Stresas nėštumo metu: kokios jo pasekmės, iš kur jis atsiranda ir kaip jį pažaboti

Ką nėščia moteris turėtų daryti, kad palaikytų tinkamą savo vaisiaus vystymąsi ir sveikatą? Mėgautis laisvu laiku ir ramiai išgyventi nėštumą? Ko nereikėtų pamiršti ir į ką atkreipti ypatingą dėmesį šiuo svarbiu gyvenimo laikotarpiu?

Ar vaiko vystymasis priklauso tik nuo genų?

Dažnai žmonės klausia, ar viskas priklauso tik nuo genų? Daugelis iš mūsų visą gyvenimą girdime, kokie mes panašūs į vieną ar kitą tėvą, kartais net į vieną iš senelių, tad ar tai nulemia genai? Iš dalies taip. Tačiau genai dar ne viskas!

Nėštumas yra trumpas laikotarpis, jei palygintume su visu žmogaus gyvenimu. Tačiau būtent su nėštumu viskas ir prasideda – tada vyksta procesai, kurie turi lemiamą reikšmę kūdikio vystymuisi. Moksliniai tyrimai įrodo, kad gimdos aplinka turi didelę įtaką vaisiaus sveikatai ir vystymuisi. Kitaip tariant, tai, kas vyksta su vaisiumi nėštumo metu, yra esminis pagrindas tolesniam jo vystymuisi. Pavyzdžiui – šliaužioti, mokytis kalbėti, vaikščioti ir pan.

Jei šie pamatai dėl tam tikrų priežasčių yra per silpni – susidurti su naujais iššūkiais skirtingais vystymosi laikotarpiais vaikui gali būti šiek tiek sunkiau. Taigi jūs, būsima mama, esate atsakinga už vaiko pagrindą, kuris formuojasi dar įsčiose. Ką turite daryti? Tiesiog rūpintis savimi nėštumo metu. Bet ką tiksliai norime tuo pasakyti?

Laikas sau – ar skiriate jo pakankamai?

Pagalvokite – ar randate dienos eigoje pakankamai laiko sau? Kai esate nėščia, gali būti kiek sunkiau – iš patirties žinome, kad tai toks gyvenimo etapas, kai „darbų sąrašas“ nesibaigia, nes įsijungia „lizdo sukimo” pojūtis. Vizitai pas gydytoją, saugaus miego erdvės kūrimas, reikalai, kuriuos norime būtinai sutvarkyti iki kūdikio gimimo, pvz., remontas namuose ir pan… tokioje darbų ir planų gausoje tikrai nesunku pamiršti save.

Kodėl turėtumėte skirti laiko sau, ypač kai esate nėščia? Nes jau tuomet jūs rūpinatės dviem savijautom, o ne viena. Stresas nėštumo metu (ypač lėtinis) gali pridaryti daug žalos vaisiui. Mokslininkai įrodė, kad stresas prasiskverbia į vaisiaus vandenis ir taip gali turėti įtakos kūdikio vystymuisi ir net jo organų formavimuisi. Negana to, tyrimų duomenimis, stresas gali prisidėti prie komplikacijų gimdymo metu arba jį paspartinti.

Kodėl atsiranda stresas?

Pažvelgus į moteris antropologiškai, jos yra linkusios dažniau nei vyrai jaudintis, nerimauti, o iš to dažnai „išplaukia” ir stresas. Nėštumo metu, kai hormonų pusiausvyra yra sutrikdyta, moterį neigiamai sujaudinti, išgąsdinti ir panašiai – vienas juokas. Todėl natūralu, kad dažna besilaukiančioji patiria stresą nėštumo metu.
Besilaukiančios moterys nerimauja arba patiria stresą dėl daugelio dalykų, tačiau vienas dažniausiai pasitaikančių, tai klausimas, ar su vaisiumi viskas gerai, ar jis vystosi tinkamai, ar gimdymas eisis sklandžiai ir pan. O jei dar giminėje yra sunkių ligų atvejų, moteris devynis mėnesius tiesiog eina iš proto. Nepaisant to, kad medicina yra pakankamai pažengusi šiandieną, ir moters sveikas protas tai suvokia, tačiau širdis dažnai virpa ir jaudinasi, ar tikrai viskas gerai ir ar vaikas gims sveikas. Pernelyg ilgai užsitęsęs jaudulys ar nerimas gali nesunkiai peraugti į stresą. To reikėtų kaip įmanoma vengti. 

Kaip kovoti su patiriamu stresu?

Vienas iš būdų pašalinti bent dalį susikaupusių baimių, atlikti genetinį tyrimą, kuris tiria keletą pagrindinių sunkių ligų atvejų. Tokiu būdu galėtumėte sužinoti, ar yra bent menkiausia tikimybė, kad vaikas gims su tam tikru defektu. Genetiniai tyrimai gali būti atliekami skirtingais gyvenimo etapais: galima tirtis prevenciškai, atlikti tyrimus prieš planuojamą nėštumą, užsisakyti NIPT tyrimus nėštumo metu arba ištirti naujagimius bei vaikus.