Supratimo apie antibiotikus savaitė

antibiotikaiPasaulio sveikatos organizacija (PSO) šią savaitę (lapkričio 14-20 d.) paskelbė pasauline supratimo apie antibiotikus savaite, kurios šių metų šūkis – „Antibiotikus vartok atsakingai!“. Akcijos tikslas – dar kartą priminti visuomenei apie didėjantį atsparumą antibiotikams, atkreipti dėmesį į vaistams atsparių bakterijų keliamą grėsmę. Žmonės raginami apdairiai gydytis, vengti tai daryti savarankiškai, nes dėl neteisingo vartojimo antibiotikai tampa neveiksmingi, vystosi antimikrobinis atsparumas.

Šiandien atsparumas antibiotikams yra viena didžiausių pasaulio grėsmių sveikatos ir maisto saugos srityse. Šūkiu „Antibiotikus vartok atsakingai!“ norėta pabrėžti, kad antibiotikai yra brangus išteklius, kuris išgydo infekcijas ir išgelbsti milijonus gyvybių. Tačiau siekiant išsaugoti jų poveikio efektyvumą, būtina didinti žmonių sąmoningumą, vaistus naudoti tik paskyrus gydytojui.

Antibiotikai įtakojo ir veterinarinės medicinos pažangą, padėjo išgydyti daugelį anksčiau nepagydomų gyvūnų ligų, tačiau neracionaliai ir be saiko naudojant vaistus, per maistą ir tiesioginį sąlytį su gyvūnais šis atsparumas gali išplisti nuo gyvūnų žmonėms. Todėl labai svarbu bendromis pastangomis siekti, kad gyvūnų laikytojai ir veterinarijos gydytojai kuo atsakingiau naudotų antibiotikus, stengtųsi mažinti galimybes atsirasti vaistams atsparioms bakterijoms.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pagal Europos Komisijos rekomendacijas kiekvienais metais vykdo antimikrobinių medžiagų stebėsenos programą mėsoje, piene ir kiaušiniuose. Taip pat vykdomi medžiagų liekanų stebėsenos planai. Pagal šiuos planus, mėginiai tiriami laboratorijoje, tikrinama, ar gyvūnuose ir gyvūniniuose produktuose nėra neleistinų medžiagų likučių. Stiprinama antibiotikų naudojimo veterinarijoje kontrolė, keliama veterinarijos gydytojų profesinė kvalifikacija, siekiama gerinti klinikinę praktiką bei supratimą apie antibiotikų vartojimo poreikį.

Veterinarijos specialistų nuomone, ne kiekvieną gyvūnų ligą reikia gydyti antibiotikais. Norint užtikrinti, kad vaistai būtų veiksmingi, juos reikia naudoti apgalvotai, paisyti tyrimų ir diagnozių, nes rizika, kad ligos sukėlėjai taps atsparūs antibiotikams, didėja kiekvieną kartą juos naudojant. Tokių vaistų skyrimas auginamiems gyvuliams – ypač atsakingas žingsnis, nes jų mėsa, kiaušiniai, pienas, ar kita produkcija naudojami žmonių maistui. Todėl gydant gyvulį antibiotikais, būtina griežtai laikytis reikalavimų, t.y. tokio gyvulio produktų nenaudoti tol, kol iš jo organizmo nepasišalins veterinarinių vaistų likučiai.

„VMVT primena, kad efektyvesnis gyvūnų sveikatos ir biologinės saugos priemonių taikymas bei geros ūkininkavimo praktikos puoselėjimas ūkiuose gali ženkliai sumažinti infekcijų plitimą, o kartu ir gydymo poreikį. Svarbiausia tinkamai laikyti gyvūnus, paisyti jų fiziologinių reikmių, laiku vakcinuoti, o susirgus – taikyti veiksmingą gydymą“, – teigia VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.