Sukčiai imasi senų, sugalvoja ir naujų būdų

policija1 2Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai liepos mėnesį organizuoja susitikimus su pagyvenusiais žmonėmis. Susitikimų metu siekiama jiems suteikti informacijos, kaip apsisaugoti nuo sukčių, smurtautojų, kišenvagių. Pareigūnai lankosi gyvenamųjų namų teritorijose, prie prekybos centrų, turgavietėje, kur ir bendrauja su senjorais.

Pareigūnai susitinka ir su bendruomenių nariais, taip pat gyventojams dalija informacinius bukletus, kuriuose išdėstyta informacija apie dažniausius sukčiavimo būdus, kaip atpažinti sukčius bei patarimai kaip nepasiduoti jų apgaulėms.

Vis dar praneša apie nelaimę

Dažniausias sukčiavimo būdas yra pranešimai apie nelaimę, į kurią pateko artimas žmogus. Paskambinęs sukčius prisistato giminaičiu, praneša, kad padarė eismo įvykį, nusikaltimą ar įvyko nelaimingas atsitikimas, ir prašo pinigų. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Vyresnio amžiaus žmonės susijaudina, patiki sukčiais ir dažnai jiems atiduoda dideles pinigų sumas.

Lietuvos policijos departamento puslapyje nurodyta informacija bei patarimai kaip elgtis sulaukus tokių skambučių.

Įvykus eismo įvykiui ar padarius nusikaltimą, policija niekada nesprendžia piniginių problemų tarp nukentėjusiojo ar pažeidėjo. Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų, patys paskambinkite giminaičiui ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikia pagalbos. Jeigu tikrai ištiko nelaimė, susitikite su žmogumi. Jei giminaitis kelionėje, neskubėkite skambinti į ambasadą nurodytu telefono numeriu, pasitikrinkite, ar šis numeris teisingas. Neperduokite pinigų per tarpininkus, neperveskite į banko sąskaitas. Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus. Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą. Neatidarykite durų nepažįstamiems žmonėms, kurie prisistato įvairių tarnybų darbuotojais, agentais ar kitais specialistais, kol nepatikrinote jų dokumentų.

Jeigu kyla nors menkas įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami skambinkite numeriu 112

Nepažįstamų neįleiskite į namus

Dažnas sukčiavimo būdas yra SMS arba skambučiai apie laimėtą piniginį prizą, gražinamas mokesčių permokas ir pensijų nepriemokas. Sukčiai į telefoną atsiunčia žinutę, kad žmogus laimėjo loterijoje, akcijoje ar žaidime, ir prašo paskambinti nurodytu numeriu. Gali prašyti į nurodytą sąskaitą pervesti pinigų, papildyti telefono sąskaitą ar padiktuoti papildymo kortelių kodus. Gavus tokį pranešimą, nereikėtų pradėti džiaugtis ir vykdyti prašymų. Įsidėmėkite, kad loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja perduoti pinigų per tarpininkus arba juos pervesti į banko sąskaitas, nereikalauja padiktuoti papildymo kortelių kodų. Iš laimėtojo nereikalaujama iš anksto sumokėti pridėtinės vertės ar kito mokesčio. Jeigu Jūs tikrai laimėjote, prizo atsiėmimo sąlygas ir mokesčius sužinosite nuvykęs pas loterijos organizatorius.

Trečias populiarus sukčiavimo būdas yra lankymasis namuose, pristatant įvairių institucijų darbuotojais. Sukčiai apsimeta mokesčių inspektoriais, vandenų, elektros ar būtų ūkio atstovais, socialiniais darbuotojais, pareiškia, jog atvyko grąžinti permoką už suteiktas paslaugas. Raginame gyventojus netikėti į namus atėjusiais nepažįstamaisiais, neįleisti jų į vidų.

Jei asmuo prisistato valstybės institucijos ar kitos įstaigos tarnautoju, būtina pareikalauti tarnybinio pažymėjimo. Nė viena institucija piniginių operacijų klientų namuose neatlieka. Jei iš tikrųjų priklauso permokos grąžinimas, žmogus bus pakviestas pas paslaugos teikėjus.
Apie bet kokį sandėrį informuokite savo artimuosius ar kaimynus. Jeigu kyla įtarimas, kad į namus nori patekti sukčiai, nedelsdami skambinkite numeriu 112

Labai svarbu ir nelaikyti namuose didelių piniginių sumų. Artimieji turėtų perspėti pagyvenusius giminaičius apie galimus sukčiavimo atvejus.