Sunkią negalią turinti moteris džiaugiasi pasinaudojusi transporto išlaidų kompensacija

Stow-Away-Woman-PCLAJudėjimo negalią turinti šilutiškė Auksė kasdieninio savo gyvenimo neįsivaizduoja be automobilio, su kuriuo važiuoja į darbą, namus, parduotuvę, pas gimines ar draugus. Ne vienerius metus vairuojanti moteris šiemet nusprendė įsigyti naujesnį automobilį.

Auksė džiaugiasi, kad galėjo pasinaudoti lengvojo automobilio ir jo techninio pritaikymo kompensavimo paslauga, skirta sunkią judėjimo negalią turintiems žmonėms. Jai nusipirkus naujesnį automobilį, valstybė kompensavo 1216 eurų.

„Džiaugiuosi tokia parama, nes pardavusi senąjį automobilį ir pridėjusi šią sumą, galėjau įsigyti visai neblogą mašiną“, – sako Auksė.

Pasak Šilutės rajono socialinės paramos skyriaus vedėjo Alvido Šimelionio, 2017 metais šia paslauga pasinaudojo keturi Šilutės rajono gyventojai.

Džiaugiasi parama

Nuo gimimo sunkią negalią turinti Auksė dėl transporto išlaidų kompensavimo kreipiasi jau antrą kartą. Šia galimybe ji pasinaudojo ir pirkdama ankstesnį automobilį, nes kompensacija skiriama kas šešerius metus.

„Kažkur paskaičiau, galbūt kažkas pasakė, tiksliai   neprisimenu“, – paklausta iš kur sužinojo apie transporto išlaidų kompensavimą neįgaliesiems, atsako Auksė.

Moteris pasakojo, kad norint gauti šią kompensaciją reikia susitvarkyti daug dokumentų – panašiai kaip ir neįgalumo lygiui nustatyti. Visų pirmą reikėjo apsilankyti pas šeimos gydytoją, neurologę, tada kreiptis į Neįgalumo tarnybą, kurios specialistai patvirtino, kad Auksė iš tiesų turi judėjimo negalią ir atitinka visus keliamus reikalavimus.

Vėliau reikėjo pristatyti daug dokumentų susijusių su automobiliu bei kitame mieste susirasti kilnojamojo turto vertintoją, kurio paslaugos nepigios.

Dar reikėjo perprasti dokumentų pateikimo eiliškumą – ar pirma reikėjo pirkti automobilį ir tada tvarkyti kompensacijos dokumentus, ar atvirkščiai. Ieškodama atsakymo į šį klausimą Auksė skambino ne į vieną instituciją.

Ir nors tvarka yra sudėtinga, šiandien moteris džiaugiasi galėdama važinėti naujesniu automobiliu.

„Kaip čia nesidžiaugsi, vistiek automobilis sensta ir tai yra patogi galimybė jį atnaujinti ar nusipirkti kitą“, – pasakojo ji.

Auksė taip pat džiaugiasi, kad turi darbą, nes nedirbdama, vien iš neįgalumo pašalpos negalėtų sutaupyti naujam automobiliui ar jo remontui. Juk kas mėnesį reikia papildomų išlaidų, susijusių su liga –  vaistams, kelionėms pas gydytojus, reabilitacijai.

Tvarkydama dokumentus dėl transporto išlaidų kompensacijos Auksė susidūrė su požiūriu, kad tokie žmonės, kaip ji atneša nuostolį valstybei. Tai labai ją skaudina.

„Mielai vaikščiočiau pėsčiomis, jei tik galėčiau“, – nuoskaudos neslepia sunkiai be ramentų paeinanti moteris.

Kompensacija mokama kartą per 6 metus

Socialinės paramos skyriaus vedėjas A.Šimelionis pasakojo, kad šiemet transporto išlaidų kompensacija pasinaudojo du neįgalieji ir du neįgalius vaikus auginantys tėvai. Vieni jų pirko naujus automobilius, kiti transporto priemones remontavo.

Anot vedėjo, panašus skaičius žmonių – trys ar keturi, kreipiasi kasmet. Pasinaudoti šia galimybe gali žmonės, turintys sutrikusią judėjimo funkciją ir šeimos, auginančios neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Pateikus visus reikiamus dokumentus, kartą per 6 metus jiems mokama iki 1216 eurų dydžio lengvųjų automobilių įsigijimo ir jų techninio pritaikymo išlaidų kompensacija.

Kompensacijos mokamos asmenims pateikus specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį patvirtinančią pažymą, kurio poreikį asmenims nustato ir atitinkamas pažymas išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teritoriniai skyriai.

Asmenys, pageidaujantys, kad jiems būtų išmokėta kompensacija, pateikia savivaldybių administracijoms prašymą skirti kompensaciją ir kartu su prašymu pateikia tam tikrus dokumentus: asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą; specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo pažymą; asmens sveikatos priežiūros įstaigų nustatytos formos vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a); Lietuvos Respublikoje arba Europos Sąjungos valstybėje narėje išduotą vairuotojo pažymėjimą; dokumentus, patvirtinančius lengvojo automobilio pirkimo išlaidas; transporto priemonės registracijos liudijimą; nepriklausomo turto vertintojo ataskaitą apie automobilio rinkos vertę.

Asmuo, kuris kreipiasi dėl kompensacijos skyrimo, turi pateikti reikiamų dokumentų originalus arba jų nuorašus, patvirtintus notaro ar seniūno.