Su įkurtuvėmis pasveikinti Kintų knygos namai – bendrystės židinys

DSCN7728Jauki Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos dalis Kintuose nušvito kitomis spalvomis, čia lapkričio 5-ąją išmušė dar viena žvaigždžių valanda – įkurtuvės.

Dar tebevykstant renovacijos darbams į Kintų biblioteką, įsikūrusią daugiafunkciame centre, žmonės užsukdavo ir išsirinkti knygų, ir į dažnai rengiamas kultūrines popietes. Čia laisvalaikį turiningai leido jaunimas, moksleiviai, o viena iš bibliotekos darbuotojų – Vaida Nausėdaitė – pripažinta geriausia 2014 metų Pamario bibliotekininke.   Nors biblioteka naujose patalpose jau veikė, tačiau po užbaigtų renovacijos darbų ir sudėtų galutinių taškų būtų nuodėmė skambiai ir garsiai neatšvęsti oficialių įkurtuvių. Tą kintiškiai ir padarė.

Istorinė akimirka – bibliotekos įkurtuvės – įamžinta vaizdo medžiagoje, ne veltui ir renginys pavadintas „Užsuk į įkurtuvių šventę ir tapk filmo herojumi“. Vėliau iš šventės akimirkų bus sukurtas filmas.

Kultūros ir laisvalaikio erdvė

„Tai kam reikalinga biblioteka, jei joje nebūtų žmonių? Biblioteka yra knygos namai, atėjęs čia žmogus gali padėti į šalį rūpesčius ir praleisti laiką kitaip“, – sveikindamas atvykusiuosius ir juos pavadindamas knygos ambasadoriais, sakė įkurtuvių vedėjas Marijus Budraitis.

Knygos namų šeimininkė V.Nausėdaitė parengė Kintų bibliotekos ilgametės veiklos pristatymą: parodė filmuką apie bibliotekos gyvavimą Kintuose, renovacijos darbus, kraustymąsi į naujas patalpas, pasakojo apie šiose ypatingose erdvėse vykdomą veiklą, skirtą kiekvienam žmogui.

„Biblioteka šiandien yra kultūros, švietimo ir laisvalaikio erdvė. Siekdami tobulėti ir prisitaikyti prie lankytojų poreikių, užsibrėžėme tikslus, kurie didina gyventojų įsitraukimą į mokymąsi visą gyvenimą, ugdo gebėjimus, suteikia galimybes naudotis skaitmenine informacija, dalyvauti visuomenės gyvenime. Taip pat skatiname jaunimo saviraišką, bendradarbiavimą, įtraukiant į bibliotekos veiklą, sudarant galimybes realizuoti save. Bibliotekoje įgyvendinamos ir netradicinės idėjos, skatinamas bendruomenių aktyvumas, per dalyvavimą bibliotekos veikloje mažinama socialinė atskirtis“, – sakė V.Nausėdaitė.

Erdvės pritaikytos įvairiems poreikiams

DSCN7642Šiems tikslams įgyvendinti renovuotose bibliotekos patalpose išnaudotos visos erdvės. Įžengusius į biblioteką lankytojus pasitinka parodų salė, kurioje rengiamos ir profesionalaus meno, ir mėgėjiškos parodos. „Nepamirštame ir tų, kurie dar tik bando save atrasti meno pasaulyje, tad ir šių menininkų parodos čia bus eksponuojamos, skatinsime ir jaunųjų kūrėjų kūrybiškumą“, – sakė bibliotekininkė.

Bibliotekoje laukia ne tik lentynos su knygomis, bet ir vaikų švietimo bei laisvalaikio erdvė. Joje mažieji užsiima kūrybine veikla, atlieka namų darbus, žaidžia, bendrauja, skaito. Šalia šios zonos įrengta interneto skaitykla, kurioje vyksta kompiuterinio raštingumo vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems mokymai įvairiomis temomis, čia suteikiamos ir individualios konsultacijos ieškant informacijos internetu. Šioje erdvėje vyksta ir netradicinės pamokos, kurių metu mokiniai gali naudotis interneto informacijos šaltiniais.

Kitoje bibliotekos pusėje įrengta tradicinė skaitykla. Čia lankytojai skaito periodinius leidinius, knygas, vyksta susitikimai su rašytojais, tautodailininkais, amatininkais, rengiami knygų pristatymai.

Pristatydama savišvietos ir laisvalaikio erdvę V.Nausėdaitė pasakojo, kad dar sausį Kintų biblioteka prisijungė prie tarptautinio jaunimo informavimo tinklo „Eurodesk“. Tad šioje erdvėje įkurtas informavimo taškas, kur jaunimas gali rasti sau aktualią informaciją.

Bibliotekoje vykdoma ir vaikų neformaliojo švietimo programa „Jaunieji krašto tyrėjai“ bei neseniai įregistruotos organizacijos – Kintų jaunimo klubo – susirinkimai.

Kintų biblioteka turi ir visuomeninės veiklos, draugų ir partnerių: Kintų pagrindinė mokykla, Vydūno kultūros centras, seniūnija, bendruomenė, Šilutės socialinių paslaugų centras, Klaipėdos atviros jaunimo erdvės centras. Visi kartu jie ruošia renginius bendruomenėms, bendradarbiauja projektuose.

V.Nausėdaitė užsiminė ir apie šiuo metu didžiausią savo svajonę. „Turime dar vieną erdvę, kuri iki šiol neapgyvendinta. Tai – vidinis kiemelis, kuriame būtų galima įrengti vasaros skaityklą. Į ją galėtų rinktis šeimos su vaikais, jaunimas ar pagyvenusieji – visi, kas nori laisvalaikį praleisti su knyga gryname ore. Kintuose yra pradedančiųjų muzikantų, čia galėtų vykti ir dainuojamosios poezijos, muzikiniai vakarai“, – pasakojo bibliotekininkė apie svajonę, kuriai įgyvendinti reikia papildomo finansavimo.

Liejosi gausybė sveikinimų

Su dovanomis į Kitų knygos namų oficialias įkurtuves buvo atvykęs gausus bendraminčių būrys.   Sveikinimo žodį tarusi rajono Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė pasidžiaugė ne tik gražiu bibliotekos pristatymu, bet ir idėjomis, kurios orientuotos į jaunus žmones ir jų laisvalaikį.   „Biblioteka atlieka ypatingą misiją. Jūs, bibliotekininkės, su kiekviena knyga priimate žmogaus sielą, protą, talentą, jūsų darbas ir talentai padeda kiekvienam žmogui atrasti savo sielą knygoje“, – linkėdama ir toliau būti tokioms talentingoms, kad skaitytojų širdys ir ateityje atrastų vietą bibliotekoje, sakė V.Griškevičienė.
Kviesdamas tarti žodį Kintų seniūną Antaną Kližentį, renginio vedėjas M.Budraitis sakė, kad nuo šiol ir jo laukia lengvesnė dalia. „Kai į Kintus atvykęs svečias ieškos informacijos apie Pamario kraštą, seniūnas jau drąsiai galės jį pakviesti į biblioteką, parodyti ir pasididžiuoti, nes tokius knygos namus turi ne kiekviena seniūnija“, – sakė M.Budraitis.

Antrindamas vedėjui A.Kližentis prisipažino, kad įkurtuvės yra vienas maloniausių dalykų gyvenime. „Kai dar kėdė nenutrinta, o sienos kvepia dažais, intrigą kelia natūralios abejonės, ar viskas padaryta gerai, ar tas blynas – neprisvilęs“, – sakė seniūnas, kuris ir statybų, ir kraustymosi metu buvo šalia.

Linkėdamas kolektyvui ir toliau ieškoti sprendimų, A.Kližentis pasidžiaugė, kad atėjusieji į biblioteką atranda ne tik knygą, bet ir gerą žodį. Pritardamas bibliotekininkės svajonei, seniūnas pažadėjo pagelbėti, kad lauko kiemelis taip pat taptų jaukia laisvalaikio praleidimo erdve.

Su įkurtuvėmis sveikino Kintų pagrindinės mokyklos, Vydūno kultūros centro atstovai, Kintų bendruomenės ir verslo atstovai, Kintų atviros jaunimo erdvės nariai ir „namiškiai“ – F.Bajoraičio viešosios bibliotekos kolektyvas su direktore Dalia Užpelkiene priešakyje. Kad knygos namai būtų globojami ne tik partnerių, draugų, bet ir paties Dievo, naująsias erdves palaimino Kintų katalikų bažnyčios klebonas Vytautas Tamašauskas.

Perkirpti simbolinę bibliotekos atidarymo juostelę pakviesti geraisiais krikštatėviais pavadinti seniūnas A.Kližentis, bendruomenės pirmininkė S.Kasparavičienė, Kintų pagrindinės mokyklos direktorė A.Gužauskienė ir Lietuvos moksleivių sąjungos narys, mokyklos mokinių tarybos pirmininkas, įvairių olimpiadų prizininkas, „Maxima“ stipendijos laimėtojas Vytenis Papievis.

Po iškilmių svečiai neskubėjo apleisti šviesių ir jaukių Kintų bibliotekos erdvių. Popietė tęsėsi prie arbatos puodelio ir šventinių pyragų, vėliau visi pakviesti į kūrybos popietę „Poezijos ir kūrybos paletė“.