Stovykloje Pašyšių jaunimas kūrė ir daug keliavo

pasysiu stovykla kintuoseLiepos 14-18 dienomis Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filiale vaikų šurmulio ir linksmybių netrūko. Kasdien, nuo 11 iki 17 val., biblioteka kvietė į vaikų vasaros užimtumo stovyklėlę „Čia aš gimiau, čia aš užaugau“. Per visas keturias dienas sulaukta net apie 20 šešerių – penkiolikos metų entuziastingų, draugiškų ir kūrybingų stovyklautojų, norinčių turiningai praleisti vasaros atostogas.

Gavo 240 eurų

Vasarą turintiems daugiau laisvo laiko vaikams į pagalbą skuba kaimų bibliotekos, kuriose, beje, gyvenimas verda ištisus metus. Pašyšių biblioteka stovyklą „Čia aš gimiau, čia aš užaugau“ vaikus į kūrybinius, pažintinius užsiėmimus sukviečia jau antrus metus.

Anot bibliotekininkės Danutės Adomavičienės, šiai stovyklai organizuoti gauta 240 eurų iš Juknaičių seniūnijai skirtų bendruomenių savivaldos programos lėšų. Stovykoje sudarytos sąlygos ne tik lavinti vaikų kūrybinius gebėjimus, bet ir pakeliauti po mūsų kraštą.

„Lietuvos Seimas 2015 metus paskelbė Etnografinių regionų metais, todėl mes visus metus vykdome Mažosios Lietuvos regiono etninės kultūros puoselėjimo programą. Ir vasaros stovyklos pagrindinis tikslas – skatinti Pašyšių bendruomenės jaunimą ugdyti kūrybiškumą, visuomeniškumą, pagarbą savo kraštui, puoselėti jo grožį, papročius ir tradicijas, prisidėti prie savo gyvenvietės gražinimo, susipažinti su mūsų krašto iškiliomis asmenybėmis“, – sakė bibliotekininkė D.Adomavičienė.

Aplankė Kintus, mokėsi amatų

Stovyklėlės atidarymo dieną bibliotekininkės D.Adomavičienės bei Pašyšių bendruomenės pirmininkės Astos Stonkuvienės pasveikinti vaikai sulaukė ir pirmojo siurprizo – kelionės į Kintus bei Ventės ragą.pasysiu stovykla tvarko kapus

Apsilankę šiose unikaliose vietose stovyklautojai dar kartą įsitikino, jog mūsų kraštas – įdomus ir savitas. Kintų Vydūno kultūros centre vaikai susipažino su Pamario žmonių papročiais, lietuvybės puoselėjimo tradicijomis, Vydūno veikla bei dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose „Emalio menas“, „Nuspalvink vėtrungę“. Aplankė ir Kintų pasididžiavimą – didžiąją tują, susipažino su apylinkėmis.

Dalindamiesi įspūdžiais stovyklautojai neslėpė, jog ilgam išliks šiltas Kintų Vydūno centro darbuotojų priėmimas.

Papietavę ant marių kranto, iškylautojai vyko į Ventės ragą, aplankė paukščių žiedavimo stotį, švyturį.

Kitą dieną bibliotekoje buvo surengta Mažosios Lietuvos amatų diena, kurios metu lipdymo iš molio paslaptimis dalijosi Macikų globos namų užimtumo grupės vadovė Beata Vaitelienė ir jos pagalbininkas, šių namų gyventojas Donatas Balčiauskas.

Vaikai susipažino su molio savybėmis, keramikos rūšimis, lipdymo priemonėmis ir būdais. Kiekvienas savo rankomis gaminosi daiktą, kuris papuoš jų namus ir primins šį susitikimą.

Puoselėjo visuomeniškumą

Šiuolaikinių technologijų apsuptyje svarbu vaikams nuo pat mažens šeimoje, mokykloje bei visuomeninėje veikloje skiepyti norą pažinti savo gyvenamąją vietą, ją puoselėti, gerbti joje gyvenančius žmones ir jų atminimą. Tad stovyklos metu viena diena buvo skirta visuomeniškumo puoselėjimui.

Vaikai susipažino su Pašyšių istorija, garbiais žmonėmis, kultūriniu paveldu, su seniūnijos darbuotojais vyresnieji tvarkė senąsias kaimo kapinaites. Mažieji bibliotekos lankytojai su bibliotekininke Danute susipažino su Mažosios Lietuvos tautosakos lobynais, klausėsi šio regiono liaudies dainų, kūrė pasakas ir gamino teatro lėles. Po pietų visi mokėsi karoliukų vėrimo.

Penktadienį laukė kelionė į Šilutės muziejų. Stovyklautojus pasitikusi muziejaus direktorė Roza Šikšnienė supažindino su Klaipėdos krašto istorija, pristatė muziejaus ekspozicijas, papasakojo apie Hugo Šojaus gyvenimą.

Vaikai susipažino su lietuvininkų gyvenimu, papročiais ir tradicijomis, prisilietė prie senųjų daiktų, slepiančių savąją istoriją, stebėjo, kaip tie daiktai atgimsta naujam gyvenimui – apie visa tai stovyklautojams pasakojo muziejuje dirbanti restauratorė.
Penktadienio popietė buvo skirta susipažinimui su lietuvininkų tautinio kostiumo detalėmis, bibliotekoje merginos mokėsi siuvinėti delmonus.

Šeštadienį vyko stovyklos uždarymas, kurio metu bibliotekos prieigose iškilo spalvingas palapinių miestelis. Susėdę prie laužo stovyklautojai dalijosi įspūdžiais, aptarė nuveiktus darbus, žaidė judrius žaidimus. Sutemus visi žiūrėjo filmus ir taip net sutiko brėkštančią aušrą.

Tokia aktyvi veikla vasaros metu, kai užvertos visos mokyklų durys, o tėvai panirę į kasdienius rūpesčius, skatina vaikus ne tik domėtis savo krašto istorija, bet ir sudaro sąlygas turiningai praleisti laisvalaikį draugų apsuptyje. Bendraujant ir linksmai leidžiant laiką, atsiveria naujos tobulėjimo erdvės. Biblioteka, įsileisdama įvairią auditoriją ir sudarydama sąlygas ne tik domėtis literatūra, bet ir kurti, atveria galimybes mokytis ir vasarą, diskutuoti bei patenkinti vaikų poreikį saviraiškai. Biblioteka kasdien vis labiau tampa ne tik informacijos šaltiniu, bet ir jaunimo susibūrimo vieta.