Rusnės miestelio centre jauni vyrai po 2 eurus už kilogramą stintų sekmadienį prašė, nė trupučio nevaržydami pirkėjų pasirinkimo laisvės. Kas norėjo – ir kilogramą, du ar dešimt pirko.

stintu naktis rusneje„Bet jūs mums reklamos nedarykit, tuoj baigsime išparduoti paskutinę dėžę, svarbu, kad policija neatvyktų ir neišvaikytų”, – juokavo vienas.

Stintomis Rusnė ir Šilutė kvepės dar savaitę, kitą, į nerštavietes iš Baltijos per Kuršių marias į Nemuną, Skirvytę, Miniją, Giliją ir kitus intakus prieš jų srovę šios plėšrios žuvys skystais tuntais traukia dabar, kai vanduo dar šaltas. Bet priartės šilumos banga, ir valksmai, tikimasi, pasunkės.

Pamario krašte dabar ir be stintų karštligės yra kuo pasidomėti – iš žiemaviečių grįžo ir pamario žemumas nutūpė šimtai tūkstančių migruojančių paukščių.

Potvynio užlietų ir nepravažiuojamų kelių beveik neliko, tad pasukti jais ir pakeliui jų karalijomis, gulbių giesmininkių chorais po dangaus mėlyne pasigrožėti – įspūdinga.

Tiesa, truputį žvarbu, bet grįžtant pakeliui per Šilutę yra kur skanaus karštimo išgerti ar pavalgyti.