Šv. Kūčioms ir Kalėdoms gyventojai išleis ne mažiau nei pernai

Kūčių stalas. Šiemet dauguma Lietuvos namų ūkių ketina nemažinti šventinių pirkinių biudžeto arba jį padidinti. Dengdami Šv. Kūčių ir Kalėdų stalą, vaišėms gyventojai ketina skirti vidutiniškai 150 Lt, o dovanoms artimiesiems – dar iki 100 Lt. Tai parodė „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto užsakymu ketvirtą kartą atliktas tradicinis šventinio laikotarpio finansinės elgsenos tyrimas. 

Tyrimo duomenimis, net 71 proc. apklaustų namų ūkių nurodė, kad šiemet šventiniams pirkiniams išleis tiek pat arba daugiau nei praėjusiais metais.

„Tendenciją, kad šventinės išlaidos nebemažinamos, o kai kuriais atvejais net šiek tiek didinamos, galima laikyti tam tikru namų ūkių finansinio stabilumo ženklu. Manau, jog šių metų gyventojų šventinio biudžeto planai atspindi jų gebėjimą realiai vertinti savo finansines galimybes“, – komentuoja „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė Odeta Bložienė.

Pinigines pravers ir tie, kurie pernai neišlaidavo

Lyginant ankstesnių metų analogiškų tyrimų duomenis, išryškėjo optimistinė kreivė – šventiniu laikotarpiu pasiryžusiųjų pirkti daugiau skaičius nuosekliai augo. Jei 2009 m. namų ūkių, ketinusių padidinti šventinį biudžetą, nuošimtis sudarė vos 2 proc., tai po metų šis skaičius išaugo net penkis kartus – iki daugiau nei dešimtadalio. Šiemet per šventes plačiau praverti pinigines planuoja jau 14 proc. namų ūkių.

„Pirmą kartą per ketverius metus šventinio biudžeto atžvilgiu optimistiškai nusiteikusių gyventojų skaičius ženkliai šoktelėjo, tačiau poreikis taupyti ir atsargumas niekur nedingo. Tam įtakos turi didesnėmis kainomis prasidėjęs šildymo sezonas, būtinųjų prekių ir paslaugų kainų padidėjimas, ir ekonominiai neramumai Europos Sąjungos šalyse“, – pastebi O. Bložienė.

Ekspertės teiginį patvirtina tyrimo rezultatai, skelbiantys, kad net 57 proc. gyventojų, arba 18 proc. punktų daugiau nei pernai, yra linkę šventinio biudžeto laikotarpio nekeisti ir išleisti tiek pat, kiek 2010-aisiais. Kita vertus, šiemet daugiau nei per pusę sumažėjo tų gyventojų, kurie šventiniams pirkiniams neišleidžia nei lito. Jei pernai šventinių išlaidų buvo priversti atsisakyti 12 proc. namų ūkių, tai šiemet jų skaičius susitraukė iki 5 proc.

Šventėms iš anksto netaupo

Trečdalis apklaustųjų namų ūkių nurodė, kad vidutiniškai Šv. Kūčių ir Kalėdų vaišėms išleis nuo 101 iki 200 Lt, o kalėdinėms dovanoms ir sveikinimams – iki 100 Lt. Nors ir šiek tiek padidėjęs, Lietuvos gyventojų šventinis biudžetas yra kelis kartus kuklesnis nei europiečių, kurių išlaidos šiemet vis dėlto bus 0,8 proc. mažesnės nei pernai. Bendrovės „Deloitte“ apklausos duomenimis, Europos gyventojai vaišėms planuoja išleisti vidutiniškai 571 Lt, o dovanoms skirta suma siekia 1226 Lt.

„Mūsų šalies gyventojų šventėms planuojamos išleisti sumos yra adekvačios jų finansinei situacijai. Tačiau to nepasakysi apie pasiruošimą šventiniam laikotarpiui. Tyrimas parodė, kad beveik pusė gyventojų šventinėms išlaidoms iš anksto netaupo, o trečdalis reikalingas lėšas pradeda kaupti likus tik mėnesiui iki švenčių. Nepasiruošus iš anksto, net ir keli šimtai litų, jei jie skiriami iš gruodžio mėnesio atlyginimo, gali sukelti sunkumų. Be to, perkant dovanas paskutinę minutę ar spontaniškai planuojant vaišių stalą, kyla grėsmė, kad numatyta suma išaugs“, – pavojingas tendencijas įžvelgia „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė.

Finansų ekspertės teigimu, tam, kad prieš šventes gyventojų piniginės nepatirtų finansinio šoko, vertėtų atsižvelgti į keletą svarbių aspektų.

„Nors iki Kalėdų liko dvi su puse savaitės ir per tiek laiko sukaupti šventinio biudžeto tam nepasiruošę nebespės, dar yra pakankamai laiko racionaliai suplanuoti savo išlaidas. Norint, jog šventėms skirta suma „netikėtai“ neišsipūstų ir netaptų našta, visų pirma vertėtų susidaryti šventinio laikotarpio biudžetą su konkrečiomis išlaidų eilutėmis: kiek žmonių gaus dovanas ir už kokią sumą, o prieš perkant vaišes, racionalu iš anksto surašyti valgiaraštį. Tik žinant savo finansines galimybes, turint konkrečius tikslus ir pasiryžus jų laikytis, galima atverti piniginę“, – pataria O. Bložienė.

Šventiniams pirkiniams numatomos išlaidos (%)

chart pirkiniams

lentele

Apie tyrimą. Lietuvos gyventojų šventinio laikotarpio finansinės elgsenos sociologinį tyrimą „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto užsakymu 2011 m. lapkričio 21- 30 dienomis atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausti 1004 respondentai.