Svarbu, kad mokyklinė kuprinė nežalotų vaiko kūno

kuprineTrečius metus iš eilės Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras vykdė mokinių kuprinių svėrimo akciją. Buvo sveriamos ir mokinių kuprinės, ir patys vaikai ir įvertinama, ar kuprinės svoris yra optimalus, ar jau kenkia vaikui.

Optimalu, kai pilnos kuprinės svoris neviršija 10 proc. vaiko kūno svorio, o maksimalus leistinas kuprinės svoris yra 15 proc. vaiko svorio. Antraip yra žalojamas vaiko kūnas.
Akcijos metu pasvertos apie 2000 mokinių, besimokančių Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybės mokyklose, kuprinės ir patys vaikai.

Didžiosios dalies mokinių kuprinės nebuvo per sunkios. Tačiau paaiškėjo, kad beveik kas dešimtas vaikas Šilutės rajono mokyklose (9,4 proc. akcijoje dalyvavusių vaikų) nešiojosi per sunkias kuprines, žalojančias jų stuburą ir laikyseną.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai kuprinių svėrimo akcijai pasirinko antradienį – ketvirtadienį, nes, pagal pamokų tvarkaraščių sudarymo reikalavimus, tai turi būti darbingiausios dienos. Įvertinus tai, kad 11-12 metų vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos, pirmiausia svėrė 5-6 klasių mokinių kuprines. Taip pat svėrė ir pradinių klasių mokinių kuprines, nes šio amžiaus vaikams (7-10 metų) dėl didelių svorių taip pat vystosi ryškūs laikysenos pakitimai, jų stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug daiktų. Tik sulaukus 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir kitos išorinės aplinkos sąlygos mažiau veikia jų kaulinį audinį.

Rugsėjo 16-22 dienomis vykdytos akcijos tikslas – atkreipti tėvelių dėmesį į tai, ar jų vaikas turi tinkamą mokyklinę kuprinę, o ne turistinę ar buitinę, kad tėveliai prižiūrėtų, jog jų vaikas nešiotų kuprinę ant abiejų pečių. Taip pat tėveliams priminta, kadkupriniu sverimas jankaus mokykloje būtina patikrinti mažųjų kuprines, kad vaikai nesinešiotų nereikalingų daiktų, kurie dar labiau pasunkina kuprines bei padidina naštą mokiniams.

Akcijos metu buvo vertinami tokie rodikliai: kuprinės tipas, kuprinės nešiojimo būdas, kuprinės svoris ir mokinio svoris. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į tai, ar mokinys nešioja atšvaitą.

Iš viso akcijoje dalyvavo 1590 Šilutės rajono ir 415 Pagėgių savivaldybių mokinių.

Akcijos rezultatai parodė, kad Šilutės rajono savivaldybėje 58,1 proc., Pagėgių savivaldybėje – net 73 proc. vaikų į mokyklą nešasi kuprinę, kurios svoris yra optimalus jo kūno svoriui ar dar mažesnis.
Šilutės rajono savivaldybėje 32,5 proc., Pagėgių savivaldybėje – 25,3 proc. vaikų kuprinės viršijo optimalų, tačiau dar neviršijo maksimalaus leistino svorio.

Deja, 9,4 proc. mokinių Šilutės rajono savivaldybėje ir 1,7 proc. Pagėgių savivaldybės mokinių kuprinių svoris viršijo maksimalų leistiną kuprinių svorį, kuris žaloja augantį vaiką.

Džiugu, kad net 96,7 proc. mokinių Šilutės rajono savivaldybėje ir 99,8 proc. mokinių Pagėgių savivaldybėje nešioja kuprines su dviem diržais.  Kiekvienais metais vis daugiau mokinių nešioja atšvaitus: šiais metais 81,6 proc. mokinių Šilutės rajono savivaldybėje ir tik 58,8 proc. mokinių Pagėgių savivaldybėje prie kuprinių turėjo atšvaitus.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras džiaugiasi kuprinių svėrimo akcijos gautais rezultatais ir primena pagrindinius reikalavimus, keliamus mokyklinėms kuprinėms:

* į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje;
* nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens;
* optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno svorio;
* didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno svorio;
* kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai;
* nešant kuprinę, visada būtina užsidėti diržus ant abiejų pečių; diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per laisvi;
* mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija