Sudeginto Aukštumalos pažintinio tako atstatymui renkamos aukos

Aukstumalos takas_1Ketvirtadienio vakare ugniagesiai apie tris su puse valandos gesino pažintinį taką ir žolę Aukštumalos pelkėje. Ugniagesių duomenimis, sudegė 20 arų žolės, 200 metrų naujo medinio tako, o dar 50 metrų – apdegė. Reikės 7000 Eur iš naujo atkurti sudegusį tako ruožą.

Šiuo metu Aukštumalos pažintinis takas lankytojams uždarytas. Nemuno deltos regioninio parko direkcija kviečia prisidėti prie tako atkūrimo darbų ir paaukoti kad ir nedidelę sumą pinigų.

Gaisrą sukėlė nuorūka?

Pranešimas apie gaisrą Aukštumalos pelkėje Bendruoju pagalbos centro numeriu 112 gautas gegužės 4 dieną 20 val. 26 min.

Šilutės priešgaisrinėsgelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas pasakojo, kad prie gaisro židinio nebuvo įmanoma privažiuoti, tad ugniagesiams reikėjo apie 1 kilometrą eiti pėsčiomis ir neštis gesinimo įrangą.
Į pagalbą Šilutės ugniagesiams atskubėjo Kintų ir Saugų komandos.

Gaisro kilimo aplinkybės dar tiriamos, tačiau keliama versija, kad pelkė užsiliepsnoti galėjo nuo numestos nuorūkos. Kita versija – saulė įkaitino butelio šukę. Bet gaisras kilo jau vakare, kai kaitrios saulės nebebuvo…

Nemuno deltos regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja apie gaisrą pranešusiems vietos gyventojams ir ugniagesių komandoms už itin operatyvų darbą gesinant gaisrą Aukštumalos pažintiniame take. Tik jų dėka gaisras neišplito po visą pelkę.

Naujas takas neišgyveno nei metų laiko

1200 metrų ilgio takas buvo atidarytas 2016 metų liepos mėnesį. Jis nutiestas viena didžiausių ir gražiausių Nemuno deltos pelkių – Aukštumalos aukštapelke, plytinčia Šilutės rajono Kintų seniūnijoje.

Iki tol čia buvo gerokai trumpesnis seniai paklotas ir jau sutręšęs takas. Atnaujintas pažintinis takas pailgintas kone dvigubai ir pratęstas į pačią pelkę iki vieno ežerėlio. Tako ilgis pasiekė 1,2 km.

Gamtosaugininkai džiaugėsi, kad šis takas neabejotinai yra vienas gražiausių Šilutės rajone. Tokio tako, kuris vestų lankytojus į paslaptingą pelkės širdį – aukštapelkės plynę su tyvuliuojančiais ežerokšniais – mūsų krašte dar nebuvo.

Dalis naujojo tako sumontuota ant tvirtų 30 cm diametro plastikinių vamzdžių, todėl lankytojai galėjo drąsiai, net nesušlapdami kojų grožėtis gamta. Medinei tako daliai įrengti naudotos impregnuotos pušinės lentos, todėl takas turėjo būti ilgaamžiškesnis. Pažintinio tako pabaigoje prie pelkinio ežerokšnio įrengta 3 m aukščio apžvalgos platforma, nuo kurios atsiveria Aukštumalos pelkės panorama.

„Ilgai turėjom gerą taką… Ačiū tiems, kurie čia meta nuorūkas ir kitas šiukšles“, – komentuoja gaisro nuotraukomis „Facebook’e“ pasidalinęs pelkę gesinęs ugniagesys.

Projektas išgelbėjo nuo didesnio gaisro
Gaisras Aukstumaloje_2
Tako rekonstrukcija buvo atlikta pagal projektą „Aukštumalės aukštapelkės atkūrimas Nemuno deltos regioniniame parke AUKSTUMALA LIFE12 NAT/LT/000965“.

Vykdant šį projektą buvo tvenkiami aukštapelkę sausinantys senieji bareliniai ir magistraliniai grioviai. Tokiu būdu buvo pakeltas gruntinio vandens lygis, sudarytos palankesnės sąlygos pelkinių augalų augimui, didinamas atsparumas gaisrams.

„Projekto metu atlikti hidrologinio atkūrimo darbai išgelbėjo aukštapelkę nuo didesnio gaisro, nes ugnis atsimušė į vandenį ir negalėjo plisti toliau“, – prisimindamas 2011 metų gaisrą, kuomet išdegė 265 ha ploto pasakojo R.Kubilius.

Viešins rūkalius

Specialistai paskaičiavo, kad atkurti 200 metrų sudegusio tako reikės beveik 7000 Eur.

Neabejingi gamtai žmonės kviečiami prisidėti prie gaisro suniokoto Aukštumalos pažintinio tako atnaujinimo darbų, paaukojant į Nemuno deltos regioninio parko direkcijos paramos sąskaitą kad ir nedidelę sumą (gavėjas – Nemuno deltos regioninio parko direkcija, sąskaitos nr. LT16 7300 0100 0258 7243 (AB SWED bankas), kodas: 193371666, mokėjimo paskirtis: parama Aukštumalai).

Kol reikiamos lėšos bus surinktos, planuojama taką atidaryti šalia nudegusio ruožo.

„Su nuoskauda mename neatsakingus tako lankytojus, kurie apsimesdami gamtos gerbėjais visgi neturi supratimo apie elgesio gamtoje normas. Ugnis – numestos nuorūkos, degtuko ar bet kokiame kitame pavidale  – pelkėse, miškuose, pievose tampa gaisro nešėja. Gaisro metu nukenčia ne tik augalija, bet gyvūnų pasaulis, ypač mažųjų  bei stambesnių gyvūnų jauniklių, kurie neturi galimybės pasprukti nuo pražūtingos liepsnos“, – rašo Nemuno deltos regioninio parko specialistai.

Specialistai pelkės lankytojus kviečia filmuoti ar fotografuoti parko teritorijoje rūkančius žmones. Tokius žmones ketinama viešinti, nes anot R.Kubiliaus, piktybinius kenkėjus labiau drausmina ne baudos, bet viešumas.