Girti pažeidėjai Šilutės policijos komisariato (PK) laikinojo sulaikymo patalpose nevengia siautėti – sulaužo suoliukus, į vaizdo stebėjimo kameras mėto batus, drabužius, pasilipę ant grotų bando jas nudaužti kumščiais.
Per paskutinį mėnesį buvo du įvykiai, kai sulaikytiesiems „pavyko“ sugadinti vaizdo stebėjimo kameras, kurių vertė su įmontavimo darbais apie – 200 Eur. Tiesa, daugelis siautėjusiųjų jau išsiblaivę, gailisi to ką padarė ir žalą atlygina.
Šilutės PK viršininkas Artūras Mikalauskas sutiko „Šilutės naujienų“ skaitytojams parodyti, kaip atrodo laikinojo sulaikymo patalpos, asmenų atpažinimo patalpa. Įdomu, kad Šilutės PK pastate yra net 63 kameros, o Šilutės mieste reikėtų ne areštinės, bet blaivyklos.
Siautėja su nežmoniška jėga
Lapkričio pabaigoje PK laikinojo sulaikymo patalpoje uždarytas 33 metų vyras sulaužė suolą ir medžio atplaiša nudaužė bei sugadino vaizdo stebėjimo kamerą. Nuostolis 216 eurų. Dar vienas 23 metų vyras šioje kameroje siautėjo gruodžio 1-osios naktį. Jis taip pat sugadino vaizdo stebėjimo kamerą ir padarė 167 eurų nuostolį.
A. Mikalauskas pasakojo, kad 2017 metais, renovavus Šilutės PK pastatą, įrengtos trys laikinojo sulaikymo patalpos, kuriose sulaikytuosius galima laikyti iki 7 valandų.
Nuo 2017 iki 2019 metų šiose kamerose uždaryti pažeidėjai sulaužė 8 kameras (5 atvejai 2018 m. ir 3 atvejai 2019 m.). Pasak PK viršininko, visi vyrai buvo girti. „Tai pašokę kumščiu trenkia, tai pasilipę ant grotų ranka bando nudaužti, batą nusimovę meta. Būna nusimauna rūbus ir mėto juos ant vaizdo kameros. Išmonės mūsų klientams netrūkta“, – pasakojo A. Mikalauskas.
Remontavus šias patalpas, iš pradžių kameros buvo ne lubose, bet kampe sienoje. Vėliau jos permontuotos į lubas. Dabar žvelgiant į baltas lubas, šalia kamerų matyti juodos žymės – akivaizdžiai mėtytų batų pėdsakai…
Pažeidėjai daužo ne tik kameras, bet laužo ir ardo suoliukus. Šiuo metu yra užsakyta tvirta jūrinė plokštė suoliukams, taigi pareigūnai tikisi, kad iš tokios medžiagos pagamintų suoliukų pažeidėjams lengvai sulaužyti nepavyks.
Girti vyrai turi jėgos sudaužyti ir mažiausiai centimetro storio stiklą duryse… „Girti sulaikytieji yra labai fiziškai stiprūs ir visiškai negalvoja. Kaip taisyklė, čia patenkančiųjų girtumas būna labai didelis“, – sakė A. Mikalauskas.
Į šias patalpas patenka ir moterų, bet jos žalos dar nepridarė.
Vieni paleidžiami, kiti išvežami
Laikinojo sulaikymo patalpose pažeidėjai gali būti iki 7 valandų. Nusikalstamas veikas padarę žmonės skirstomi į kelias kategorijas. Jeigu prasižengimas yra rimtas, vėliau jie išvežami į areštinę Šilalėje arba Tauragėje.
Administracinius nusižengimus padarę asmenys – girti pasirodę viešose vietose, chuliganai – dažniausiai yra paleidžiami, nes pareigūnams užtenka laiko surinkti medžiagą apie prasižengimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolą.
Šiose Šilutės PK patalpose karais tenka pabuvoti ir teismo nuteistiems realiu laisvės atėmimu asmenims, tol, kol juos išveža į Šilalę. Jie dažniausiai nepridaro žalos.
Pasak A. Mikalausko, poreikio turėti areštinę Šilutės PK nėra, pilnai užtenka vienos funkcionuojančios areštinės apskrityje. PK viršininkas primena, kad įstatymai švelnėja ir šiandien yra akcentuojama, kad sulaikymų turėtų mažėti. Akcentuojamos žmogaus konstitucinės teisės, laisvės.
Be to, išvežti sulaikytuosius kainuoja pigiau, nes jeigu areštinė būtų Šilutėje, reikėtų įdarbinti mažiausiai aštuonis žmones, išlaikyti patalpas.
Tik labai retais atvejais Šilutės laikinojo sulaikymo patalpose būna uždaryti trys pažeidėjai, dažniausiai jų būna po du arba vieną. Jei yra poreikis, į areštinę juos išveža Šilutės ekipažas, kartais jų pasiimti atvažiuoja kolegos iš Šilalės ar Tauragės.
Smurtinius nusikaltimus padaro girti
Priminsime, kad prieš daug metų Šilutės PK veikė blaivykla. A. Mikalauskas sako, kad blaivyklos mūsų mieste reikėtų, nes policija turi nuolatinį girtų „klientų“ kontingentą. Smurtinius nusikaltimus padaro dažniausiai girti asmenys.
Blaivyklos visoje Lietuvoje buvo uždarytos apie 1998 metus. Šiuo metu jos yra didžiuosiuose miestuose. Ar įkurti ją Šilutėje, turėtų spręsti mūsų Savivaldybė.
Pasak PK viršininko, asmens blaivinimas ne policijos funkcija. Žmogaus būklę turėtų įvertinti ir medikai, nuspręsti ar jam reikia į blaivyklą, ar ligoninę.
Yra pavojus sveikatos problemų turintį žmogų palaikyti girtu, taigi pareigūnai į tai žiūri labai atsargiai. Jeigu jie randa gulintį žmogų gatvėje, visų pirma turi įsitikinti, kad jam nėra sveikatos problemų. Tad pirmiausia veža į ligoninę. Jeigu žmogus sveikas ir girtas, bet padaręs nusižengimą, vežamas į policijos komisariatą. Į laikinojo sulaikymo kamerą jis uždaromas kaip pažeidėjas. Jeigu jis yra tik girtas, tampa socialinių paslaugų centro klientu. Būna, kad girtus žmones pareigūnai parveža ir į namus.
A. Mikalauskas primena, kad alkoholizmas yra liga ir ją reikėtų gydyti. Jis žino pavyzdžių, kuomet žmonės išbrido iš alkoholizmo liūno ir tokių, kurie jame nuskendo. Galutinį sprendimą pasveikti turi priimti pats žmogus.
Rašyti atsakymą