Sūrių gamintojai neišvengė milijoninės baudos

Sysos tersalaiLietuvos aukščiausiasis teismas nebepaliko vilčių aplinkos teršėjams – vasario 14 dieną įsigaliojo teismo sprendimas, kuriuo iš ABF „Šilutės Rambynas“ priteista bendrovei „Šilutės vandenys“ sumokėti apie 1 140 000 litų. Į šią sumą įskaičiuota prieš 4,5 metų Šilutės vandens tiekėjams padaryta žala, priverstinio bylinėjimosi išlaidos ir 6 procentai metinių palūkanų suma.

Dar vienas aplinkos teršėjas – AB „Biofuture“ jam priteistą šiek tiek mažesnę sumą vandentiekininkams jau sumokėjo pernai rugsėjį.

„Džiaugiamės, kad teisingumas pagaliau nugalėjo ir baigėsi ketverius su puse metų trukęs bylinėjimasis“, – sako „Šilutės vandenų“ vadovas Alfredas Markvaldas.

808 tūkst. litų bauda Šilutės sūrių gamintojams buvo paskirta už 2009-ųjų vasaros vidurio įvykius. Tuomet sūrininkų ir etanolio gamintojų gamybos atliekos, kuriose teršalų koncentracijos smarkiai viršijo leistinas normas, sutrikdė miesto valymo įrengimų veiklą – juose išgaišo nuotekas biologiškai valančios bakterijos.

Neišvalytos nuotekos tapo ekologinės nelaimės priežastimi: joms patekus į Šyšos upę, joje išdvėsė galybė žuvų.

Vandens tiekėjai su etanolio ir sūrių gamintojais bylinėjosi daugiau nei 4 metus. Visgi pernai rudenį „Biofuture“ pripažino vandentiekininkų reikalavimų pagrįstumą ir pervedė jų sąskaiton teismo priteistą 560 tūkstančių litų sumą.

Sūrių gamintojai dar turėjo viltį, kad juos apgins Aukščiausiojo teismo teisėjų kolegija ir paskirtos 808 tūkst. litų baudos už didelės taršos nuotekų išleidimą bei visų kitų išlaidų jiems mokėti neteks.

Šios įmonės teisininkai teismui dar pateikė ir priešieškininį pareiškimą, kuriame teigė, jog daugiau nei pusę milijono litų žalos patyrė dėl to, kad UAB „Šilutės vandenys“ nutraukė sutartį dėl šalto vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo bei jų valymo. Jie prašė šią sumą priteisti iš vandens tiekėjų.

Aukščiausiasis teismas pripažino teisėtais vandentiekininkų reikalavimus, be to, sūrių gamintojams priteisė sumokėti 6 proc. metinių palūkanų ir „Šilutės vandenų“ išlaidas advokatams.

Sūrių gamintojų ieškinys atmestas.

Teismo sprendimas įsigaliojo vasario 14 dieną.