Susirinkę po malūno sparnais saugiškiai ragavo skinkės

saugai2Visi žemaičiai ir šišioniškiai šeštadienį traukė į Saugų pusę, kur į skinkės (silpnos giros) šventę visą apylinkę sukvietė Saugų seniūnija, vietos bendruomenė „Artuma“ ir Kintų Vydūno kultūros centras.

Tradicinėje šventėje „Po malūno sparnais“ buvo galima ir žemaitiškai pasirokouti, ir šišioniškių tarme, kurią Saugų apylinkėje anuomet kiekvienas mokėjo, pasifobeliuoti, garbaus amžiaus sulaukusius kaimynus pasveikinti, senovinių amatų išmokti ir dar neregėtų žaidimų sužaisti, žvakelę nusilieti ar kokį virvagalį nusivyti, laimę nešančių ir pinigus pritraukiančių suvenyrų parsivežti. Pagaliau, šventės vedėjų Indrės Skablauskaitės ir Vytauto Laurinavičiaus žodžiais tariant, buvo galima ir skinkės paragauti ar ūsus aluje pamirkyti.

Pagerbė 80-mečius ir sportininkus
saugai1
Šiemet saugiškiai vėl atgaivino tradiciją savo vasaros šventėje pagerbti 80-metį švenčiančius jubiliatus. Šiemet tokių sukviesta net 16.

Šventės vedėjai ir svečiai sveikino Alkoje gyvenančią Oną Antanavičienę, Stanislavą Anastaziją Dirgėlienę iš Sakūtėlių, Stasį Gečą iš Vilkyčių, Valeriją Girgždienę iš Barvų, Elvyrą Marijoną Jokubaitienę, gyvenančią Kukoruose, saugiškį Aleksandrą Kazlauską, Bronislavą Lelėnienę iš Alkos, saugiškį Stanislovą Lidžių, Liuciją Vladislavą Limbienę iš Žemaitkiemio, saugiškę Zuzaną Konstanciją Medingienę, Petreliuose gyvenančią Adolfiną Mešinski, Anicetą Petraškienę iš Vilkmedžių, Mantvyduose gyvenantį Juozapą Ramanauską, vilkytiškį Domininką Štulcą, Valeriją Užgalienę iš Kukorų ir dar vieną saugiškę Janiną Vaitkevičienę.

Nors į šventę atvyko ne visi kviestieji, bet atvykusieji nepasigailėjo – gėles, dovanas ir linkėjimus ir iš seniūnijos bei rajono vadovų, ir iš Seimo narių rankų priiminėjo.

Visokiausio gėrio – gero derliaus, dėkingų metų, gražaus oro ir puikių įspūdžių – saugiškiams linkėjo visas būrys scenon pakviestų svečių. Visi jie ir namo tuščiomis neišleisti – visiems skinkės, iš Saugų malūno grūdų pagamintos, įdėta.
Šventės dieną į Saugas susirinko gausus būrys visos apylinkės sporto mėgėjų, – tiek, kad įvairių varžybų organizatoriai Gedeminas Pečiulis ir Algimantas Savickas vos spėjo visus suvaldyti.

Tarpusavyje susirungė net 6 krepšinio mėgėjų komandos – be saugiškių, dar ir vainutiškiai bei šilutiškiai. Visgi Fortūna buvo palanki šeimininkams – I vietą iškovojo „Saugų“ komanda.

4 šeimų komandos varžėsi tinklinio aikštelėje, ir visus nugalėjo buvusių saugiškių Kazlauskų komanda. Tinklinio kamuolio padavimų konkurse nenugalimas buvo saugiškis Darius Norkus, laimėjęs 10 eurų prizą. Krepšinio kamuolio mėtymo nuo vidurio linijos konkurse irgi dalyvavo gausus būrys aistruolių, o visus nurungė Vainuto komandos „Chamau“ atstovas Lukas Petrošius.
Apdovanoti ir garsieji Saugų seniūnijos šachmatininkai Irena Grauslienė, Juozas Rimgaila ir Edmundas Aužbikavičius, skinantys pergales rajoninėse varžybose. Šaškių turnyras vyko ir šventės metu, prie jų lentų galėjo sėsti visi pageidaujantys.

saugai3Buvo ir suvenyrų, ir gardumynų

Išklausę sveikinimus saugiškiai negailėjo plojimų meno kolektyvams. Scenoje dainavo Saugų moterų vokaliniai ansambliai „Artuma“ ir „Vakarė“, moteris keitė Mindaugo Nogaičio šeimos trio ir Žemaitkiemio kaimo kapela su vadove Aldona Valdžiene priešakyje, sukosi Dalios Genčiuvienės mokomos vilkytiškių „Veiviržo“ poros ir šio kaimo pagrindinės mokyklos moksleivės, svečiai iš Kintų, Šilutės bei garsūs šalies dainininkai.

Šiemetinėje šventėje nebuvo tradiciškai Saugose rengiamo žirgų konkūro, užtat saugiškiams pasiūlyta kita pramoga – minint etnografinių regionų metus šventėje buvo galima išmokti lieti žvakes, vyti virves, iš nendrių pasigaminti senovinius muzikos instrumentus. Visų šių gudrybių mokė iš Klaipėdos atvykę ir palapinėse įsikūrę amatininkų gildijos „Krikragaa“ nariai. Pakvietę smalsuolius susėsti čia pat, pievelėje, jie dar ir neregėtų senovinių žaidimų bei reakciją lavinančių šokių pamokė.

Greta jų savo dirbiniais prekiavo menininkai, pasigaminti laimę ir pinigus pritraukiančių talismanų mokė, o kartais juos ir dovanojo Kintų krašte įsikūrusių tautodailininkų Šalnės ir Audriaus Valčiukų šeima. Prie jų staliukų suklaupę mažieji buvo smalsiausi mokiniai, iš specialaus molio čia pat sukantys mielus dalykėlius.

Praalkusieji galėjo paskanauti gardumynų, kuriuos pagamino Saugų vaikų globos namų auklėtinės. Įvairių pyragų prikepusios merginos Gabija, Viktorija ir Evelina tądien sulaukė nemažai išalkusiųjų komplimentų.