Sukčiai išnaudoja ir artėjantį euro įvedimą

Euro coins and banknotesLietuvai rengiantis nuo 2015-ųjų metų įsivesti bendrąją Europos valiutą – eurą, sujudo ir įvairaus plauko sukčiai. Šalyje jau būta atvejų, kai motyvuojant privalomu lito keitimu į eurą, iš patikliųjų, dažniausiai – vyresnio amžiaus žmonių, buvo išviliotos nemenkos pinigų sumos.

Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai irgi įspėja apie tokias galimas grėsmes.

Šilutės r. PK Kriminalinės policijos skyriaus l.e.p. viršininkas Vaidas Petniūnas kol kas gali pasidžiaugti tik tuo, kad mūsų rajono gyventojai apie panašius su euru susijusius nusikaltimus dar nepranešė. Bet kituose šalies rajonuose tokių atvejų jau buvo.

Pasak V.Petniūno, jau tada, kai buvo nuspręsta, jog Lietuva stos į euro zoną, policijos pareigūnai numatė, kad šia kryptimi pasuks ir sukčiai.

Labiausiai tikėtina, kad jie gyventojams meluos apie  įvairias su lito perskaičiavimu į eurą susijusias situacijas. Pavyzdžiui, sukčiai apsimes bankų darbuotojais, kurie neva privalo surašyti namuose laikomų litų banknotų numerius. Esą, to nepadarius vėliau nebus galima iškeisti litų į naująją valiutą.

Įsileidus tokį sukčių į namus, jis įsidėmės, iš kokių vietų patiklus senolis neša „banko darbuotojui – surašinėtojui“ savąsias santaupas. Tą pačią dieną arba neilgai trukus senolio butas bus apšvarintas.

„Jokių panašių banknotų „surašymo“ ar pinigų keitimo namuose akcijų nedarys joks bankas. Pinigų keitimas vyks gana ilgą laiką ir keisti juos galės tik patys savininkai – niekas daugiau“, – griežtai įspėja V.Petniūnas.

Jis pataria vos išgirdus paskambinusio ar užėjusio nepažįstamo žmogaus kalboje bet kokias užuominas apie operacijas, susijusias su lito keitimu į eurą, žinoti, kad tokias „paslaugas“ gali siūlyti tik sukčius.

Numatoma, kad dar vienas sukčiavimo būdas gali būti susijęs su operacijomis elektroninėje erdvėje. Kituose rajonuose jau būta atvejų, kai gyventojams paskambinę nepažįstamieji informuoja, neva jų sąskaitose šiuo metu atliekamos neteisėtos valiutinės operacijos, kažkas neva bando jų litus pakeisti į eurus… Esą tam, kad tokios operacijos būtų sustabdytos, „bankininkams“ būtina žinoti asmens prisijungimo prie sąskaitų kodus.

Išsigandęs žmogus nebemąsto ir greit padiktuoja prisijungimo prie sąskaitų kodus, o sukčiai tuoj pat apšvarina tas sąskaitas.

Žinoma, išradingi apgavikai gali sugalvoti ir dar kitokių būdų, kaip išvilioti santaupas, pasinaudojus euro įvedimu. Todėl kriminalistai dar kartą pataria nepasitikėti jokiais nepažįstamais žmonėmis, prabylančiais apie bet kokias operacijas su eurais.