Šunys terorizuoja žmones ir pjauna avis

palaidas suoŠuo, žinoma, žmogaus draugas, bet ar visada?.. 

Ištisas tris savaites benamį valkataujantį vilkšunį vaiko ir gaudo Šilutės sodų bendrijoje „Rasa“ gyvenantys žmonės. Jie sako jau išbandę viską: ir policiją kvietė, ir seniūnijai skambino, ir gyvūnų gaudytojų desanto sode sulaukė – viskas tuščiai – šuns pagauti nepavyksta. Žmonės pyksta ir bijo dėl savo vaikų, nes nebežino kur dar kreiptis, kas galėtų pagauti agresyvųjį keturkojį.

Tuo tarpu Minijos (Mingės) kaime nuo palaido skaliko dantų krito brangi avis. O ją papjovusio šuns šeimininkas, Lietuvą visame pasaulyje garsinantis keliautojas, reikalauja parodyti jam tą žmogų, kuris tai matė…

„Nuaras“ išvažiavo ir… dingo

„Rasos“ sodų bendrijoje gyvenantys vyrai pasakoja, jog ne tik dėl mokyklon einančių vaikų saugumo nerimauja, bet net ir patys nebesijaučia saugūs. Vienas pasakoja matęs, kaip šuo įsikibo į koją pravažiuojančiai dviratininkei, kitas dėsto ir pats anądien bijojęs iš automobilio koją iškišti – dantis iššiepęs šuo aršiai urzgė ir aiškiai leido suprasti, jog ilgai nelaukęs parodys, kas čia tikrasis šeimininkas…

Vyrai tikina išbandę viską, ką tik sugalvojo: skambino ir policijai, ir seniūnijon. Patys gaudyti bijoję, nes – ką gali žinoti – gal tas šuo pasiutlige serga?..

Vienintelė išeitis tiems, kam vis dėlto reikia praeiti pro neprašytąjį sodo sargą, yra akmenys, kurių prisirinkęs gali tikėtis bent laikinai atsiginti.

Tiesa, vieną dieną prieš porą savaičių užsuko pareigūnų ekipažas, šie bandė keturkojį elektros šoku nuraminti, bet šuo gudrus – neprisileido. Pareigūnai išvažiavo nieko nepešę.

Panašų fiasko jau net 2 kartus patyrė ir profesionalūs gyvūnų gaudytojai – iš Klaipėdos atvykę įmonės „Nuaras“ darbuotojai. Ir šie išvažiavo iš Šilutės išsiveždami tik… katinus, o palaidas šuo „Rasos“ soduose liko toliau gąsdinti šilutiškių.

Beje, išvažiuodami sodo gyventojams „Nuaro“ darbuotojai sakė vykstantys geresnių priemonių gaudymui atsivežti. „Bet kaip išvažiavo, taip ir nebesirodo. „Dabar jau bus gal dvi savaitės“, – pasakoja vyrai.

Gaudytojai ima… jau pagautus gyvūnus

Šilutės seniūnijoje sužinojome, jog ne kur kitur – tik į seniūniją arba Savivaldybės sanitarijos inspektoriui ir reikia skambinti, jei atsidūrėte panašioje situacijoje.

Sanitarijos inspektorius Jonas Čeponis sako, jog „Nuaras“ Šilutę lanko kelis kartus per mėnesį. Štai spalio 16-ąją jo darbuotojai išsivežė 5 Šilutėje ir po 1 Kintuose bei Žemaičių Naumiestyje pagautus šunis, spalio 23-ąją – 6 kates iš Šilutės, o spalio 31 dieną – net 10 Rusnėje pagautų kačių.

Bet ar 1, ar 10 keturkojų vežasi gyvūnų gaudytojai, Šilutės savivaldybei tai atsieina vienodai brangiai, nes visas kelionės išlaidas tenka apmokėti iš Savivaldybės biudžeto. Todėl ir kviesti gaudytojus stengiamasi tada, kai jau yra surinkta daugiau nemylimų keturkojų.

Be to, parvežti gyvūnai „Nuare“ dar laikomi 10 dienų, o jų laikymo kaštus irgi apmoka Savivaldybė, kurios teritorijoje jie sugauti. „Susidaro visai nemenkos sumos“, – sako J.Čeponis.

Bet valkataujančių gyvūnų gaudytojai nesurenka visų gatvėmis besišlaistančių gyvūnų, o paima tik tuos, kurie… leidžiasi paimami. Na, dar tuos, kuriuos jau būna pagavę ir jiems atiduoda šilutiškiai.

Tad ir prašoma gyventojų kur nors uždaryti valkataujantį gyvūną, o tada jau skambinti seniūnijon. Tokį patarimą J.Čeponis duoda ir „Rasos“ sodų gyventojams.

J.Čeponis žino apie „Rasos“ soduose lakstantį vilkšunį, bet, matyt, ir jį „Nuaras“ išsiveš tada, kai patys žmonės jį pagaus… Į Šilutę jo darbuotojai žada atvažiuoti šią savaitę.
„Žinoma, tokių atvejų nemažės, kol sąmoningumo neįgaus patys gyvūnų „mylėtojai“, nes turbūt visi valkataujantys gyvūnai kažkada buvo auginami namuose, buvo mylimi. Bet nusibodus ar bent kiek pasikeitus gyvenimo sąlygoms jų šeimininkai juos išmetė į gatvę“, – sako J.Čeponis.

Failas pribaigė Rolką

Ne linksmesnė situacija susiklostė ir Kintų seniūnijos Minijos (Mingės) kaime.

Pirmosiomis lapkričio dienomis važiuojančius pro kaimo turizmo sodybą „Ėvė“ šokiravo prie vartų gulinti negyva avis…

Sodybos šeimininkas Žygimantas Šarakauskas neslėpdamas dėstė, jog jo škudžių veislės avytę Rolką pribaigė čia nuolat palaidas lakstantis žinomo kintiškio keliautojo Andriaus Varno Lietuvos skalikų veislės šuo Failas.

Pavasarį, anot Ž.Šarakausko, tas pats šuo buvo apkandžiojęs bent keturias jo avytes, o prieš kelerius metus visus triušiukus išpjovė. Tiesa, šuns savininkas dėl triušiukų bandė tartis, žadėjo atsiskaityti, bet, anot Ž.Šarakausko, iš to pažado beliko „tiek žinių“.

„Jau prieš metus įspėjau A.Varną, kad „nežaistų“, kad nebenoriu jo šuns matyti Mingėje ir kad jis turės nemalonumų. Prašiau bent antsnukį uždėti, bet jis atsakė, kad nebematysiu jo. Bet va, jis ir toliau čia laksto“, – sakė verslininkas Ž.Šarakauskas.
sunys palaidi eve avis
Jo teigimu, kaimo turizmo sodybą „Ėvė“ prižiūrintis šios šeimos talkininkas spalio pabaigoje vos apgynė avelių bandą nuo to paties Failo, bet vieną iš avyčių šuo apkandžiojo itin stipriai. O ta, kuri visgi krito, anot veterinarijos gydytojo, buvo tiesiog užvaikyta.

„Bandėm gydyti, bet pastangos nuėjo veltui“, – sakė verslininkas.

Prie vartų nebegyva avis gulėjo todėl, kad tokie yra gyvūnų gaišenas utilizuojančios „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ reikalavimai.

Ž.Šarakauskas neslėpė, kad škudžių veislės avytė, parvežta iš Lenkijos, kainuoja apie 600 litų, dar apie 130 jam teko sumokėti utilizavimo įmonei už nugaišusios avies utilizavimą. „Iš viso patyriau daugiau nei 1000 litų nuostolį“, – sakė verslininkas.

Bet dar labiau jam gaila, kad bandoje beliko tik 8 avytės škudės, kai tuo tarpu dabar, jo žodžiais tariant, visa Europa rūpinasi, kad Lietuvoje ši veislė prigytų.

Pranešęs apie situaciją Kintų seniūnui Antanui Kliženčiui, Ž.Šarakauskas sulaukė patarimo rašyti pareiškimą policijai.

A.Varnas norėtų pažiūrėti į įvykį mačiusį žmogų

Apie situaciją klausiamas A.Varnas nebuvo linkęs pripažinti savojo augintinio kaltės. „Mano šuniui jau ir jautį bando pripaišyti. Kas matė, kad mano šuo tą avį pjovė?.. Aš nemačiau… Jūs matėt?.. Nematėt… Tegu tie žmonės ateina ir man pasako… Labai norėčiau pažiūrėti į tą žmogų, kuris matė… Niekas nematė…“ – bėrė žodžius it iš gausybės rago garsus keliautojas.

Anot jo, aplink Mingę laukuose ganosi gal 500 galvijų, o Ž.Šarakausko avys visą vasarą palaidos po kaimą lakstė. „Tad jei gyvuliai gaišta, tai galima ir Varnui, ir bet kuriam šuniui pripaišyti“, – piktinosi A.Varnas.

Keliautojas nusistebėjo išgirdęs, jog policija jau tiria nukentėjusios pusės skundą, ir sakė apie tai nieko nežinantis.

Šilutės policijos Prevencijos skyriaus viršininkas Audrius Lukošius patvirtino, jog toks pareiškimas jau nagrinėjamas. Pasak pareigūno, tais atvejais, kai augintinis padaro materialinę žalą, jo šeimininkui gresia administracinė atsakomybė už gyvūno nepriežiūrą – ATPK 110 straipsnio 10 dalyje numatyta bauda nuo 500 iki 1000 litų.

Po to nukentėjusioji pusė civilinio proceso tvarka gali kreiptis į teismą ir prašyti priteisti patirtą turtinę žalą. Bet žalos padariusio šuns savininkas gali susitaikyti su nukentėjusiuoju ir geranoriškai atlyginti jam nuostolius.

Padėti „Rasos“ sodo gyventojams, pasak A.Lukošiaus, policija gali tik tiek, kad atvažiavęs ekipažas nubaidytų šunį, nes jį nušauti miesto teritorijoje pareigūnai negali.