Stubriškiai investavo į vytelių pynimo ir drožybos amatus

Stubriu DSCF7077Vasarą atidariusi suremontuotus savo bendruomenės namus ir mini golfo aikštyną, bendruomenė „Stubriai“ toliau rūpinasi kaimo gyventojų laisvalaikiu ir užimtumu.

Į Šilutės rajono bendruomenių sąjungą įsiliejusi bendruomenė „Stubriai“ baigia įgyvendinti projektą „Bendruomenės „Stubriai“ narių verslumo skatinimas pasitelkiant amatų plėtrą“, kuriam 16636,61 Lt skyrė Žemės ūkio ministerijos 2013 metų Kaimo plėtros ir verslo skatinimo programa.

Prie projekto, skirto valstybės paramai gauti, parengimo ir įgyvendinimo prisidėjo Šilutės rajono bendruomenių sąjunga.
35 narius vienijanti bendruomenė „Stubriai“ jau seniau nusprendė prasmingai leisti laisvalaikį – iš vytelių pinti įvairius aplinkos ir buities dekoravimo gaminius. Dailūs pinti gėlių dėklai, šiukšliadėžės, lėkštės sulaukė pasisekimo pavasarį surengtose įvairių bendruomenių mugėse. Daug dirbinių išsivežė nuolatiniai bendruomenės rėmėjai  iš Švedijos.

Todėl, pasak bendruomenės „Stubriai“ pirmininkės Alytės Stirbienės, norėjosi plėtoti šį amatą, įsigyti būtino inventoriaus, darbo įrankių ir taip didinti kaimo bendruomenės narių užimtumą, verslumo įgūdžių lavinimą.

„Pynimas iš vytelių nėra populiarus amatas, tačiau mūsų bendruomenėje yra žmonių, mokančių šį amatą. Dirbinius pina vyrai – Rimantas Masiukonis, Antanas Mejeris. Moterys kruopščiai paruošia pynėjams vyteles: pjausto, kai kurias nužievina. Meistrams noriai padeda ir iš jų mokosi kiti nariai.

Pinti daiktai nuo seno žavi lengvumu, patogumu, puikia išvaizda ir įvairove. Nupynę pirmąsias vazas, įdėklus, pintines, įsitikinome jų paklausa. Todėl norime plėtoti šį amatą, juo labiau kad vytelių ir medienos bendruomenės nariai pasiruošia patys, tvarkydami apylinkės pakeles, kitus krūmynus“, – sakė A.Stirbienė.

Naujasis verslumo skatinimo projektas „Bendruomenės „Stubriai“ narių verslumo skatinimas pasitelkiant amatų plėtrą“ atvėrė galimybes ne tik nusipirkti pynimo ir medžio drožybos įrankių, bet ir labiau pritaikyti bendruomenės namus šiam amatui vystyti.
Projekto finansavimas skirtas pagal Valstybės paramos kaimo bendruomenių ir kaimo bendruomenių asociacijų veiklos rėmimo programą.
Stubriu DSCF7080
Kad pynimo darbai sėkmingai vyktų, būtinai reikėjo bendruomenės namuose įrengti galingesnį elektros įvadą. Esamas elektros įvadas buvo per silpnas naudoti specialius elektrinius medienos apdorojimo įrankius. Projekte buvo numatyta įvesti trifazę elektros srovę, kad stubriškiai vytelių ir medienos pjaustymo, pjovimo ir kitus su pynimu ir medžio drožyba susijusius darbus galėtų atlikti naudodami kelis didelio galingumo elektros prietaisus (gręžtuvą, šlifuoklį, akumuliatorinį siaurapjūklį ir kt.).

Elektros įvedimo darbus ir atskiros elektros apskaitos įrengimą bendruomenės namuose „Stubriams“ atliko UAB „Veižas“.

Nupirkta ir elektrinių medžio apdirbimo prietaisų, ir paprastų įrankių: medinių ir metalinių plaktukų, siaurapjūklis, neelektrinis pjūklas ir kt. Taip pat bendruomenė įsigijo specialų tvirtą medžio masyvo stalą, kurį pritaikė pynimo darbams.

Taip pat nupirkti keli bendruomenės namams – dirbtuvėms reikalingi spinta, stalas.

Stubriškiai džiaugiasi atsivėrusiomis galimybėmis dar labiau plėtoti mielą senąjį amatą. Prieš savaitę į bendruomenės namus gyventojai pasikvietė kleboną Vytautą Gedvainį, kuris pašventino vis daugiau jaukumo įgaunančias patalpas. Stubriškiai čia nori rinktis ne tik pinti, drožti, bet ir prasmingai praleisti vakarus, pasikvietę įvairių lektorių, saviveiklos kolektyvų. Klebonas pažadėjo kartą per mėnesį čia atvažiuoti laikyti šv. Mišias.