Susirūpinta dėl galimo centralizuotos šilumos pabrangimo

SILUMASeimo narys Artūras Skardžius pirmadienį susitiko su Savivaldybės vadovu Vytautu Laurinaičiu aptarti galimą centralizuotai tiekiamos šilumos kainos brangimą Lietuvos savivaldybėse ir tuo pat metu Savivaldybės įmonėje UAB „Šilutės šilumos tinklai“.

Seimo nario duomenimis, „Šilutės šilumos tinklų“ tiekiama šiluma po Naujųjų metų gali pabrangti net 13 proc. – nuo 20,8 ct/kWh iki 23,28 ct/kWh. Tai įvyktų vien dėl to, kad baigiasi centralizuotos šilumos tiekimo PVM lengvatos taikymo periodas, kuris buvo priimtas ankstesnės kadencijos Vyriausybės, vadovaujamos Andriaus Kubiliaus, iniciatyva. Gruodžio 31 dieną legvatos terminas baigiasi, ir 9 proc. lengvatinis PVM tarifas už centtalizuotai tiekiamą šilumą turi būti sugrąžintas į 21 proc. tarifą.

A.Skardžius su V.Laurinaičiu aptarė, kokių priemonių galėtų imtis Savivaldybės vadovybė bei „Šilutės šilumos tinklai“, kad PVM lengvatos panaikinimas kuo mažiau prislėgtų rajono centralizuotos šilumos vartotojus.
A.Skardžius yra įsitikinęs, kad mažas pajamas turintys žmonės šilumos kainos pabrangimo neturėtų išsigąsti, nes jiems yra ir bus taikomos kompensacijos. Daugiau išlaidų patirs žmonės, kurių pajamos yra didesnės nei valstybės remiamos pajamos – iki 350 litų vienam šeimos nariui.

A.Skardžiaus nuomone, centralizuotos šilumos PVM mokesčio lengvatos panaikinimas yra pateisinamas tik vienu socialinio teisingumo aspektu: kad pasiturintys centralizuotos šilumos vartotojai bus prilyginti visiems kitiems šilumos vartotojams, kurie patalpas šildo individualiai ir negauna jokių kompensacijų.

Tačiau, pasak A.Skardžiaus, perėjimas nuo 9 proc. prie 21 proc. PVM gali būti pakankamai didelė finansinė našta nemažai daliai žmonių, juolab kad tuo pat metu pakaks sumaišties ir dėl valiutos pasikeitimo.

Savivaldybės meras V.Laurinaitis pasakojo, kad šiam šildymo sezonui „Šilutės šilumos tinklai“ yra gerai pasiruošę. Šiemet pirmą kartą visą šilumos sezoną Šilutės centrinėje katilinėje bus deginamas vien tik biokuras – smulkinta mediena. Be to, šiemet pavyko įsigyti bent pora šimtų litų už vieną sutartinį energijos kiekį pigesnį kurą, nei buvo ankstesniais metais.
Bet, pasak V.Laurinaičio, galutinę centralizuotos šilumos kainą nurodo Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Jos nustatyta kaina labiau tenkina šilumininkų, o ne centralizuotos šilumos vartotojų interesus.
Seimo narys A.Skardžius paragino Savivaldybės vadovybę pasinaudoti teise minėtai komisijai pateikti daugiau argumentų, jog šiuo sudėtingu laikotarpiu Savivaldybė nesiekia didelių dividendų ir nori, kad šilumos kaina mažesne našta gultų ant jos vartotojų pečių.

A.Skardžius pažadėjo savo paramą derybose su minėta valstybės institucija. Be to, A.Skardžius įsipareigojo asmeniškai siekti, kad PVM lengvatos panaikinimas centralizuotos šilumos tiekimui būtų atidėtas bent iki 2015 m. liepos 1 d.. Tuomet Šilutės rajono savivaldybė ir jos valdoma UAB „Šilutės šilumos tinklai“ dar geriau pasiruoštų didesnio PVM tarifo įvedimui, o vartotojams šilumos pabrangimas taptų mažiau juntamas.