Su amžiumi susijusių diabeto žymenų kiekio padidėjimo prevencija gali apsaugoti vyresnio amžiaus žmonių širdį

Apsaugo sirdiŠvedijos mokslininkai patvirtino, kad maisto papildai su seleno mielėmis ir kofermentu Q10 padeda apsaugoti vyresnio amžiaus žmonių širdį. Visiškai neseniai atlikto tyrimo metu pastebėta, kad aukščiau paminėtus papildus vartojančių senstančių vyrų ir moterų organizme buvo kur kas mažiau fruktozamino – medžiagos, kuri paprastai laikoma gliukozės kiekio kraujyje žymeniu, tačiau taip pat yra susijusi su didesniu širdies ligų ir mirties pavojumi.

Natūralu, kad senstant kraujyje padaugėja medžiagos, vadinamos fruktozaminu. Fruktozaminas, visų pirma, naudojamas ilgalaikei gliukozės kiekio kraujyje stebėsenai, o padidėjęs jo kiekis gali būti diabeto požymis; didelis fruktozamino kiekis taip pat susijęs su padidėjusiu širdies ir kraujagyslių ligų pavojumi. Vis dėlto švedų mokslininkai, vadovaujami Linčiopingo universitetinės ligoninės kardiologo Urbano Alehageno, atrado būdą tai sustabdyti. Neseniai paskelbtame tyrime mokslininkai patvirtino, kad, kasdien vartojant seleno mielių ir kofermento Q10 papildus, galima išvengti su amžiumi susijusio fruktozamino kiekio padidėjimo, kartu sumažinant širdies ir kraujagyslių ligų riziką bei ankstyvos mirties pavojų.

Sustabdė fruktozamino kiekio didėjimą

Q10 GoldTyrime, paskelbtame dar prieš išspausdinant „Journal of Trace Elements in Medicine and Biology“, dalyvavo 219 vyrų ir moterų. Pusė šio tyrimo dalyvių kasdien vartojo 200 mikrogramų seleno mielių ir 200 miligramų kokybiško kofermento Q10, o dar pusė dalyvių – atitinkamus placebo kiekius. Fruktozamino kiekis kraujyje buvo matuojamas praėjus 6 ir 42 papildų vartojimo mėnesiams. Mokslininkai pastebėjo, kad fruktozamino kiekiai aktyvaus gydymo grupės tiriamųjų kraujyje išliko beveik nepakitę, o placebo grupės tiriamųjų kraujyje ženkliai padidėjo; tai rodo, kad papildams būdingas širdies apsauginis poveikis.

Apsaugo nuo oksidacinės pažaidos

Selenas yra būtinasis mikroelementas, apsaugantis organizmą nuo uždegimų ir oksidacinės pažaidos; jis taip pat svarbus gerai imuninės sistemos ir skydliaukės veiklai užtikrinti. Kofermentas Q10 yra vitaminą primenantis junginys, itin svarbus ląstelių energijos apykaitos procesui, ir veikia kaip apsauginis antioksidantas. Be to, selenas ir kofermentas Q10 sinergiškai veikia vienas kitą, todėl, norint pasiekti geriausių rezultatų, svarbu juos abu vartoti vienu metu.

54 % mažesnis mirštamumas dėl širdies ir kraujagyslių ligų

LT SelenoPrecise_30_mortTai jau nebe pirmas tyrimas, kurio metu patvirtintas apsauginis seleno ir kofermento Q10 poveikis. 2013 m. Alehagenas su savo mokslininkų grupe paskelbė tyrimą „KiSel-10“, nuskambėjusį viso pasaulio spaudos antraštėse. Šio pirmojo jų atlikto tyrimo metu, skirto abiejų aukščiau paminėtų papildų poveikiui išbandyti, 443 sveikiems vyresnio amžiaus vyrams ir moterims buvo paskirta penkerius metus kasdien suvartoti 200 mikrogramų seleno mielių ir 200 miligramų kofermento Q10 arba atitinkamą placebo kiekį. Papildus vartojusių tiriamųjų grupėje 54 % sumažėjo mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų skaičius, palyginus su kontroline grupe. Prieš pradedant vartoti papildus, juos vartojant ir nustojus vartoti buvo paimta ir tolesniam tyrimui išsaugota daugiau negu 55 000 tiriamųjų kraujo mėginių.

Ypač svarbių duomenų lobynas

Paaiškėjo, kad tas kraujo mėginių rinkinys yra tikras informacijos apie tiriamųjų sveikatą lobynas. Analizuodami ir lygindami kraujo mėginius mokslininkai galėjo įvertinti, kaip seleno ir kofermento Q10 derinys paveikė organizmo biocheminius rodiklius, ir atliko atskirus kiekvieno pastebėto fakto tyrimus. Pavyzdžiui, vienų tyrimų metu buvo aptikti sumažėję uždegimo žyminių rodikliai, kitų metu – sumažėję širdies veiklą bloginančių junginių kiekiai. Greta pagrindinio tyrimo „KiSel-10“ buvo atlikta 16 papildomų tyrimų. Fruktozamino tyrimas yra naujausias iš jų.