Šuniukų „konclagerio“ Gardame istoriją tiria ir VMVT

Praėjusią savaitę „Šilutės naujienose“ spausdinome straipsnį „Šuniukų „konclageris“ Gardame sukėlė tikrą cunamį“, kuriame rašėme apie situaciją Gardamo sen. Voverių kaime. Čia aptikti blogose sąlygose laikomi 9 šuneliai. Vėliau situacijos vertinimą pateikė ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Spausdiname sutrumpintą tarnybos atsakymą.  

Gavę informaciją apie atvejį Gardamo seniūnijoje, VMVT inspektoriai lapkričio 18 d. nuvyko patikrinti. Gyvūnų laikytoja atsisakė bendradarbiauti, neįsileido inspektorių į patalpas apžiūrėti gyvūnų. Lauke buvę 5 gyvūnai apžiūrėti, iš jų 3 paimti ir perduoti laikinai globai. Dalies gyvūnų, kurie buvo rodyti viešojoje erdvėje, tikrinimo metu nerasta, o patekti į patalpas inspektorių neleido šeimininkė. Be augintinių taip pat buvo laikomi naminiai paukščiai ir dvi avys, kurios buvo neregistruotos ir neženklintos.

Renkama informacija dėl laikinai globai perduotų augintinių sveikatos, bus vertinami surinkti faktai, paaiškinimai, o prireikus kreipiamasi į teismą dėl leidimo patekti į privačias patalpas įsitikinti likusių gyvūnų saugumu.

„Ieškome sprendimų, kad keistųsi lig šiol susiformavusi tarpinstitucinė praktika, jog be VMVT dalyvavimo padėti gyvūnams ir juos paimti iš nesaugios aplinkos negalima. Šiuo atveju pirmieji, dar šeštadienį sulaukę pranešimo ir atvykę į įvykio vietą policijos pareigūnai bei seniūnė turėjo teisinius svertus nedelsiant imtis reikalingų veiksmų – nieko nelaukiant padėti gyvūnams, organizuoti jų laikinąją globą pagal savivaldybės sudarytą sutartį su tokias paslaugas teikiančia įmone. Suprantame, kad čia sukliudyti gali žinių, patirties trūkumas. Savo ruožtu VMVT apygardų vadovai regionuose nuolat bendrauja su savivaldybių atstovais bei ieško sprendimų, kad gyvūnų gelbėjimo algoritmas suveiktų tinkamai ir efektyviai. Sprendžiant tokias problemas neabejotinai svarbiu faktoriumi išlieka aktyvus socialinių partnerių įsitraukimas“, – komentuoja Gediminas Gvazdaitis, VMVT Priežiūros departamento direktorius.

Laikytojos atžvilgiu bus pradėta teisena pagal LR administracinių nusižengimų kodekso 346 ir 343 str. – dėl gyvūnų ženklinimo ir registravimo, vakcinavimo bei jų laikymo sąlygų pažeidimų.

VMVT inspektoriai ėmėsi iniciatyvos organizuoti susitikimus su vietos bendruomenių atstovais, seniūnais dėl teisės aktuose priskirtų atsakomybių aptarimo.

Kiekvienas pilietis, laikantis gyvūnus, yra už juos atsakingas ir tinkamas sąlygas privalo užtikrinti nuolat. Gyvūnų laikytojai privalo bendradarbiauti su atsakingų institucijų pareigūnais, leisti jiems patikrinti gyvūnus ir jų laikymo sąlygas bei paisyti nurodymų dėl gyvūnų gerovės ir apsaugos.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad į socialinius tinklus patenkantys atvejai apie neatsakingą gyvūnų šeimininkų elgesį ir prastomis sąlygomis laikomus gyvūnus sulaukia ypač didelio visuomenės susidomėjimo, o tai neretai padaro „meškos paslaugą“. Gyvūnus laikantys asmenys, ruošdamiesi galimam pareigūnų apsilankymui, suskumba bent kiek pagerinti sąlygas laikomiems gyvūnams, kad nebūtų užfiksuotas žiaurus elgesys. Net ir greitai reaguodami, bet vėliau atvykę inspektoriai randa pakitusią situaciją ir nebegali fiksuoti žiauraus elgesio atvejų.

VMVT inf.