Sulaukti 90-mečio grabupiškei padėjo žaliavalgystė

90mete bartkiene_su_dukromisĮ atokiai Grabupėlių kaimo pakraštyje, tiesiog miške stovinčią sodybą prieš porą savaičių suko kaip niekada daug automobilių – tai todėl, kad šioje sodyboje gyvenanti Elena Bartkienė sausio 13-ąją šventė 90-ąjį jubiliejų.

Įsimintiną dieną gimusi senolė visus sveikintojus sutiko su šypsena, dėkojo už aplankymą ir dovanas, o išlydėjo dainuodama, mat dainų moka tiek, kad gal visą dieną galėtų jas traukti.

Senatvės dienos neliūdnos

Pirmadienį pasveikinti jubiliejaus proga suvažiavusiems Savivaldybės, seniūnijos ir Šilutės laikraščių atstovams E.Bartkienė pasakojo Grabupiuose, o dabar ir šalia esančiuose Grabupėliuose gyvenanti gal jau kokį 60 metų.

Gimė ir augo ji Telšių apskrityje, Luokės valsčiuje, tame pačiame, kurį visoje šalyje išgarsino svieto lygintoju vadinto Tado Blindos žygiai. Apie patį T.Blindą ji labiau neišsiplečia, tik sako, jog svieto lygintojo šeima visai kaimynystėje gyvenusi, tad jie kažkaip net susigiminiavę buvo.

Elenos tėvai buvo ūkininkai, turėjo 25 hektarus žemės, prie darbo nuo mažens spaudė ir visus 7 savo vaikus. Tačiau savo vaikystės varginga Elena nevadina, jos pačios žodžiais tariant, „visko turėjom ir visko užteko“. Ji dar ir mokslo šiek tiek ragavo, penkis tuomečius skyrius baigė.

Vėliau, jau pas dėdę gyvendama, pažino kaimynystėje gyvenusi Zigmantą Bartkų. Kai keleriais metais vyresnis vaikinas išėjo kariuomenėn, jiedu laiškais rašinėjosi, o kai grįžo, nutarė susituokti. Elenai tuomet 22-eji buvo, Zigmantui – apie 25-erius.

Gausios šeimos susilaukė ir patys Bartkai – 6 vaikai gimė, penki užaugo. Vėliau Elenai teko dar vienas skaudžiausias likimo smūgis – prieš 17 metų autoavarijoje žuvo jos sūnus Juozas, palikęs tris savo mažylius ir ketvirtojo besilaukiančią žmoną Jadvygą.

Daugybę metų Elena kartu su vyru dirbo tuomečiame Jonaičių tarybiniame ūkyje: šėrė kiaules, melžė karves. Pastaruosius 13 metų senolė našlauja.

Senatvės dienas 90-metė leidžia dukters Virginijos Rimkienės namuose. Kai kada ir Kaune gyvenančią dukrą Reginą aplankydavusi, bet prieš metus patirtas kojos lūžis vis dar primena apie save, tad dabar senolė jau nebežino, ar dar kada pasieks Kauną. Sūnūs Kazimieras ir Edvardas bei marti Jadvyga čia pat, Grabupiuose, įsikūrę, tad Elenai senatvės dienos, anot jos pačios, nėra liūdnos.

„Švenčių dienomis visad visi stengiamės suvažiuoti“, – pasakojo svečius pasitikusi kaunietė Regina.

Savo dienas senolė trumpina skaitydama laikraščius, dar ir žurnalus į ranką paima. Anot dukters Virginijos, tai didžiausias jos pomėgis ir pagrindinis šiandienos užsiėmimas.

Senoliams yra gerų žinių

Ilgaamžės dukros pasakoja, jog mama niekada nemėgusi saldumynų. Atvirkščiai, kuomet išeidavo į daržus ir laukus dirbti, savo prijuostės kišenėse nuolat turėdavo visokiausių daržovių – agurkų, pupų, žirnių, svogūnų laiškų ir dar kitokių. Jas ir kramtydavo neatsitraukdama nuo darbų. Nė vienos žiemos Elena negyveno neprisiraugusi kopūstų, tad dukros juokauja ją nuolat vadinusios žaliavalge.

„Tai, matyt, ir bus viena mamos ilgaamžiškumo paslapčių“, – svarstė Virginija ir Regina.

„Taip malonu, kad kas nors atvažiuoja, aplanko“, – linksmai šypsodamasi kalbėjo E.Bartkienė, priėmusi Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus ir socialinės darbuotojos Linos Ozgirdaitės atvežtą puokštę bei Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo Alvido Šimelionio įteiktą dovanėlę – vitaminų pakuotę.

Beje, A.Šimelionis gerą viltį suteikė ne tik šiai, bet ir kitiems rajono ilgaamžiams, mat pranešė, kad Tarybos posėdyje bus svarstomas pasiūlymas ilgaamžiams skiriamas išmokas padidinti.

Šiuo metu šios išmokos 90-mečiams yra trečdalis Valstybės remiamų pajamų (VRP) – 30,60 Eur, 95 metų sulaukusiems ilgaamžiams – pusė VRP – 51 Eur, o švenčiantiems 100 metų jubiliejus gyventojams – 1 VRP – 102 Eur.

Socialinės paramos skyrius siūlo šias išmokas padidinti iki: 90-mečiams – iki pusės VRP, 95-mečiams – iki 1 VRP, o sulaukusiems 100 ir daugiau metų siūloma kasmet kaip dovaną skirti 2 VRP paramą.

Su daina išlydėdama svečius jubiliatė E.Bartkienė ir jiems linkėjo pasisekimo ir geros nuotaikos.