Sušilus radiatoriams įkaito ir šilutiškių aistros

sildymas katesŠildymo sezono pradžia – kasmetinis nemenkos įtampos laikas: šilumos tiekėjai, jei reikėtų, ją paleistų ir nuo rugpjūčio, mat jiems tai – pajamos; tuo tarpu kai kurie šilumos vartotojai, jei galėtų, jos paprašytų gal tik sausį, nes jiems tai – didžiausios metų išlaidos.

Tokioje sandūroje kasmet kyla nemažai konfliktų, į pasipiktinusių (dėl per ankstyvo šildymo sezono ar per vėlai įjungtos šilumos) gyventojų skambučius nespėja atsakinėti irSavivaldybės, ir „Šilutės  šilumos tinklų“, ir redakcijų darbuotojai. Šie metai – ne išimtis.

Tad šįkart bandome sudėlioti visus niuansus ir paaiškinti visus įstatymus, kad visi suinteresuotieji žinotų, ko gali tikėtis ir kaip privalo elgtis tuo sąlyginai „karštuoju“ metų laiku.

Šalo butuose ir mokyklose

Šiemet Šilutėje savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas dėl šildymo sezono pradžios išleistas pirmadienį, spalio 10-ąją. Ir jau kitą dieną redakcija sulaukė abiejų pusių – tuo patenkintųjų ir nepatenkintųjų – skambučių.

Jaunimo alėjos daugiabutyje gyvenanti Agnė piktinosi, kad Šilutėje, anot jos, galioja kiti įstatymai nei visoje Lietuvoje. Moteris priminė, jog pagal Lietuvos įstatymus šildymą privalu įjungti, kai trijų parų vidutinė temperatūra būna žemesnė nei 10 laipsnių.

Agnės žiniomis, tokia riba mūsų mieste buvo peržengta jau pirmąją spalio savaitę, todėl ji piktinosi, kad Savivaldybės administracija tiek delsė nurodyti pradėti šildymą.

„Kaip dirba Šilutės savivaldybės administracija ir kuo užsiima, kai gyventojai kalena dantimis? Įsakymas dėl šildymo pradžios turėjo būti išleistas spalio 6 ar 7 dieną. Spėju, kad jie tiesiog nerado tam laiko, nes jiems labiau rūpėjo rinkimai nei žmonių sveikata“, – sakė Agnė, pasakodama, jog ir spalio 10 d. nesulaukusi bute šilumos kelis kartus nesėkmingai bandė prisiskambinti ir Savivaldybės, ir namą administruojančios UAB „Šilutės būstas“ vadovams.

Pasak Agnės, jos daugiabutis nerenovuotas, o bute savaitgalį buvo vos 14 laipsnių šilumos, kai pagal galiojančius normatyvus privalo būti bent 18 laipsnių. Moteris turi mažą vaiką, ir jai neramu ne tik dėl savo atžalos. Ji žino, kad kai kuriose Šilutės mokyklose pirmąją spalio savaitę vaikai klasėse sėdėjo su pirštinėmis ir striukėmis, buvo net trumpinamos pamokos.
„Kam reikalingi įstatymai, jei Šilutėje jų nepaisoma?“ – klausė Agnė.

Šildo per anksti!

„Kas sugalvojo tokiu metu pradėti šildymą?“ – ne mažiau piktai klausė net gatvėje priėjęs pažįstamas pensininkas Vaclovas.
Anot šio pašnekovo, Šilutėje šildymo sezonas kasmet pradedamas vis anksčiau: užpernai, berods, spalio 26-ąją, pernai – apie spalio 15 dieną, o šiemet jau nė pusės spalio nebesulaukėme.

„Ar šitaip Savivaldybės administracija stengiasi, kad jos šilumos įmonė užsidirbtų didesnius pelnus? Gal nuo to abiem pusėms nubyra? O kad mūsų kišenėse ir be to vėjai švilpia, jiems nė motais“, – liejo pyktį vyras.

Šildykitės nors ir vasarą…

Tai vos dvi nuomonės, bet daugiau nė nereikia – vis tiek viskas suksis apie tą patį. Tad perduodame jas už šildymo sritį atsakingiems specialistams ir laukiame atsakymų.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis sako dirbantis savivaldoje 25 metus, ir per tą laiką nebuvo metų, kad netektų išklausyti nuomonių „už“ ir „prieš“ šildymą.

„Kasmet – tas pats: jei vieniems gerai, tai kitiems blogai. Visko atsiklausiau ir šiemet. Ir klausysiuos toliau, nes va – atėjo saulėtos dienos, tai vėl bus nepatenkintų, kad butai šildomi“, – komentavo jis.

Anot S.Šepučio, nei gyventojams, nei įstaigoms niekas nedraudžia pradėti šildytis net esant 20 laipsnių šilumos. O jo įsakymas reikalingas tik dviem piliečių kategorijoms: įstaigų vadovams, kurie nuo tos įsakymo dienos gali į darbą priimti kūrikus; ir tiems, kam valstybė kompensuoja dalį šildymo išlaidų, nes kompensacijos skaičiuojamos tik nuo oficialios šildymo pradžios.

„Visi namai turi administratorius, bendrijų pirmininkus arba jungtinės veiklos sutartis. Tad gyventojams tereikia sukviesti į susirinkimą 50 proc. plius 1 buto savininkus (kad susirinkimas būtų teisėtas), gauti daugumos pritarimą ir jie bet kada gali pradėti šildytis“, – komentavo S.Šeputis.

„Šilutės šilumos tinklų“ vadovas Algis Šaulys irgi sako, kad jo vadovaujama įmonė šilumą gali paleisti kad ir rugpjūtį, jei tik atsirastų to norinčių gyventojų. Žinoma, vieno žmogaus noro nepakaktų, reikia, kad prašymą dėl šilumos tiekimo pasirašytų bent 51 proc. namo gyventojų. Tuomet prašom – šiluma juos pasiektų per porą dienų.

Šilumą paleido anksčiau

A.Šaulys irgi sulaukia nemažai skambučių dėl šilumos stygiaus. Anot jo, skundžiasi daugiausia tų daugiabučių, kuriuos administruoja „Šilutės būstas“, gyventojai. Direktoriaus nuomone, administratorius turi per mažai žmonių, tad jie nesusitvarko su tomis dienomis padidėjusiu darbo krūviu.

Tie pastatai, kuriuos prižiūri patys šilumos tiekėjai, anot A.Šaulio, pradėti šildyti nelaukus spalio 10 dienos. Šilumą gavo ir daugiabučiai, ir individualūs namai, ir įstaigos.

Tiesa, toks šilumos paleidimas, nesulaukus Savivaldybės nurodymo, gal šiek tiek ir nusižengia įstatymams, nes šeimos, kurioms valstybė kompensuoja šildymo išlaidas, už tas dienas, kai namai buvo pradėti šildyti be Savivaldybės nurodymo, kompensacijų negaus.

„Šilutės būstas“ kompensacijų nemokės

Tą tvarką žino ir „Šilutės būsto“ vadovai. Jo direktorius Aleksas Kvederis irgi patikina, kad jei būtų pageidaujančiųjų, šilumą jie gautų ir vasarą. Tik gyventojai turėtų atnešti įmonei prašymą, patvirtintą 51 proc. butų savininkų parašais.

Tačiau A.Kvederis sako ne kartą išklausęs kompensacijų gaunančių šilutiškių grasinimų, jog jei dėl ankstyvo šildymo jie negaus kompensacijas, sumokėti už šilumą, gautą nesulaukus Savivaldybės direktoriaus įsakymo, gali tekti patiems „Šilutės būsto“ vadovams…

A.Kvederis pakomentavo ir situaciją šilutiškės Agnės name (Jaunimo al. 2). Jame šiluma buvo paleista jau pirmadienį, bet naktį sugedo namo šilumos mazgo automatinis valdymas, todėl šilumos tiekimas vėl sustojo. Remonto imtasi tik ryte, o paleisti šilumą pavyko tik apie 14 val.

„Šilutės būstas“ administruoja apie 300 namų, tad Savivaldybės direktoriui išleidus įsakymą dėl šildymo sezono pradžios, paleisti šilumą visuose namuose bendrovė pagal įstatymus privalo per 3 paras.

„Per vieną valandą to juk nepadarysime. Nors hidrauliniai bandymai iki šildymo pradžios būna atlikti visuose namuose, bet netrūksta kitų trikdžių: būna sistemos išsibalansavusios ir kitokių niuansų“, – pasakojo A.Kvederis, neslėpdamas, kad tos dienos įmonės darbuotojams būna ypač įtemptos. Ne tik dėl padidėjusio darbo krūvio, bet ir dėl to, kad niekaip nepavyksta „būti geriems“ visiems: „Vieni barasi dėl šaltų radiatorių, kiti pyksta, kam jie pradėjo šilti“, – dėsto realijas A.Kvederis.
Čia pat jis priduria, kad teisūs yra visi, nes visi jie moka už paslaugą.

„Šįkart nenusižengti įstatymui pavyko: šildymo pradžia paskelbta spalio 10 dieną, o spalio 13-ąją šilumą gavo paskutiniai mūsų klientai – juknaitiškiai“, – sakė A.Kvederis.

Jis irgi pastebėjo, kad šilutiškiai akylai seka Savivaldybės direktoriaus įsakymus: pirmadienį apie vidudienį pradėjus tiekti šilumą, jau 14 valandą buvo sulaukta pirmųjų nepatenkintųjų šaltais butais skambučių…

Padės Energetikos inspekcija

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė sako, jog ši įstaiga šilumą gyventojų butuose tikrina tik tuose daugiabučiuose, kuriuose yra ne tik butai, bet ir vykdoma kokia nors ūkinė komercinė veikla. Jaunimo 2-ajame nevykdoma, todėl šildymu nepatenkinti šio namo gyventojai gali skųstis nebent Valstybinės energetikos inspekcijos Klaipėdos skyriaus specialistams.

Tai patvirtino šios tarnybos inžinierius Aidas Kazėnas, tik, anot jo, pirma šilutiškiai savo pretenzijas privalėtų išsakyti namo administratoriui bei šilumos tiekėjams. Ir tik jei teigiamo rezultato nesulauks, galėtų ieškoti pagalbos šioje tarnyboje.