Šv. Agotos dieną šventinta duonelė saugos visus metus

duonos diens sveksna atnesaŠv. Agotos diena, vasario 5-oji, švenčiama ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Vos atsiradusi duona lietuvių kultūroje buvo sudievinta ir tapo kultu.

Šv. Agotos – Duonos dieną septintą kartą Švėkšnos neįgaliųjų draugija miestelio bendruomenę ir svečius pakvietė į duonos ir vandens pašventinimo ir pagerbimo šventę.

Kaip ir kasmet, norintieji pabūti prasmingoje duonos pagerbimo šventėje vos tilpo Švėkšnos seniūnijos salėje.duonos diens sveksna riteriene

Šventė prasidėjo iškilmingai ir pagarbiai į salę įnešus šventinį duonos kepalą, kurį su meile iškepė pati renginio organizatorė, neįgaliųjų draugijos pirmininkė Ingrita Riterienė. Duoną ir vandenį šventosios mergelės ir kankinės Agotos garbei šventino Švėkšnos parapijos klebonas, kunigas Saulius Katkus. Pašventinta duona buvo dalijama, kad visi galėtų jos sau ir savo artimiesiems namo parnešti.

Renginio vedėja I.Riterienė pakvietė kartu pavakaroti pas Zoselę. Butaforinėje Zoselės troboje netrukus pakvipo kepama duona, jos pačios užminkyta ir krosnin įkišta. Smagiai ratelyje sukosi „Saulės“ gimnazijos patys mažiausi šokėjai, vadovaujami Astos Sapetkienės, ir tai buvo pirmasis viešas jų pasirodymas. Dainavo vaikų darželio ugdytiniai, daug gražių žodžių, pamokymų ir prisiminimų pagrindiniam šventės akcentui – duonai paporino neįgaliųjų draugijos narės.

Violeta Astrauskienė atidarė piešinių parodą „Subyrėjęs pasaulis“, perskaitė savo elegiją – lakoniką, skirtą duonos pagerbimui:

„Dusyk dunkstelėjo duonkepė. Dūsavo duonkepys dūmais dusdamas, duonriekio, druskos dairydamasis. Drugys drumzliną dangų dejuodamas draskė. Dulkėse dvejonių draiskalai dvokė. Dryžuotas džiaugsmas drebėdamas dzingsėjo. Du draugai duona dalijosi…“

Šventę vainikavo svečių iš Vainuto – etnografinio ansamblio „Vainuta“ muzikinė programa. Visiems meninės dalies dalyviams ir svečiams I.Riterienė dovanojo po mažą duonos pagranduką, papuoštą rugio varpa ir patarle apie duoną. Pagrandukų šventei iškepė kepyklos Švėkšnoje savininkai V. ir A.Toliušiai, nuolatiniai neįgaliųjų draugijos organizuojamų švenčių rėmėjai.

Savo prisiminimais apie vaikystę, duoną pasidalino rajono Tarybos narys A.Martinkus, seniūnas A.Šeputis, garbės prelatas P.V.Stukas ir kiti svečiai, šventės akimirkas fotoaparatu fiksavo švėkšniškė Danutė Gailiūnienė. Po renginio visi pakviesti paragauti įvairių skonių duonos, naminio sūrio ir giros.

Violeta ASTRAUSKIENĖ, Švėkšna. Danutės Gailiūnienės nuotraukos.

 

Duonos šventė Šilutėje

duonos deina silute neigaliejiAntrą kartą šv. Agotos – Duonos diena paminėta Šilutės neįgaliųjų  draugijoje. Kunigas Stasys Toleikis, šventindamas Neįgaliųjų draugijos narių keptą duonelę, linkėjo, kad jos visuose susitikimuose, kelionėse užtektų, kad draugijos narius visada užtartų kankinė šv. Agota. Dvasiškis pasidžiaugė, kad yra veikli organizacija, kuri suburia neįgaliuosius, kad jie dalyvauja visuose renginiuose, randa jėgų ir noro bendrauti.

Draugijos pirmininkė Laima Dulkytė pasidžiaugė gausiu būriu narių ne tik iš miesto, bet ir iš seniūnijų.

Šventės dalyvius linksmino moterų vokalinis ansamblis „Kvietkelės“, kapela „Šilo aidai“, savo kūrybos eiles skaitė Lilija Žąsytienė ir Eugenija Kėviševa, buvo žaidimų, patarlių ir pamokymų. Pasivaišinę namuose kepta duonele neįgalieji sukosi šokio sūkuryje, prisiminė jaunystės dainas ir kartu jas dainavo.

Popietė tęsėsi iki pavakario, neįgalieji skirstėsi ne tik su pašventintos duonelės riekutėmis, bet ir pasisėmę gerų emocijų, naujų minčių.

„Metus pradėjome aktyviai, taip juos ir tęsime“, – sakė draugijos pirmininkė L.Dulkytė.

Informavo Laima DULKYTĖ, draugijos pirmininkė