Stintos eina, žemupys siautėja

11Nemuno žemupys kelia stintų Mekos vėliavą. Tik čia ir tik dabar stintų galima gaudyti į valias. Vietos ant krantelio randa ir meškeriotojai, ir verslinės žvejybos atstovai.

Minijos upės pakrantės ties Mingės kaimu tiesiog tirštai nutūptos žvejų mėgėjų.

Štai Rusnės saloje tinklus traukia verslininkai. „Per naktį čia rymojau su meškere ir menkai pagavau. O anapus upės Rusijos Kaliningrado srities žvejybos įmonių brigados, šviečiant žibintams, iki ryto tinklais stintas lupo iš srovės. Išaušus bene dvi mašinas šių žuvų iš pakrantės išvežė”, – kalbėjo Rusnėje, netoli pasienio punkto susėdę keli vyrai.6

Žvejų antplūdžiu džiaugiasi tik tie, kas nuomoja būstą laikinai nakvynei. Bet vietiniai itin pyksta dėl žvejų paliktų šiukšlių. Kintų seniūnas Antanas Kližentis guodėsi, kad prieš Kovo 11-ąją, Nepriklausomybės atkūrimo dieną, teko siųsti darbininkų brigadą, kad vyrai iškuoptų žvejų paliktą šiukšlyną. „Neišmoksta žvejai padoriai gaudyti, kalbu apie šiukšles, kurias palieka ant kranto”, – teigė seniūnas.

Rusnės salos hidrografinis tinklas, Nemuno žemupys, Minija, Atmata, Skirvytė – tai dosniausios ir žuvingiausios vietos, kuriomis pakeliui į nerštavietes  kiekvieną pavasarį praplaukia stintų tuntai. Čia – ilgamečiai, niekad nenutrūkstantys ir niekad nepabostantys vietinių ir atvykėlių žvejų mėgėjų  „atlaidai”, klumpant tik prieš gamtą.

Dabar – tik pradžia, dar negausūs laimikiai, bet trauktis iš pozicijų niekas neketina. Tūkstančiai meškerykočių, milijonai masalų porcijų – žuvies gabalėlių ant kablių, ir daug, daug kantrybės. Visi laukia savo sėkmės minutės.

Stintų gausa ir natūralus išteklių atsikūrimas didžiąja dalimi priklauso nuo gamtinių sąlygų neršto metu, tad vienais metais gali būti jų laimikiai rekordiniai, o kitais – neįtikėtinai maži. Taip nutiko pernai, kai iš viso pamaryje buvo pagauta 66 tonos stintų, o metais anksčiau – net 250 tonų.

Žvejybos įmonių asociacija „Lampetra” paskelbė parduodanti šviežias stintas tiesiai iš pakrantės. Orientacinė kaina už kilogramą – 1,60-2,00 euro. Kaina priklauso nuo perkamo kiekio. Minimalus parduodamas kiekis – 20 kg.