Šuns metai Šilutėje: skandalai, statybos, pasiekimai ir nelaimės

 

3 Silute_grazeja

Jūsų rankose pirmasis 2019 metų „Šilutės naujienų“ numeris. Prasidėjus Naujiesiems metams, vertiname kokie buvo senieji, kas juose reikšmingo įvyko. Ne išimtis ir laikraščių, kurių pernai išleidome 97, puslapiai.

Rusnės estakados ir kitos statybos, kova dėl kertamų medžių, STT sukrėsta Šilutės valdžia, traukinio Šilutė – Klaipėda atnaujinimas, šilutiškiai, garsinę miesto vardą Lietuvoje ir pasaulyje, Šilutėje įvykęs Lietuvos bokso čempionatas, „spiritinės“ pardavimas – tai „Šilutės naujienų“ puslapiuose atspindėti reikšmingiausi praeitų metų įvykiai.

Dėmesio centre – medžiai

 

2018 metų pradžioje baigėsi skandalinga Mingės kaimo medžių iškirtimo byla. Medžių neteisėtu iškirtimu kaltintos UAB „Šilutės polderiai“ ir Šilutės rajono savivaldybės valdžia sulaukė visiško išteisinimo.

Tačiau aistros dėl medžių, tik jau kitose vietose augančių, Šilutėje nerimo ištisus metus. Vykdant miesto istorinės dalies želdinių tvarkymo projektą, kovo pabaigoje ekspertų grupė inventorizavo 905 Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse augančius medžius ir nusprendė, kad 261 medis dėl amžiaus ar prastos būklės turės būti išpjautas, o į jo vietą pasodintas naujas. Toks skaičius sukėlė pasipiktinimo ir protesto akcijų audrą. Šilutiškiai aiškiai susiskirstė į dvi grupes – medžių mylėtojus ir tuos, kurie neprieštarautų jog senieji medžiai būtų iškirsti ir vietoje jų atsodinti jauni. Todėl Šilutės medžius dar tikrino ne viena ekspertų komisija, pasitelkusi net akustinį kompiuterinį tomografą. Po galutinės ekspertizės nuspręsta iškirsti 121 medį, jie iškirsti rudenį, o prieš Kalėdas į jų vietas buvo pasodinti kelioliką medelių.

Daugeliui šilutiškių buvo skaudu, kai kovo pradžioje kelyje Šilutė – Rusnė buvo iškirsti 288 medžiai. Jie turėjo būti išpjauti, nes trukdė atlikti parengiamuosius darbus užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Išplatinus kelią į Rusnę, medžiai turės būti atsodinti.

Didžiųjų statybų metas

2018-ieji Šilutėje – didžiųjų statybų metai.

Birželio 22 d. kelyje Šilutė – Rusnė įvyko istorinis momentas, kurio rusniškiai laukė ne vieną dešimtmetį. Dažnai potvynio vandenų skalaujamoje ir dėl to nepravažiuojamoje kelio vietoje buvo įbetonuota simbolinė estakados statybos darbų pradžios kapsulė su laišku ateities kartoms. Pasižiūrėti įvykio iš Rusnės atėjo keli šimtai gyventojų, ovacijomis jie pasitiko renginyje dalyvavusį LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir kitus svečius. Šiuo metu estakada jau iškilusi, jos statybos darbai tebevyksta. Planuojama, kad ja važiuoti bus galima gegužės mėnesį.

Pernai Šilutėje pastatyti dar du svarbūs objektai – naujasis prekybos centras ir autobusų stotis bei autobuso parko bazė.

Jau pusantrų metų Šilutėje dirbančio klebono Remigijaus Saunoriaus pastangomis, buvo suremontuota Šv. Kryžiaus bažnyčia. Maldos namuose įrengtos šildomos grindys, pakeista elektros instaliacija, perdažytos sienos, atnaujinti suolai. Sujungę jėgas su Savivaldybe, katalikai svajoja suremontuoti ir buvusį „Eglutės“ sanatorijos pastatą.
Tuo tarpu rajone veikiantis baldų fabrikas „Germanika“ pastatė kitokį statinį – senovinį laivą kurėną, kurį į Pamario vandenis nuleido vasarą.

Keitėsi įstaigų vadovai, paleistas traukinys

Keitėsi kai kurių rajono įstaigų vadovai. Metų pradžioje Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centrui vadovauti pradėjo Lina Stanišauskienė, darbą „Šilutės balduose“ paliko direktorė A. Dijokienė, o vadovauti grįžo E. Jankauskas, kuris džiaugėsi pirmtakės ir viso kolektyvo pasiekimais.

Kovo pradžioje Gardamo seniūnės pareigas pradėjo eiti ilgametė šios seniūnijos darbuotoja Birutė Pocevičienė. Susijungė dvi Šilutės profesinės mokyklos – Šilutės žemės ūkio bei Turizmo ir paslaugų verslo. Šiai įstaigai vadovauja Algimantas Abromaitis.

Buvusi Šilutės miškų urėdija, o dabar 101 darbuotoją turintis regioninis „Valstybinės miškų urėdijos“ padalinys taip pat turi naują vadovą – Romą Gečą. Naują direktorę turi ir vaikų darželis „Gintarėlis“, ja tapo Irena Ivanauskienė.

Rudenį išsipildė daugelio šilutiškių svajonė – nuo spalio 1 d. pradėjo kursuoti traukinys Klaipėda – Šilutė. Šiuolaikiški traukiniai pakeliui stoja Priekulėje, Vilkyčiuose ir Kukoruose.

Pirmąsias traukinio keliones jau išbandė apie 10 000 keleivių. Daugiausia jų į uostamiestį ar į Šilutę bėgiais rieda savaitgaliais. Populiarios kelionės tiek į Šilutę, tiek į Klaipėdą, nes naujojo maršruto tvarkaraščiai pritaikyti prie dirbančiųjų poreikių.

Džiuginantys pasiekimai

Sausio pabaigoje TV žiūrovų dėmesį prikaustė Lietuvos muzikos apdovanojimų renginys M.A.M.A 2017, kuriame iš Šilutės kilusi atlikėja Beatrich (Beatričė Pundžiūtė) apdovanota net du kartus. „Lietuvininkų vilties“ premijos laureatu tapo Šilutės jaunimo erdvės darbuotojas Rimvydas Petrauskis, svajojantis, kad Atvira jaunimo erdvė peraugs į jaunimo centrą.
Prieš Vasario 16-ąją Prezidentė Dalia Grybauskaitė valstybės atkūrimo 100-mečio proga už nuopelnus Lietuvai ir šalies vardo garsinimą valstybinius apdovanojimus įteikė 100 Lietuvos ir užsienio valstybių piliečių. Tarp jų – 15min.lt žurnalistas šilutiškis Dovydas Pancerovas, jam įteiktas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino medalis. Rudenį D. Pancerovas šilutiškių rengiamame literatūriniame konkurse „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ laimėjo F. Bajoraičio literatūrinę premiją už publicistinį romaną „Kiborgų žemė“.

Švęsdami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą šilutiškiai pagerbė ir dvi iškilias krašto asmenybes. Buvusiam ilgamečiui Šilutės muzikos mokyklos direktoriui, chorvedžiui Vytautui Jovaišai suteiktas Šilutės garbės piliečio vardas, Šilutės sporto mokyklos lengvosios atletikos treneriui Medardui Urmulevičiui įteikta „Sidabrinės nendrės“ premija.
Motinos dienos proga, Prezidentės ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ apdovanota lankupiškė Aniceta Bagdonienė, išauginusi 10 vaikų.

Vasarą su „Misija Sibiras‘18“ tvarkyti tremtinių kapines Kazachstane išvažiavo du kraštiečiai – Matas Toliušis ir Ieva Kaknevičiūtė. Juodkrantę puošė šilutiškio menininko A. Sirtauto skulptūros: miestelyje iš smėlio, o „Gintaro įlankoje“ iš nendrių. Danės odontologijos klinikoje Klaipėdoje ir Šilutėje (vadovas Alvydas Vaičiūnas) dirbanti gydytoja Irma Lubienė iškovojo I vietą „Estetiko 2018“ konkurse ir tapo geriausia estetinio plombavimo specialiste šalyje.

Birželio pabaigoje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) būstinėje pagerbti Lietuvos sportui ir olimpizmui nusipelnę asmenys. Apdovanojimas „Citius. Altius. Fortius“ įteiktas ir bokso treneriui Vincui Murauskui.

Rugsėjo 24 d. Vyriausybės rūmuose pasveikinti sportininkai, pasiekę įspūdingų pergalių pasaulio ir Europos čempionatuose 2018 metais. Tarp apdovanotojų – ir šilutiškė rankų lenkikė Eglė Vaitkutė bei jos treneris Aleksandras Pancerovas. Malaizijoje vykusiame ir 30 gražuolių iš viso pasaulio suviliojusiame konkurse „Miss Cosmopolitan World 2018“ iš Šilutės kilusi Brigita Gaižauskaitė (20 m.), pateko į finalinį penketuką. Kūrybinių industrijų specialybės studentė konkurso rengėjus užbūrė ne tik grožiu, bet ir išskirtiniais gabumais.

Metų pabaigoje bibliotekininkė iš Šilutės Ignė Zarambaitė laimėjo valstybinę stipendiją. O neseniai Šilutės vardas Lietuvoje nuskambėjo Eivano Maksvyčio, robotikos laboratorijos „Tavo robotas“ įkūrėjo dėka – jam įteiktas „Globalios Lietuvos“ apdovanojimas už tarptautinės patirties sklaidą regionams.

Skaudžios nelaimės

Pernai iškart po Naujųjų Lietuvą apskriejo žinia apie stambios pinigų sumos vagystę Švėkšnoje. Policija pranešė, kad vagys įsilaužė į klebonijos pastatą ir pagrobė 11 200 eurų, 124 JAV dolerius ir 2000 Baltarusijos rublių. Vėliau parapijos klebonas sakė, kad pavogta suma siekia tik apie 500 eurų.
2018-ieji pažymėti ir skaudžiomis nelaimėmis. Gegužę vilkytiškiai gedėjo nuskendusio pareigūno, birželį Atmata nusinešė paauglio gyvybę, rugsėjo pabaigoje šalį apskriejo žinia, kad nukrito ir užsidegė ultralengvas vienmotoris lėktuvas su lakūnu, kuris žuvo. Žuvęs vyras – 40 metų švėkšniškis verslininkas Egidijus. Dar viena nelaimė – didelis gaisras balandį Kintuose, kai sudegė žuvų perdirbimo cechas, kurio metinis pajėgumas – kelių šimtų tonų žuvies apdirbimas. Cechas atstatytas.

O šati vieną Saugų seniūnijos gyventoją galima pavadinti laimės kūdikiu – jis išgyveno po žaibo smūgio, kuris jį pakirto jo namų kieme.

Renginiai

Kovo 22 d. Lietuva minėjo iškilaus mąstytojo Vydūno 150-ąsias gimimo metines. Šiai progai Lietuvos bankas išleido sidabro monetą, o Lietuvos paštas – specialų ženklą, Kintų Vydūno kultūros centre surengta daug šventinių renginių.

Per Velykas Švėkšna vėl tapo traukos centru – neįgaliųjų draugijos dėka, šalia bažnyčios išdygo Velykų medis, papuoštas 16 140 geltonos, žalios ir raudonos spalvos margučiais. Spalį miestelyje buvo surengta tradicinė moliūgų žibintų šventė „Mes už šviesą“.

Balandį Klaipėdoje vyko tarptautinė žąsų specialistų konferencija, kurioje dalyvavo daugiau kaip 100 mokslininkų iš viso pasaulio. Mokslininkai lankėsi ir Nemuno deltoje – vienoje svarbiausių Europos mastu migruojančių žąsų poilsio stotelėje.

Paskutinį gegužės savaitgalį Šilutė šventė 507-ąjį gimtadienį, pagerbti šilutiškių atvyko svečių iš Lenkijos, Rusijos, Vokietijos. Bene svarbiausiu miesto šventės akcentu tapo eisena pagrindine miesto gatve, kuria žygiavo daugiau kaip 2000 žmonių. Daugybė šilutiškių juos stebėjo, fotografavo.

Liepos 6-ąją šilutiškiai, susivieniję su visais pasaulio lietuviais „Tautišką giesmę“ giedojo įvairiose vietose: prie paminklų, bažnyčių, parkuose, ir netgi užsienio šalyse. Rudenį Šilutėje įvyko 10-asis Žuvienės virimo čempionatas, į Šilutę išbandyti jėgas suvažiavo 57 komandos (10-čia daugiau nei pernai). Komandos išvirė 3 t 900 l žuvienės – daugiausiai per visą čempionato istoriją.

Naujos įstaigos

Šuns metais savo darbą pradėjo „Pamario odontologijos klinika“, „Medicinos namai“, verslo ir paslaugų centras „Atrastėja“, kuriame veikia sporto klubas, grožio bei masažo salonai, įvairių įmonių biurai ir gruziniškos virtuvės kavinukė. Spalį duris atvėrė restoranas „Trukio stotelė“, gegužę atidaryti Grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyvens 10 Macikų socialinės globos namų gyventojų. Socialinių darbuotojų pagalba gyventojams bus ugdomi savarankiško gyvenimo įgūdžiai. Vykdant institucinės globos pertvarką, prieš Kalėdas atidaryti du bendruomeniniai vaikų globos namai „Šypsena“ ir „Spindulys“, kuriuose po 9 įvairaus amžiaus vaikus, darbuotojų padedami, kuria savo namų jaukumą.

Per Kalėdas šilutiškius pasiekė žinia, kad investuotojai nupirko buvusią spirito gamyklą, kurioje atnaujins bioetanolio gamybą.

Net dviejų geriausių startuolių įkūrėjai kilę iš Šilutės. Metų finansuoto startuolio vardą pelnė išmaniąją vertimo sistemą plėtojantis startuolis „Interactio“ ir jo įkūrėjai, kurių viena Simona Andrijauskaitė iš Šilutės, o Metų startuoliu tapo sveiką ėdalą šunims siūlantis startuolis „Rocketo“ ir jo įkūrėjas Arūnas Matačius.

STT skandalas ir Popiežiaus vizitas

Spalį Šilutės savivaldybėje kilo sumaištis – Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai krėtė Savivaldybės vadovų kabinetus, jų namus, tikrino kompiuterius ir kabinetus. Neuniformuoti pareigūnai išsivedė merą Vytautą Laurinaitį, jo pavaduotoją Algį Bekerį, administracijos direktorių Sigitą Šeputį, Viešųjų paslaugų skyriaus vedėją Remigijų Rimkų bei „Šilutės autobusų parko“ direktorių Artūrą Stonkų. Vėliau kaltinimai pareikšti dar dviem asmenims – Nacionalinės žemės tarnybos skyriaus vadovui Algirdui Balčiūnui ir Šilutės seniūnui Raimondui Steponkui.

Kilus šiai sumaiščiai, rajonas dvi dienas buvo likęs be valdžios. Šiuo metu visi valdininkai vėl dirba ir nuo komentarų šia tema susilaiko.

Laukdama Popiežiaus Pranciškaus vizito UAB „Šilutės baldai“ pagamino unikalų baldą – stalą, prie kurio buvo ruošiamasi šventoms mišioms, kurias Kauno Santakos slėnyje aukojo Popiežius. Kauno Šv. Jurgio kankinio konvento Mažesniųjų Brolių Pranciškonų ordino vienuoliai „Šilutės baldų“ meistrams pateikė detalius nurodymus, kaip turi atrodyti ir kokias funkcijas atlikti specialus stalas – spinta.

Dalyvauti Šventojo Tėvo aukojamose Šv. Mišiose Kaune važiavo ir Šilutės piligrimai. Klebono R. Saunoriaus žiniomis, iš viso Šilutės dekanato (kuriam priklauso ir Pagėgiai) važiavo apie 500 žmonių. Nemažai šilutiškių važiavo ir savo automobiliais.