Su pavasariu atėjo ir nauji techninės apžiūros reikalavimai

TECHNINE PRIEZIURAPrieš kovo 1-ąją prie Šilutės techninės apžiūros centro nusidriekusios eilės paliudijo, kad vairuotojus išgąsdino techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų nauji reikalavimai, įsigalioję su pirmąja pavasario diena.

Norinčius atlikti automobilių privalomąją techninę apžiūrą savininkams dabar didžiausią nerimą kelia katalizatorių tikrinimas. Jei transporto priemonėse šios į atmosferą patenkančių kenksmingų dujų mažinimo įrangos nėra, vairuotojams teks pakloti nemažą sumą katalizatoriams įsigyti.

Tačiau naujuose reikalavimuose numatyta ir nemažai pakeitimų, kad privalomoji techninė apžiūra būtų paprastesnė.

Apžiūrą sutrukdys ir neveikiantis stabdžių skysčio indikatorius

Transporto priemonių tikrinimo pakeitimai padaryti siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos direktyvas, kuriose akcentuojamas eismo saugumas ir aplinkosauga.

Nuo šiol stabdžių patikros metu papildomai bus tikrinami stabdžių pedalas ar svirtis, jų valdymo metu kylanti įvarža ar atsiradęs laisvumas. Transporto priemonėms su pneumatine stabdžių sistema, atjungiant kai kurias jungtis, nuo pavasario 1 dienos tikrinamas ir automatinis priekabos stabdžių veikimas.

Nuspręsta daugiau dėmesio skirti vairo mechanizmui, ratams, padangoms. Jeigu neveiks stabdžių skysčio indikatorius, tai gali sutrukdyti sėkmingai atlikti techninę apžiūrą.

Naujuose techniniuose reikalavimuose numatytas ir motorinių transporto priemonių išmetamųjų dujų toksinių medžiagų mažinimo įrangos (katalizatorių) išsamesnis tikrinimas.

Katalizatorius – brangi detalė

Kiek kainuoja naujas katalizatorius? Situaciją spaudai nupiešė įgaliotojo „Nissan“ aptarnavimo centro „Fakto Auto“ atsarginių dalių vadybininkas Ignas Kazlauskas.

2000-ųjų gamybos „Nissan Primera“ benzinu varomam automobiliui katalizatorius kainuoja 2086 Lt. Penkiais metais jaunesnio dyzelinu varomo „Micra“ katalizatorius kainuoja beveik 300 litų brangiau – 2308 Lt.

Tuo tarpu 2010-ųjų gamybos galingo V6 3,5 litro varikliu aprūpinto visureigio „Nissan Murano“ katalizatoriaus kainos – tiesiog kosminės. Šiame automobilyje montuojami net 3 katalizatoriai. Norint juos pakeisti, reikės pakloti po 3444 Lt už pirmą ir už antrą, o už trečią – 2716 Lt. Vadinasi, pakeisti visus katalizatorius šiam automobiliui atsieitų net 9604 litus. Ir tai – be mokesčio už šių dalių pakeitimą.

Reikalavimai, lengvinantys apžiūrą

Techninę apžiūrą lengvins tai, kad kai kurių patikrų nebebus.

Atsisakyta išmetamųjų dujų automobiliuose dvigubos patikros – jei transporto priemonėje su benzino varikliu įrengta maitinimo dujomis įranga, išmetamųjų dujų tikrinimas bus atliekamas tik varikliui veikiant.

Taip pat iš transporto priemonių valdytojų nebus reikalaujama suskystintų dujų įrangos sumontavimo pažymos, kai transporto priemonėje bus įrengta maitinimo įranga ir transporto priemonės registracijos dokumente bus atitinkamas įrašas apie tai.
Atsisakyta vertinti trūkumus, susijusius su transporto priemonių estetine išvaizda – nubrozdinimais, nedideliais įlenkimais ir pan. Šie automobilio išvaizdą lemiantys trūkumai neturi įtakos kelių eismo dalyvių – pėsčiųjų saugumui.

Šiais naujais reikalavimais siekiama užtikrinti, kad naudojamos transporto priemonės būtų tinkamai prižiūrimos ir tikrinamos, kad per visą naudojimo laiką būtų išsaugotos ir nepablogėtų jų eksploatacinės savybės.