Supleškėjo ūkinis pastatas ir kemperis (Atnaujinta)

Kepmeris RolandoAntradienio vakare Katyčių seniūnijos Akmeniškių kaime kilęs gaisras ūkiniame pastate išryškino aktualią problemą: nors seniūnija turi savo gaisrinės automobilį – cisterną ir juo dirbti mokančius žmones, siųsti jų į tokias nelaimes po darbo valandų negali. Taip yra dėl dabar įprastos priežasties – lėšų trūkumo.

O antradienį kelyje Šilutė – Pagėgiai užsidegęs automobilinis namelis jo savininkui davė pamoką, kad užsikirtus ratui reikia iš karto sustoti ir jį taisyti.

Kiaules mėtė pro langus

Akmeniškių kaime stovinčiame ūkiniame pastate gyvulius laikė keturios šeimos. Antradienio vakare jame įsiplieskusias liepsnas pamatė vienas iš pastato savininkų.

Vyras tą vakarą dirbo kieme – keitė traktoriaus ratą. Atsisukęs į ūkinį pastatą, pamatė jau įsiplieskiantį gaisrą. Subėgę kaimynai puolė gelbėti kelias tvartuose buvusias savo kiaulaites – išmetė jas pro langus. Daugiau gyvulių tvartuose nebuvo.
Į įvykio vietą atskubėjo ugniagesių automobiliai iš Šilutės, Vainuto ir Žemaičių Naumiesčio. Kol nelaimės vietą pasiekė šie trys ekipažai, kaitra ir sausas oras padarė savo – iš ūkinio beliko tik aprūkusios sienos.

Ugniagesiai dar aiškinasi gaisro priežastį.

Sudegė pastato viduje buvęs šienas. Ten buvo ir dujų balionas, tačiau jis buvo tuščias, tad sprogimo pavyko išvengti. Įvykio metu žmonės nenukentėjo.

Katyčių gaisrinė padėti negalėjo

Ši nelaimė dar kartą išryškino itin aktualią šiandienos problemą – trūksta lėšų, skiriamų savivaldybės ugniagesių komandoms, todėl Katyčiuose jau daug metų nepavyksta įteisinti vietinių ugniagesių darbo.

Po nelaimės Katyčių gyventojai piktinosi, kad nors gyvenvietėje yra prieš kelerius metus vokiečių dovanotas ir darbui visiškai paruoštas gaisrinės automobilis, nors tie patys vokiečiai pasirūpino apmokyti juo dirbti keletą seniūnijos darbininkų, tačiau vietinių gelbėtojų į Akmeniškių gaisrą niekas nekvietė.

Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė sakė, kad gyvenvietėje yra ir vandens telkinys, iš kurio reikalui esant imamas vanduo. Tačiau bėda gisras naujyra kita: Katyčių gaisrinė nėra registruota. Todėl jei gaisrai kyla darbo valandomis, juos gesinti mokantys vyrai išskuba į nelaimės vietas, bet jei ugnis įsiliepsnoja po darbo valandų, pagalbos privalu laukti tik iš legalių gaisrinių.

„Kuro į savo gaisrinį automobilį įpilame iš seniūnijos atsargų, kad reikalui esant galėtume pagelbėti į nelaimę pakliuvusiems žmonėms. Bet kuro irgi turime labai nedaug. Jau keleri metai keliame šią problemą, bet Savivaldybės administracija vis neranda lėšų įregistruoti mūsų gaisrinę“, – sako J.Tamavičienė.

Anot seniūnės, automobilį ir visą jo įrangą dovanoję vokiečiai niekaip negali suvokti tokio lietuvių neveiklumo.

Savivaldybės Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas Romualdas Renčeliauskas gerai žino situaciją Katyčiuose. Tam, kad gaisrinė būtų įregistruota, reikia skirti ir ugniagesio etatą, jį finansuoti turėtų Savivaldybė iš valstybės deleguotoms funkcijoms skiriamų lėšų. Tačiau valstybės skiriamų lėšų neužtenka net dabar oficialiai mūsų rajone veikiančioms penkioms savivaldybės ugniagesių komandoms, ką jau kalbėti apie naujų steigimą.

R.Renčeliauskas sako ne kartą apie situaciją Katyčiuose kalbėjęs ir Priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo departamente. Tačiau vos tik kalba pasisukdavusi apie būtiną finansavimą, visi svarstymai pasibaigdavę.

„Tai lyg užburtas ratas. Gal kas pasikeistų, jei nebent seniūnija skirtų savo lėšų etato išlaikymui. Bet seniūnijų biudžetas irgi toks menkas, kad to tikėtis būtų naivu“, – mano R.Renčeliauskas.

Prie Juknaičių sudegė kemperis

Antradienio ryte, apie 6 val., ugniagesiams buvo pranešta, kad Juknaičių seniūnijoje, ties Šėrių kaimu, kelyje Šilutė – Pagėgiai dega automobilinis namelis.

Į įvykio vietą atvažiavo Šilutės ugniagesių pajėgos. Jiems atvykus kemperis jau degė atvira liepsna. Namelio viduje buvo dujinė įranga, laimė, ji nesprogo.

Kemperis priklauso šilutiškiui, kuris jį, prisikabinęs prie mikroautobuso „Mercedes Benz“, partempė net iš Anglijos. Vairuotojas apgailestavo, kad pastebėjęs, jog užsikirto kemperio ratas, nenorėjo trukdyti eismui, todėl nutarė tempti kemperį iki netoliese buvusios autobusų stotelės. Tačiau dėl trinties ratas užsidegė ir ugnis labai greit persimetė į namelio vidų.

Ugnis plito akimirksniu, ir namelis greit paniro į liepsnas. Vairuotojas nenukentėjo, nes spėjo kemperį atkabinti nuo automobilio. Keleivių kemperyje nebuvo.

Vyras neslėpė, kad 14 metų senumo mobilųjį namelį pirko užsienyje, o vėliau planavo jį parduoti Lietuvoje. Jis patyrė didelius nuostolius.