Stulbinanti neteisėtai sugautų lydekų kaina – beveik 32,6 tūkst. litų

brakonieriai-gaude-nersiancias-lydekas-516d58cbec816Dviem iš penkių brakonierių M.K. ir V.J. su kaupu teks sumokėti už neteisėtą žvejybą. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui vyrai turės pakloti 32 580 Lt už gamtai padarytą žalą. Negana to, Šilutės rajono apylinkės teismas spalio 30 d. nuosprendžiu jiems skyrė laisvės apribojimo bausmes.

Likusieji trys vyrai atsipirko administracinėmis baudomis.

Žudė neršiančias lydekas

Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklės numato, kad lydekas draudžiama žvejoti nuo vasario 1-osios iki balandžio 20 dienos. Tuo metu visoje šalyje vyksta lydekų neršto apsaugos akcija „Lydeka“: aplinkosaugininkai organizuoja reidus, nuolat stebi vandens telkinius, ypač – svarbiausias lydekų nerštavietes.

Dar nesibaigus neršiančių lydekų žvejybos draudimui, 2013 m. balandžio 15-ąją, M.K. ir V.J. su dar trimis draugais iš Kiškių kaimo (Kintų sen.) apėmė žvejybos karštinė. Vyrai žinojo, kad nusižengia įstatymui, tačiau susivienijo ir vieniems žvejojant, kitam stebint, ar niekas nemato, tikėjosi nepakliūti inspektoriams.

Kol Minijos upės ichtiologiniame draustinyje M.K. ir dar vienas vyras draudžiamu žvejybos įrankiu – tinkliniu samčiu gaudė lydekas, V.J. žiūronais stebėjo aplinką, kad kas neužkluptų.

Brakonieriai pagautas žuvis iškart užmušdavo, o „žvalgas“ V.J. jas nešė paslėpti už 50 m nuo siurblinės – kad niekas nepamatytų neteisėtos žvejybos įkalčių. Kaip vėliau paaiškėjo, lydekos neršė tiesiog brakonierių rankose – ikrais buvo nusėti brakonierių rūbai, jų kojomis pratrypti takeliai.

Pareigūnai buvo iškviesti iš namų

Nuo pylimo akylai aplinką ir kelius, vedančius į Kintų vandens siurblinę, stebintis vyras buvo pastebėtas tą dieną budinčio Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnų ekipažo.

Pareigūnai sukvietė visus kolegas, kai kuriuos iškviesdami net iš namų. Buvo kreiptasi ir į policijos pareigūnus bei kitas teisėsaugos ir gelbėjimo tarnybas.

Penkių inspektorių su tarnybiniais automobiliais pajėgos blokavo brakonierių kelius, kuriais įstatymo pažeidėjai galėtų bandyti atsitraukti. Į šią sulaikymo operaciją Minijos upe atplaukė ir kateris, užtverdamas vandens kelią brakonieriams pasprukti.

Aplinkos apsaugos inspektorių užklupti brakonieriai iš viso buvo sugavę 20 lydekų. Suskaičiuota, kad laukinės gyvūnijos išteklius naikinantys vyrai padarė 32 580 Lt žalą gamtai.

Vyrai pripažino kaltę ir patvirtino žinoję, kad tuo metu buvo draudžiama lydekų žvejyba.

Du teisė teismas, trys atsipirko mažesnėmis baudomis

Pagal įstatymą, jeigu užkimba žuvis, kurią tuo metu draudžiama gaudyti, ją reikia iš karto paleisti atgal į vandens telkinį.

Draudžiamos gaudyti žuvys, suleistos į tinklelį sugautam laimikiui laikyti, nesvarbu, ar jos gyvybingos, ar ne, laikomos laimikiu ir už jas teks atlyginti žalą. Už draudžiamu laiku sugautą lydeką numatyta 543 litų bauda, jeigu lydeka yra sugauta draustinyje ar rezervate, kaip ir buvo šiuo atveju, numatyta triskart didesnė bauda – 1629 litai.

Skirdamas bausmes teismas atsižvelgė į padarytų nusikalstamų veikų pobūdį, jų pavojingumą visuomenei, į kaltinamųjų asmenybes.

Teismo sprendimu M.K. buvo nuteistas laisvės apribojimu 6 mėnesiams, o V.J., kuris tuo pačiu nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu ir už anksčiau padarytą nesunkų sveikatos sutrikdymą, nuteistas laisvės apribojimu 9 mėnesiams. Bausmės vykdymo laikotarpiu vyrai turės būti namuose nuo 10 val. vakaro iki 6 ryto.

Abu nuteistieji įpareigoti per vieną mėnesį pradėti dirbti arba užsiregistruoti darbo biržoje.

Šis nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui.

Kiti žvejai, kurie tądien brakonieriavo, už šį pažeidimą sulaukė administracinės atsakomybės – jiems skirtos baudos iki 200 Lt.

Beje, už lydekų gaudymą draudžiamais žvejybos įrankiais ar draudžiamu būdu, galėjo tekti susimokėti dar 1000 Lt baudas, tačiau kadangi žvejybos įrankiai buvo paskandinti, šių nuobaudų pavyko išvengti.