STT nustatė: Šilutės savivaldybėje įdarbinama daug giminaičių

nepotizmasSpecialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atlikta analizė parodė, kad per 3 mėnesius  Šilutės r. savivaldybėje buvo įdarbinti 22 asmenys, kurie su įstaigų vadovais susiję giminystės ryšiais. Mūsų savivaldybė yra penktoje vietoje pagal nepotizmo intensyvumą tarp 60 Lietuvos savivaldybių administracijų.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorių Sigitą Šeputį tokie rezultatai nustebino, nes jis pats tikina neįdarbinęs nė vieno giminaičio. Visgi jis pripažįsta, kad už kiekvieną savivaldybei pavaldžios įstaigos – mokyklos, darželio ar paslaugų teikėjo – vadovą neatsako.

 

Šilutė penktoje vietoje iš 60-ies

STT analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Analizės metu buvo nustatyta, kad 18 proc. savivaldybių administracijose dirbančių asmenų yra susiję giminystės ryšiais. Tačiau pastebėta, kad nepotizmo intensyvumas nėra tolygus skirtingų savivaldybių administracijose.

Š. m. gegužės 31 d. atlikta analitinės antikorupcinės žvalgybos analizė rodo, kad didžiausias nepotizmo intensyvumas egzistuoja Pagėgių (35 proc.), Varėnos r. (29 proc.), Šalčininkų r. (28 proc.) ir Zarasų r. (27 proc.) savivaldybių administracijose. Šioje lentelėje Šilutė yra penktoje vietoje, nepotizmo intensyvumas mūsų savivaldybėje yra 26 proc.Mažiausias nepotizmo intensyvumas nustatytas Rokiškio r. (3 proc.) ir Vilniaus m., Alytaus m. bei Palangos m. savivaldybėse (po 7 proc.).

Vertinimas vyks reguliariai

„Giminystės ryšiai institucijose savaime nėra problema, tačiau kuo didesnis nepotizmo intensyvumas egzistuoja, tuo didesnė tikimybė, kad gali būti bandoma naudotis einamomis pareigomis, proteguoti ir siekti naudos savo šeimos nariams bei giminaičiams. Nepotizmo kontrolei turėtų būti skiriamas pakankamas dėmesys, nes nuo to priklauso priimamų sprendimų objektyvumas ir skaidrumas, visuomenės pasitikėjimas vietos valdžios institucijomis“, – išplatintame pranešime sako STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.

Analizuojant savivaldybių administracijose dirbančių giminaičių skaičiaus pokytį per pastaruosius 3 mėnesius, nustatyta, kad giminaičių skaičius didėjo proporcingai augančiam darbuotojų skaičiui. Per vieną metų ketvirtį savivaldybių administracijų darbuotojų skaičiui išaugus 3 proc., nepotizmo intensyvumas taip pat padidėjo 3 proc. Per tirtą laikotarpį savivaldybių administracijų darbuotojų skaičius išaugo nuo 12 878 iki 13 299, t. y., 421 asmeniu, iš kurių 74 asmenys buvo susiję giminystės ryšiais. Analizės atlikimo metu Lietuvos savivaldybių administracijose iš viso dirbo 2332 giminaičiai, sutuoktiniai arba sutuoktinių giminaičiai.

Savivaldybių administracijose pastebimos skirtingos nepotizmo intensyvumo pokyčių tendencijos. Per analizuotą laikotarpį nepotizmo intensyvumas augo 32 savivaldybėse, 25 savivaldybėse sumažėjo, o 3 – išliko toks pat. Labiausiai nepotizmas išaugo Neringoje (+6,2 proc.), Šilutės r. (+3,1 proc.) ir Šilalės r. (+2 proc.). Pavyzdžiui, per 3 mėn. Šilutės r. savivaldybėje buvo įdarbinti 22 asmenys, kurie susiję giminystės ryšiais. Nepotizmo ženklus sumažėjimas nustatytas Molėtų r. (-8,5 proc.) ir Rietave (-7,1 proc.). Molėtų r. savivaldybės administracijoje per 3 mėn. sumažėjo 14 darbuotojų, susijusių giminystės ryšiais.

Analogiškas nepotizmo vertinimas bus atliekamas reguliariai ir apie jo rezultatus bus informuojama visuomenė.

Už savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovus direktorius negarantuoja

Kai kalbėjomės su Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Sigitu Šepučiu, su STT tyrimu jis nebuvo susipažinęs. Jo žiniomis, paskutiniu metu Šilutės rajono savivaldybės administracijoje nebuvo įdarbintas nei vienas giminaitis. Visgi jis pripažįsta, kad galbūt kitų savivaldybės įstaigų vadovai taip galėjo pasielgti…

„Ne tik per tris pastaruosius mėnesius, bet ir per visus keturis metus nei vieno darbuotojo, susijusio giminystės ryšiais neįdarbinau“, – sakė administracijos direktorius. Visgi jis prisipažino, kad tokių prašymų sulaukdavęs, bet atsisakydavęs tą daryti. Pažįstamiems, norintiems įsidarbinti Savivaldybės administracijoje, jis siūlo susipažinti su tvarka, dalyvauti viešuosiuose konkursuose.

S.Šeputis sako nežinantis ką įdarbina Šilutės rajono mokyklų, darželių, kitų biudžetinių įstaigų direktoriai.

Jis prisiminė, vienintelį atvejį, kai susikirto viešieji ir privatūs interesai. Tuomet, beveik prieš dešimt metų buvo gautas anoniminis skundas, kad vieno Šilutės darželio direktorė įdarbino savo sūnų. Vėliau ji sutiko, kad neteisingai pasielgė ir sūnų iškart atleido iš darbo.

„Šilutės savivaldybėje tokių atvejų tikrai nebuvo. Aišku yra tokių savivaldybių, kur ir valytoja į darbą su mero žinia priimama“, – sakė S.Šeputis.