Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus specialistai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“, Šilutės rajone nuolat organizuoja šachtinių šulinių vandens, kurį mitybai vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, ištyrimą.
Nėščiosios ar šeimos, auginančios vaiką iki 6 mėnesių amžiaus ir maistui naudojančios šachtinių šulinių vandenį, turi galimybę ištirti savo naudojamą vandenį nemokamai. Tereikia apsilankius pas savo šeimos gydytoją pranešti apie tai, o šis savo ruožtu informuos Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, organizuojantį šachtinio šulinio vandens tyrimus.
Siekiant ištirti šachtinių šulinių vandens kokybę, atliekami vandens tyrimai dėl cheminės (nitritų, nitratų kiekio) taršos. Per šių metų 11 mėnesių Šilutės rajone buvo ištirti 37 šachtiniai šuliniai. 7 mėginiai (19 proc.) viršijo nitratų ribinę vertę, leidžiamą patvirtintoje Lietuvos higienos normoje HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“.
Užteršti šuliniai (po 1) buvo Gardamo, Katyčių, Saugų, Šilutės, Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijose bei Šilutės mieste. Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus specialistai kiekvieną vartotoją informavo apie nekokybišką vandenį ir įspėjo apie galimą neigiamą poveikį sveikatai, vartojant vandenį su padidintu nitratų kiekiu.
Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus specialistai, nagrinėdami pastarųjų metų duomenis pastebėjo, kad kasmet po truputį mažėja ištiriamų šachtinių šulinių skaičius: 2013 m. ištirti 56 šachtiniai šuliniai, 2014 m. – 46, 2015 m. – 41. Tačiau užterštų šachtinių šulinių procentas išlieka panašus: 2013 m. tokių rasta 21,4 proc., 2014 m. – 10,8 proc., 2015 m. – 22 proc. Todėl nepatikrinto vandens iš šulinio nerekomenduojame naudoti, ypač nėščiosioms ir kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus. Padidinta maistui vartojamo šachtinių šulinių vandens tarša gali sutrikdyti ir vyresnio amžiaus žmonių sveikatą. Nitratų toksiniam poveikiui jautresni yra infekcinėmis ligomis sergantys, senyvo amžiaus žmonės, taip pat sergantys širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis,
anemijomis.
Ne visada švarus ir skanus vanduo yra tinkamas vartoti, nes nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie teršalai ypač pavojingi nėščiosioms ir kūdikiams. Patekę į kraują, jie blokuoja deguonies pernešimą į audinius, todėl kūdikį net gali ištikti mirtis dėl deguonies bado.
Nitratų ir nitritų šulinio vandenyje gali atsirasti dėl per arti ir aukščiau šulinio įrengtų tvartų, lauko tualetų, tręšiamų daržų, plaunamų automobilių ir kitos veiklos. Šių teršalų neįmanoma pašalinti vandenį virinant, priešingai – išgaravus daliai vandens, šių pavojingų medžiagų dar padaugėja. Todėl ypač svarbu tinkamai įrengti ir prižiūrėti šulinį. Gyventojai patys turi rūpintis vandens, gaunamo individualiai, sauga ir kokybe, saugoti šulinius nuo taršos.
Rašyti atsakymą