Sukčiai tuština gydytojų, ūkininkų ir vaikų darželių sąskaitas

aferistasNet 4500 eurų neteko vienas Šilutės Kęstučio gatvėje esantis vaikų darželis, kai jo direktorė aferistui sudiktavo darželio sąskaitų elektroninės bankininkystės duomenis.

Dėl sukčių pasisavintų tūkstančių eurų šią savaitę pradėti dar du ikiteisminiai tyrimai: garbaus amžiaus šilutiškė sukčiams atidavė 2 280 eurų, o pusamžis Juknaičių seniūnijos ūkininkas gera valia aferistų sąskaitas papildė 3 300 eurų savų pinigų.

Sukčiai apgauna ne tik pensininkus

Apie ištuštintas įstaigos sąskaitas antradienį policijai pranešė vieno Šilutės vaikų darželio direktorė. Vadovė informavo, kad pirmadienį, lapkričio 9 d., apie 14 val., į darželio laidinį telefoną paskambino vyras, kuris prisistatė policijos pareigūnu. Jis iš pačios direktorės ir išviliojo įstaigos dviejų sąskaitų elektroninės bankininkystės duomenis.

Tą pačią dieną moteris pastebėjo, kad iš darželio abiejų banko sąskaitų nežinomiems asmenims buvo pervesti pinigai – 4500 eurų.

Lapkričio 5 d. nuo sukčių nukentėjo 75-erių metų šilutiškė, daug metų dirbusi gydytoja. Apie 11 val. į moters telefoną paskambino vyras, kuris prisistatęs policijos pareigūnu apgaulės būdu išviliojo jos elektroninės bankininkystės duomenis bei iš sąskaitos pasisavino jos 2 280 eurų.

Lapkričio 10 d. policijai pranešta, kad lapkričio 6-osios vidurdienį sukčiai apgavo ir vyrą. Juknaičių seniūnijoje gyvenančiam 56 metų ūkininkui į mobiliojo ryšio telefoną paskambinę kol kas nenustatyti asmenys prisistatė Kauno policijos pareigūnais bei Kauno miesto prokuroru ir apgaulės būdu iš jo išviliojo elektroninės bankininkystės duomenis. Tą pačią dieną vyras pastebėjo, kad iš jo banko sąskaitos į kito asmens sąskaitą buvo pervesti 3 300 eurų.

Sugalvojo naujas istorijas

Laikinai Šilutės policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriui vadovaujanti Rita Šidlauskienė sakė, jog pastaruoju metu sukčiai ėmėsi patikliesiems regzti naujas istorijas. Kelerius metus buvo įprasta, jog paskambinę vyresnio amžiaus žmonėms jie pranešdavo apie neva įvykusius įvairius nelaimingus atsitikimus, į kuriuos esą pakliuvę senolių artimieji prašydavo piniginės pagalbos. Pinigų reikėdavo neva avarijos pasekmėms ar gydymo išlaidoms apmokėti ar bylai „numarinti“.

Pastaruoju metu dažniausiai tokie apsukruoliai prisistato įvairių teisėsaugos institucijų ar bankų darbuotojais ir pasakoja istorijas apie neva per žmogaus sąskaitą plaunamus nešvarius pinigus ar kitokias machinacijas su jų sąskaitomis. Esą todėl ir prašoma sąskaitų numerių, kad būtų galima užkirsti kelią panašiems „nusikaltimams“.

Dar vienas naujas bruožas tas, kad jau būta atvejų, kai ir išvilioję sąskaitų numerius bei prisijungimo kodus jie dar kartą ar kelis skambina žmogui, neva tikslina, kad tikrai „kažkas vyksta“ su jų pinigais, tad žmogui atrodo, jog su juo išties bendrauja atsakingi pareigūnai. Tuo tarpu policijos pareigūnai spėja, kad taip bandoma tempti laiką, kad žmogus kuo ilgiau nesuprastų, jog yra apgautas, ir nesugalvotų kreiptis į policiją. Gali būti, jog kaip tik tuo metu yra švarinamos jo sąskaitos.

Gali būti, jog kreipėsi ne visi

Tokius sukčiavimo atvejus tiria Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato specializuotas padalinys, tyrimas būna ilgas ir sudėtingas. Taip yra todėl, kad pinigai paprastai pervedami ne į skambinusiojo, kuris dažniausiai atlieka bausmę ir patikliųjų ieško sėdėdamas įkalinimo įstaigoje, bet į laisvėje esančių jo bendrų sąskaitas.

Laikinai Šilutės policijos komisariato viršininką pavaduojantis Alvydas Balandis nesiima spėlioti, ar sukčiai pastaruoju metu išties suaktyvėjo, ar tiesiog jie atrado daugiau patikliųjų, todėl ir pasipylė nukentėjusiųjų pareiškimai. Galimi abu variantai.
R.Šidlauskienė mano, kad gali būti, jog į policiją dar kreipėsi ne visi apgautieji, jog yra tokių, kurie nė neįtaria buvę apgauti.

Tad panašių pokalbių su nepažįstamaisiais telefonu turėję šilutiškiai turėtų pasitikrinti ir savo bankų sąskaitas.

Pareigūnai dar kartą primena, jog savo bankininkystės duomenų negalima atskleisti absoliučiai niekam, net jokiems pareigūnams, sąskaitų duomenys yra asmeninis kiekvieno žmogaus reikalas.