Strateginių rajono kultūros renginių planas jau parengtas: bus ir tradicinių, ir visai naujų

Metams artėjant link pabaigos, Šilutės rajono politikai ruošia veiklų „dirvą“ ateinantiesiems.

Šilutės miesto gimtadienis – jau tradicinė, kelis dešimtmečius švenčiama šventė, bet kitais metais bus ir naujų. Tarp jų – pasiruošimo Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimo 2023 metais priemonės.

Vienas iš projektų sprendimų – apie planuojamus strateginius kultūros renginius, jau guli ant jų stalų ir svarstomas komitetuose. O renginiai, ypač strateginiai, kurie vyksta mūsų mieste ir rajone, tęsia tradicijas – propaguoja krašto kultūrinį savitumą, papročius, meną.

Sąraše keturios dalys

Aptardami projekto sprendimą „Dėl strateginių kultūros renginių 2022-iesiems metams“ Ekonomikos ir finansų komiteto nariai daug diskusijų nekėlė. Projekto sprendime, kurį pristatė Kultūros poskyrio vedėja Vilma Griškevičienė, planuojamų strateginių kultūros renginių sąraše išvardinti jau daugeliui gerai žinomi, tradiciniai renginiai. Pastariesiems, formuojant biudžetą, numatomas dalinis finansavimas iš Kultūros plėtros ir paveldo puoselėjimo programos.

Šilutės rajono savivaldybės taryba tvirtina strateginių renginių sąrašą, kuris sudaromas atsižvelgiant į rajono tradicijas, istorines datas, įvykių sukaktis, finansavimo galimybes, naujovių aktualumą.

Pateiktame 2022 m. strateginių kultūros renginių sąraše išskiriamos keturios tokių renginių dalys: valstybinės šventės ir istorinės datos; tradiciniai renginiai; profesionalaus meno (regioniniai, respublikiniai, tarptautiniai) renginiai; krašto žinomumą garsinantys renginiai.

Artėja 100-mečio minėjimas

Pirmoje grupėje – Lietuvos valstybinės šventės, atmintinos datos, minimos ne tik kultūros įstaigose, bet ir bendruomenėse, švietimo įstaigose. Kaip sakė V. Griškevičienė, šiame sąraše naujai yra įtrauktos pasiruošimo 2023 m. renginiams mieste ir seniūnijose priemonės. Kaip žinia, 2023 m. mūsų kraštui bus labai svarbūs, nes jie paskelbti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio metais, nes 1923 m. Šilutėje buvo pasirašyta Šilutės Seimo deklaracija (oficialiai Klaipėdos krašto Seimo deklaracija) ir to meto įvykiai svarbūs Lietuvos istorijai.

Antroje grupėje – seniūnijose organizuojamos šventės. Renginius organizuoja seniūnijas kuruojantys kultūros centrai ir pačios seniūnijos, pasitelkiant bendruomenes, švietimo įstaigas ir kt. Kasmet vyksta rajono seniūnijų bendruomenių organizuojami renginiai bei tradiciniais jau tapę: F. Bajoraičio viešosios bibliotekos organizuojama vaikų knygos mugė „Kviečia baltos knygų burės“, Kalėdinių renginių ciklas, „Pamario pora“, Hermano Zudermano gimimo diena – Vokiečių kultūros diena.
Profesionalaus meno renginių sąraše numatyti: Saugų muzikos festivalis „Muzikos malūnas“ ir Kintų muzikos festivalis.

Ketvirtoje grupėje krašto žinomumą didinantys renginiai: Žuvienės virimo čempionatas, šventė „Mes už šviesą“ Švėkšnoje, „Rusnės festivalis“ ir Lietuvos kultūros kelias „Vėtrungių kelias“.

Laukiama ir organizatorių iniciatyvos

Anot V. Griškevičienės, Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo, priimto 2019 m. gruodžio 5 d. Nr. XIII-2626, 7 straipsnis numato, kad NVO sektorius finansuojamas tik konkurso būdu, todėl prie kai kurių renginių (kuriuos organizuodavo NVO) nėra nurodyti organizatoriai.

„Patvirtinus šį sąrašą bus galima ieškoti papildomo finansavimo šaltinio Kultūros rėmimo ir kituose fonduose“, – sakė Kultūros poskyrio vedėja, baigdama pristatyti strateginius rajono renginius.

Kadangi šis planuojamų rajono kultūros renginių sąrašas beveik nepasikeitęs nuo to, kuris tvirtinamas kasmet, komiteto nariai daug klausimų neturėjo. Pasiūlymą davė tik Ekonomikos komiteto narys Zigmantas Jaunius. Anot jo, šis sąrašas galėtų būti papildytas ir dar vienu renginiu, kuris sulaukia daug puikių atsiliepimų ir yra labai vertinamas – tai Vilkyčiuose rengiamas baltiškąsias tradicijas propaguojantis renginys. Atsakydamas į Z. Jauniaus siūlymą vicemeras Virgilijus Pozingis sakė, jog šiuo klausimu labiau iniciatyvą turėtų parodyti patys renginio organizatoriai. Tai patvirtino ir V. Griškevičienė, nes prieš įtraukiant renginius į planuojamųjų strateginių sąrašą, būtina komisijai susipažinti su renginio pilnu aprašymu ir gauti prašymą iš organizatorių.

V. Griškevičienė mano, jog strateginių renginių sąrašas galėtų pasipildyti ir dar vienu labai mūsų krašto savitumą reprezentuojančiu renginiu – tai Minijos kaime (Mingėje) rengiama istorinių Mingės laivų flotilė. Taigi tiek Vilkyčiuose rengiamų baltiškųjų tradicijų, tiek „Mingės flotilės“ organizatoriams reiktų parodyti iniciatyvą ir šie renginiai galėtų papildyti rajono planuojamų strateginių kultūros renginių sąrašą bei galėtų gauti dalinį finansavimą.