Susirgimų tymais registruojama ir Šilutėje

 

04-10Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet tymais Lietuvoje susirgo 442 žmonės. Daugiausia susirgimų tymais (226 atvejų) registruota Kauno mieste, 61 atvejis – Kauno rajone ir 62 atvejai – Vilniaus mieste.

Šilutės rajone oficialiai patvirtintas 1 tymų atvejis.

Pagal amžių jauniausias, susirgęs tymais – 5 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad tymų infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris tymų virusą į aplinką išskiria 4–5 dienos iki ir 4 dienos po išbėrimo. Asmenys, paskiepyti nuo tymų, kitų asmenų negali užkrėsti.

Ilgalaikis imunitetas nuo tymų susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozių.

Tymų protrūkis Rusnėje

 

Šilutės ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėja gydytoja Vaidilutė Intienė paskaitos metu pasakojo apie tymų susirgimo atvejus Šilutės rajone, prisiminė pirmąsias savo darbo dienas Šilutės ligoninėje, kai Rusnėje siautė tymų protrūkis. „Aš susidūriau akis į akį su šia grėsminga liga. Nuo tada supratau, kad tai rimta ir pavojinga liga, į kurią negalima numoti ranka”, – perspėjo skyriaus vedėja. Ji gerai prisimena ir savo pirmąjį pacientą, kuris tuomet mirė nuo tymų viruso sukeltų komplikacijų – kvėpavimo takų nepakankamumo, sunkaus plaučių uždegimo. Gydytoja akcentavo, kad daugelis visuomenės sveikatos specialistų retai susiduria su šia infekcija, todėl yra galimybė, jog, padidėjus sergamumui tymais Lietuvoje, ne visi sveikatos priežiūros specialistai sugebės atpažinti šią ligą.

Statistiniai duomenys

Medikė apžvelgė ir tymų statistiką pasaulyje ir Lietuvoje. Pateikiame keletą skaičių.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skelbė, kad iki 2015-ųjų Europos regione turi išnykti tymai. 2011 m. pasaulyje užregistruoti 158 000 mirties nuo tymų atvejų, t.y. 430 atvejų per dieną arba 18 atvejų per valandą. PSO duomenimis, prieš pradedant vakcinaciją iki 1980 m. pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2017 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 110 000 žmonių. 2018 m. Europoje tymais susirgo 82 596 asmenys. Palyginimui V. Intienė pateikė ir 2017 m. ir 2016 m. duomenis: tuomet tymais sirgo 25 863, 5 273 žmonės.

Medikė atkreipė dėmesį, kad šių metų sausio mėnesį iš viso pasaulyje jau užregistruota 18 112 susirgimų tymais.

Ligos požymiai

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama sisteminė, odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. V. Intienė informavo, jog pirmiausia išberia veidą, kaklą, krūtinę ir rankas, galiausiai – kojas. „Ypač svarbu, jog tėvai, pastebėję bėrimą ant vaiko kūno, apie tai praneštų jį prižiūrinčiam gydytojui. Vien paskambinti gydytojui neužteks, privalu vaiką apžiūrėti”, – aiškino Vaikų ligų skyriaus vedėja. Susirgimas iš pradžių pasireiškia bendrais požymiais, anot V. Intienės, kaip ir daugelio kitų susirgimų atvejais, pradeda perštėti gerklę. Vėliau atsiranda tamsiai rausvas bėrimas, kuris atsiranda po karščiavimo praėjus 3–4 paroms. Bėrimas laikosi apie savaitę, vėliau pradeda blėsti. Jei bėrimas nepastebimas, gali prasidėti ir komplikacijos – ausų, plaučių uždegimai, smegenų encefalitas.

Tymų sukėlėjas – mažai atsparus išoriniams veiksniams virusas, kurį greit sunaikina ultravioletiniai spinduliai, karštis, dezinfekcinės priemonės, todėl užsikrėsti lauke yra maža tikimybė. Bet virusas greit plinta patalpose, išlieka apie 2 val. pasišalinus tymais sergančiam pacientui.

 

Išgelbės tik skiepai

Gydytoja priminė, kad tymų infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris virusą į aplinką išskiria 4–5 dienas iki ir 4 dienas po išbėrimo. V. Intienė pabrėžė, kad pagrindinė tymų profilaktikos priemonė – skiepijimas gyvąja, susilpninta tymų vakcina. Negalima skiepyti tymų vakcina, jei yra imunosupresinė būklė, anafilaksija į pirmą vakcinos dozę, nėštumas. Po vakcinacijos bent 1 mėn. negalima pastoti.

Daugelis suaugusiųjų nesupranta, kodėl jiems reikia skiepytis, jei anuomet buvo skiepijami nuo tymų. Gydytoja informavo, jog Lietuvoje tymų vakcina pradėta skiepyti nuo 1964-ųjų ir tik viena doze. Dviem skiepų dozėmis pradėta skiepyti nuo 1988-ųjų – MMR vakcina – tymų-raudonukės-parotito.

Vakcinos trūksta

Visgi ir čia esama problemos – viešai skelbiama, jog vakcinos nuo tymų trūksta visoje Lietuvoje. Šilutės – ne išimtis, tai liudija ir mūsų skaitytojų atsiliepimai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė patvirtino, jog Šilutėje turima nemokamos vakcinos vaikams ir kontakte su sergančiaisiais buvusiems žmonėms. Tačiau ar jos užtenka privatiems medicinos centrams, tokia informacija nerenkama. Pasak R. Jovaišaitės, centrai dirba ir ieško, tačiau problema kol kas akivaizdi visoje šalyje.

Ar visi gimusieji 1964-aisiais ar vėliau paskiepyti asmenys nesusirgs tymais? Atsakyti į šį klausimą, anot medikės, galima tik sužinojus tyrimų rezultatus. „Jeigu yra tikimybė, kad galite susirgti tymais, ką tik turėjote kontaktą su sergančiuoju, per 72 val. reikia pasiskiepyti viena tymų vakcinos doze. Neskiepyti ir tymais nesirgę asmenys turi vengti kontakto ir nebūti vienoje patalpoje su sergančiuoju.

„Jei norite įsitikinti, ar turite imunitetą tymams, atlikite IgG prieš tymus nustatymą iš kraujo“, – informavo V. Intienė.

Kas gali skiepytis tymų vakcina „Priorix“ PSDF biudžeto lėšomis:
• Vaikai, kurie nebuvo paskiepyti dėl tam tikrų priežasčių pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
• Kontaktiniai asmenys, kurie buvo sąlytyje su sergančiuoju tymais, skiepijami viena ,,Priorix‘‘ vakcinos doze.
• Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie tymų ligos atvejo įtarimą.
• Asmuo, žinantis, kad buvo kontakte su sergančiuoju ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į teritorinį visuomenės sveikatos departamentą.

Savo arba darbdavio lėšomis turėtų pasiskiepyti:
• Asmenys, kurie nežino ar buvo skiepyti nuo tymų.
• Asmenys, kurie buvo skiepyti viena tymų vakcinos doze.
• Asmenys, nesirgę tymais.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama infekcija plintanti oro lašeliniu būdu bei per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), šių metų sausį iš viso užregistruota 18 112 susirgimų tymais. Daugiausia susirgimų tymais registruota Ukrainoje, Kazachstane, Sakartvele, Rumunijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje, Slovakijoje, Italijoje ir kt.