Sugrįžo šiluma. Ar rusniškiams jau ruoštis potvyniui?

POTVYNIS AR NE 1Prieš savaitę į Lietuvą grįžusi šiluma jau baigė tirpdyti sniego likučius. Dėl įšalusios žemės vanduo plūsta į upes, o rusniškiai vis dažniau žvilgčioja į Nemuno deltos Atmatos, Skirvytės, Pakalnės upes, vertindami vandens lygį.
Kuršių marios ir minėtos upės – dar su ledu. Senbuvių rusniškių nuomone, tik stiprūs vakariniai vėjai (tuomet Baltijos jūros sukeltas vandens lygis stabdo upių tėkmę) ir iš Kauno marių paleistas vanduo sudaro pagrindines prielaidas, kad Pamario upės prisipildytų vandens ir kiltų potvynis.

Tuomet rusniškiai pradeda savo vargus prie apsemto kelio įprastoje vietoje. 200-300 metrų ilgio apsemtas kelio ruožas prieš pat Žalgirių mišką kasmet po 2-3 kartus žiemą ar ankstyvą pavasarį po kelias savaites atkerta salos gyventojams vienintelę galimybę susisiekti su „didžiąja žeme“ be tralų ir specialus transporto.

Kaip jaučiasi potvynio grėsmės akivaizdoje ir kaip jam yra pasirengę Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė, Šilutės savivaldybės administracijos Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas Arvydas Gorodeckas?

Rusnės seniūnė D.Drobnienė:

– Nerimą dėl galimo potvynio jau pradėjau jausti, nors mūsų apylinkėse šiemet sniego nebuvo daug ir jam ištirpus turime tik balas. Tačiau nerimą kelia buvusios sniego kupetos Nemuno aukštupyje. Kas bus, kai ištirpusio sniego vanduo suplūs į upes ir suplauks pas mus?

Potvyniui seniūnija pasiruošusi. Jau išspausdinome leidimus rusniškiams – lengvųjų automobilių savininkams, kad jie galėtų be eilės keltis tralais. Visai gerai būtų, kad tie asmenys, kam tai aktualu, iš anksto jais pasirūpintų, nors potvynio dar nėra.

Seniūnijos tralas jau paruoštas – kur reikėjo, pavirinome, guoliai sutepti. Gimdyvių atokesnėse salos vietose, kur gali būti apsemti keliai, neturime, todėl dėl žmonių evakuacijos problemų neturėtų būti.

Jau paruošta vieta ir gaisrininkų komandai, kuri, jei reikės, atvyks su vandens autocisterna. Rusniškiai tikisi, kad, kaip ir kasmet, per potvynius jiems bus suteikta ir tokia parama.

Savivaldybės Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas A.Gorodeckas:

– Jaučiuosi ramiai, nes vandens lygio matuokliai rodo, kad vandens lygis Nemuno žemupyje dar normalus, iki kritinės ribos trūksta net poros metrų. Užliejamos pievos sąlyginai sausos, nes Nemuno vagoje ties Šilininkais vandens lygis yra tik 1,75 m. Kritinė riba šioje vietoje, kad vanduo perliptų krantus ir užlietų pievas bei Rusnės kelią, būna 5,5 m.

Keista, Panemunėje Nemuno vandens lygis sausio 27 dieną buvo net žemesnis nei kelias dienas anksčiau – tik 2,18 m. Pavyzdžiui, nuo sausio 3 iki sausio 25 d. vandens lygis Nemune ties Panemune laikėsi tarp 2,45-2,35 m lygmens.
Sausio 28 dieną, pasak A.Gorodecko, jau buvo fiksuojamas nežymus vandens lygio augimas bemaž visose stebimose vietose: vanduo pakilo 5-7 cm aukščiau, nei buvo sausio 27 dieną.

Kauno mariose, pagal turimus duomenis, vandens lygis yra normalus, perteklinio vandens nėra. Kad pasiektų kritinę ribą, gausiai lyti turėtų bent porą savaičių.

Mariose ledas tyžta

Lietuvos Kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras įspėja gyventojus, kad atšilus ledas Kuršių mariose jau tirpsta ir aižėja. Gyventojai prašomi nelipti ant nestabilaus Kuršių marių ledo ir įspėti to nedaryti aplinkinius.

Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras kartu su kitomis tarnybomis nuolat budi ir yra pasiruošę suteikti pagalbą nelaimės ištiktiesiems. Tačiau gyventojai turi žinoti, kad sudėtingos gamtos sąlygos (ledų sangrūdos, properšos lede, rūkas) apsunkina gelbėjimo operacijų vykdymą, todėl ne visuomet jų baigtis gali būti sėkminga. Todėl gyventojai raginami būti atsakingi už savo gyvybes ir nelipti ant nestabilaus ledo.

Ištikus nelaimei ar esant jos liudininkais, svarbiausia nepanikuoti, o veikti apgalvotai. Nelaimės atveju reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir pranešti apie įvykį, įvykio vietą (bent apytikslę vietą ar orientyrą, kurį matote) ir savo kontaktinį numerį.

Gavęs pranešimą apie įvykį, Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras organizuoja paieškos ir gelbėjimo operaciją, koordinuoja operaciją vykdančių pajėgų veiksmus, jiems vadovauja, taip pat koordinuoja būtinosios medicinos pagalbos suteikimą nukentėjusiems, išgelbėtiems asmenims, rūpinasi jų nugabenimu į saugią vietą.