Stintų naktis Rusnėje atgaivino senąsias salos tradicijas

DSC 1372Kovo 21-osios vakare, kai nakties tamsa užtemdė gamtos pašalius, o vėjas, visą dieną šėlęs, maišęs orą su lietumi bei sniegu, pradėjo snūduriuoti, toli gražu negeso žiburiai Rusnės salos gyventojų namuose.

Nešini specialiais įrankiais, daugelis jų traukė būriais link salos vandenų, teisingiau – prie senojo klevo. Kadangi vis dar tęsiasis agurkais kvepiančių stintų kelionės į nerštavietes, tad atgaivinti ir prikelti šiam metų laikui būdingas salos gyvenimo tradicijas – stintų gaudymą – ryžosi Salos etnokultūros ir informacijos centro darbuotojos.

Idėja pasiteisino su kaupu. Daugelis vyresniojo amžiaus rusniškių, atvykusių į šventę, prisiminė ir vėl įkvėpė prieš kelis dešimtmečius gyvavusios stintmečio dvasios.

Viliojo stintų nakties ritualai ir kvapai

Stintų naktis prasidėjo senoviniu ritmingu ritualu „Stinta – pūkis“, kuris šįkart viliojo ne žuvis, o visus rusniškius ir salos svečius. Degantys laužai, puoduose garuojanti žuvienė, keptos ir rūkytos stintos, vietinių vadinamos stintų traškučiais, ir čia pat kepamos šviežios stintos sukūrė ypatingą nakties atmosferą.

Atvykusiuosius pajudėti kvietė šokių kolektyvai „Rusnietis“ ir „Juknaičiai“, etnografinis ansamblis „Sklada“, Rusnės pagrindinės mokyklos mokinių kolektyvas.

Renginio vedėja Jolita Švagždienė paragino salos gyventojus ir svečius tą įsimintiną naktį būti aktyvius, nes laukė daug įvairių pramogų: klausimų – atsakymų žaidimas, stintų gaudymo bei valymo varžytuvės. O netrukus mosikuodami keseliais (3-5 m ilgio specialiais graibštais stintoms gaudyti) prie vandens išsirikiavo ir pirmieji žvejai.

Stintų gaudymas keseliais šiais laikais – kiek primiršta tradicija, jau nebe visi moka teisingai šiuo įrankiu išgriebti praplaukiančias stintas.  Kad būtų atgaivintos visos stintmečio tradicijos, prisiminimais pasidalijo ankstesnius laikus menantys Genefa Endriukaitienė, Algis Martinkus. Beje, maždaug prieš tris dešimtmečius, tokiu pat metų laiku, vos sušilus orui, prie salos senojo klevo nušvisdavo panašūs laužai ir kildavo lygiai toks pat šurmulys nuo stintauti susirinkusių šeimų.

Stintų naktį Rusnėje sau veiklos rado ir mažas, ir didelis. Štai, kai renginio vedėja pakvietė į stintų valymo varžytuves, susirinko net 10 dalyvių. Kiekvienam iš jų reikėjo kuo kruopščiau ir švariau išvalyti po 15 stintų. Kaip tikra rusniškė ir jau turbūt turinti nemenką stintų valymo patirtį nugalėtoja tapo Danutė Kochtovienė.

Beje, visą stintų naktigonę filmavo LRT televizija ir etnomuzikologė Zita Kelmickaitė.

Tikisi tęsti tradiciją

Po stintų nakties kalbintos organizatorės – Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė, etnografė – vadybininkė Dalia Kubilienė, kultūrinės veiklos vadybininkė Sonata Verbučianskė atviravo, kad šios šventės idėją salos gyventojai nešiojosi jau seniai. Tereikėjo imtis sukviesti visus į būrį. Surengti „Stintų naktį“ pirmoji pasiūlė buvusi rusniškė, rajono Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Renginio organizatoriai jau kuria naujus planus ir tikisi, kad ši bendruomeniška šventė taps kasmetine tradicija, kuri vis labiau bus puoselėjama ir gyvins salos kultūrinį gyvenimą.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!