Sukilėlių keliais naktį žygiavo ir šilutiškiai

nakties zygis Vyduno gimnazija zygisMinint Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 93-ąsias metines, jau penkioliktą kartą įvyko tradicinis pėsčiųjų žygis „Klaipėdos sukilėlių takais“. Naktį įveikti 25 kilometrus, spaudžiant 15 laipsnių šalčiui, nepabūgo ir šilutiškiai – Vydūno gimnazijos mokiniai su mokytojais Lilija, Sauliumi ir Linu Zdanevičiais, ir jaunieji Šilutės šauliai, vadovaujami Donato Jauniaus.

„Niekas nesušalo, visi grįžo laimingi ir pasiryžę kitais metais vėl dalyvauti“, – kelionę komentavo Šilutės Vydūno gimnazijos pilietinio ugdymo mokytojas Linas Zdanevičius.

Maršrutą įveikė per šešias valandas

Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Klaipėdos apskrities skyrius kartu su Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (jūros) šaulių 3-ąja rinktine, padedant Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iajai rinktinei ir Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionui, 2016 metų sausio 15-16 d. penkioliktą kartą organizavo tradicinį nakties žygį „Klaipėdos sukilėlių keliais“.

Žygio dalyviams teko nakties metu atkartoti 1923 m. savanorių sukilėlių judėjimo maršrutą Gargždai – Klaipėda – įveikti 25 kilometrų atstumą  pėsčiomis. Šiemet į ekstremalią kelionę patraukė 1529 žygeiviai: sausumos ir jūrų pajėgų kariai profesionalai ir savanoriai, šauliai, skautai, policijos pareigūnai bei įvairiausio amžiaus civiliai asmenys.

Išlydėdamas žygeivius į žygį Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sakė: „Palyginti su tuo, kas buvo prieš 93 metus, jums nereikia turėti ginklų ant pečių, jums nereikės, tikiuosi, stoti į jokį mūšį – Lietuva jau yra vieninga, didelė ir savarankiška valstybė. Jūsų žygis yra pati gražiausia dovana, pats nuostabiausias pagerbimas tų žygeivių, tų savanorių, kurie atliko tą žygdarbį prieš 93 metus“.

Įveikusiems trasą žygio dalyviams buvo įteikti vardiniai diplomai.

Ketvirtą kartą nakties žygyje dalyvavo ir Vydūno gimnazijos bendruomenės nariai. „Nors spaudė šaltukas, pavargome, bet laimingi pasiekėme finišą“, – gimnazijos Facebook paskyroje rašė istorijos mokytojas Saulius Zdanevičius.

Pilietinio ugdymo mokytojas Linas Zdanevičius „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad dauguma vaikų į žygį išsiruošė pirmą kartą. Iš Gargždų jie pajudėjo apie 22 valandą ir galutinį tašką – Klaipėdos dragūnų batalioną – pasiekė apie 3.50 valandą. Tačiau buvo ir tokių vaikų, kurie maršrutą įveikė anksčiau ir tikslą pasiekė apie 3 valandą.

Ne pirmus metus žygyje dalyvaujantis mokytojas sakė, kad kiekviena kelionė būna ypatinga, visiems dalyviams suteikianti daugybę emocijų, išbandanti kiekvieno valią, ryžtą, drąsą, fizinį pasirengimą. Iki šio žygio L.Zdanevičiui dar nebuvo tekę eiti, esant minusinei temperatūrai. Šiemet šalo iki 15 laipsnių, buvo sniego, todėl labiau matėsi aplinka, buvo saugiau.

„Matai, kai aplink eina žmonės. Tai motyvuoja tave, ir jautiesi saugiau“, – sakė mokytojas Linas, prisimindamas, kad ankstesniais metais tekdavo eiti aklinoje tamsoje, net lyjant.

Vadas galėjo tik lydėti

Žygyje dalyvavo ir 36 jaunieji Šilutės šauliai. Apie 20 jaunuolių žygiavo pirmą kartą, kiti šiame žygyje yra ėję po 5-6 kartus. „Šauliukų“ vadui D.Jauniui šiemetinis žygis – taipogi septintas, tačiau dėl traumos jis žygiuoti negalėjo ir, kaip pats sako, pasirinko pagalbos kitiems kelią – važiavo paskui žygeivius automobiliu, tiekė maistą postuose. Postai buvo kas 5-6 kilometrų. Dvyliktajame kilometre žygeivių laukė košė, arbata, laužas ir informacija.

Anot D.Jauniaus, šaltis vertė dalyvius greitai eiti. „Pirmajame poste nespėjom ugnies užkurti, ir jau atskubėjo pirmieji žygeiviai. Į antrąjį postą žygeiviai atėjo irgi tada, kai maistas dar nebuvo paruoštas“, – žygeivių sparta stebėjosi Šilutės jaunųjų šaulių vadas.

Šilutės šaulių kuopos vadas Arūnas Liepinis žygyje dalyvavo vienuoliktą kartą, o savanoris Darius Urbonas – septintą. Prieš žygį daugiau kaip 10 kartų žygyje dalyvavusiems asmenims buvo įteikti apdovanojimai. Pirmojo laipsnio medalis ir padėkos raštas skirtas ir A.Liepiniui.